Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Boka Kotorska
Z Multimediaexpo.cz
Boka Kotorska (česky boka Kotorská) je největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře a často bývá mylně považovaný za nejjižnější evropský fjord. V těchto místech však ledovec nikdy nebyl, jedná se pouze o zatopené ústí řeky. Pod hladinou jsou k nalezení dodnes říční naplaveniny a zbytky někdejšího koryta. Nachází se v Černé Hoře, jmenuje se podle města Kotor.
Dělí se na čtyři menší zálivy – Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský. Celková délka činí 28 km a šířka je v nejužším místě, zvaném Verige (řetězy) 350 m. Jedná se o nejdeštivější místo Evropy – 4 600 mm na jednotku plochy. Kromě Kotoru leží na pobřeží zálivu města Perast, Risan, Herceg Novi a Tivat.
Obsah |
Dějiny a kulturní dědictví
Podle pověsti vezli námořníci roku 809 tělo svatého Trofima, mučedníka ze 3. století, zastihla je bouře a oni se schovali v klidných vodách zálivu. Protože nevěděli, jak odtud vyplout, místní jim nabídli, ať tělo nechají u nich, že jej budou uctívat. Později na ochranu ostatků zbudovali románskou katedrálu sv. Tripuna, která je považována za jednu z nejkrásnějších středověkých staveb ve Středomoří.
V úžině Verige se natahovaly řetězy („verige“ znamená „řetězy“), které bránily lodnímu útoku. V roce 1918 se záliv stal dějištěm vzpoury v boce Kotorské, po níž byl popraven i český voják František Rasch.
Za první republiky byla boka Kotorská i přístavem pro československé lodě.[1]
Panorama
Související články
Reference
- ↑ Černá Hora, edice Průvodce po zahraničí, Kartografie Praha
Externí odkazy
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |