V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Příčně pruhovaná svalovina

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Stavba kosterního svalu

Příčně pruhovaná svalovina je jeden ze základních typů svaloviny. Označuje se běžně jako kosterní svalovina, neboť se velmi často upíná na kosti. Mimo to se však příčně pruhované svaly vyskytují i ve stěně hltanu, části jícnu a v jazyku.[1] Je ovladatelné vůlí a díky němu se tělo pohybuje. Je to například jazyk, svaly hlavy a končetin, ale i bránice, hlavní dýchací sval savců.

Obsah

Stavba

Sarkomery v příčně pruhované svalovině
Podélný řez svalovými vlákny
Příčný řez svalovými vlákny

Stavba kosterního svalu se dá demonstrovat na různých přiblíženích. Postup od vnějšího vzhledu svalů až k mikroskopickému uspořádání molekul. Pořadí je toto: kosterní sval > svalový snopec > svalový snopeček > svalové vlákno > myofibrila > sarkomera.

Mikroskopická stavba

Kosterní sval je tvořen dlouhými svalovými vlákny (až 40 cm), tvořenými v podstatě jednou, ale mnohojadernou buňkou, takzvaným rhabdomyocytem. Každé svalové vlákno uvnitř v cytoplazmě obsahuje myofibrily, které jsou ještě příčně rozděleny na přepážky, sarkomery. Díky těmto sarkomerám dostaly příčně pruhované svaly svůj název.

Vlákna jsou obalena řídkou vazivovou pochvou. Svalová vlákna se spojují ve snopečky a snopce (10-100 svalových vláken), které jsou kryté silným vazivovým obalem. Snopce se pojí ve svaly kryté pevnou a pružnou vazivovou blanou - fascií (povázkou). Na obou koncích svalu přechází fascie ve šlachy, které jsou pevně napojeny na kosti jako začátky a úpony svalů. Svalová i vazivová vlákna jsou elastická, umožňují až stoprocentní protažení své délky.

Pod mikroskopem můžeme na svalech pozorovat žíhání, které je způsobeno pravidelným střídáním aktinu a myosinu v myofibrilách. Jejich vzájemná interakce umožňuje svalový stah.

Makroskopická stavba

Kosterní sval se na první pohled skládá z těchto částí:

Seznam lidských svalů

Příčně pruhovaná svalovina je nejobjemnejší tkáň vůbec a tvoří asi 36% mužů a u žen 32% hmotnosti těla, přičemž u sportovců je procentuální podíl svaloviny vyšší [2]. Člověk má približně 640 svalů, přičemž nejmenší je třmínkový sval, nejmohutnější je velký sval hýžďový a nejdelší je krejčovský sval .

Reference

  1. Příčně pruhovaná (kosterní) svalovina; Patobiomechanika a patokinesiologie - kompendium [online]. . Dostupné online.  
  2. Pohybová sústava človeka [online]. . Dostupné online.  
  • Ľudské telo, 2. vydání, Londyn 1992, GENINY.