National Hockey League

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)

NHL je nejslavnější hokejová liga na světě, které se účastní týmy z USA a Kanady.

NHL hraje 30 mužstev. Tato mužstva jsou rozdělena do dvou konferencí, východní a západní. Obě konference jsou rozděleny celkem na šest divizí, každá po třech. Ve východní konferenci jsou tyto divize: severovýchodní, atlantická a jihovýchodní. V západní konferenci jsou divize: centrální, severozápadní a pacifická. V každé divizi je pět týmů.

Sezona je rozdělena na dvě části. První je tzv. základní část, v níž každé družstvo odehraje 82 utkání. Po skončení základní části nastává druhé kolo tzv. play off. Do play off postupuje osm nejlepších družstev z každé konference. Poté se hrají série na 4 vítězná utkání. 1. mužstvo východní konference hraje s 8. týmem východní konference, 2. hraje se 7., 3. hraje s 6. a 4. s 5. Úplně stejně se hraje play off i v západní konferenci. Na konci zbydou dvě družstva (jedno z východní a druhé ze západní) a sehrají mezi sebou finálovou sérii na 4 vítězné zápasy. Vítěz získává trofej pro vítěze - Stanley Cup. Po sezóně probíhá draft nováčků a nejlepší hráči uplynulé sezóny mohou být odměněni některou z trofejí.

Obsah

Historie

Proběhla série jednání v kanadské National Hockey Association (NHA) mezi Eddie Livingstonem, který byl vlastníkem Toronto Blueshirts, a ostatními vlastníky - vlastníky Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators a Quebec Bulldogs. Všichni jmenovaní se sešli ve Windsor Hotelu v Montrealu, aby jednali o budoucnosti NHA. Jejich diskuse dne 22. listopadu 1917 vedla ke vzniku NHL. Bývalí členové NHA - Montreal Canadiens, Montreal Wanderers a Ottawa Senators byli zakládajícími členy NHL spolu s novým týmem Toronto Arenas.

I když v prvním desetiletí liga těžce bojovala o přežití, týmy NHL byly na ledě velmi úspěšné. Za dobu od vzniku NHL se stalo pouze jednou, a to v roce 1925, že tým z NHL nevyhrál Stanley Cup a vyhrál ho tým z konkurenčních lig. Od roku 1926 již pak po zániku konkurečních lig patřil Stanley Cup pouze NHL. Následně započal proces rozšiřování: Boston Bruins (první tým z USA, který hrál NHL) a Montreal Maroons vstoupili do ligy v sezóně 1924-25; New York Americans a Pittsburgh Pirates se přidali o sezónu později. V sezóně 1926-27 vstoupily další týmy - New York Rangers, Chicago Black Hawks, a Detroit Cougars (nynější Detroit Red Wings). NHL tak měla 10 účastníků. Světová hospodářská krize spolu s následnou 2. světovou válkou zapříčinila, že z ligy musely v průběhu času odejít 4 týmy, a to zejména z finančních důvodů. Od roku 1942 tak ligu hrála šestice týmů (Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Chicago Black Hawks, Boston Bruins a New York Rangers) zvaná jako Original Six. Po dobu čtvrt století se poté osazenstvo ligy neměnilo.

18. ledna 1958 byl zaznamenán důležitý milník v historii ligy. Willie O'Ree se stal prvním hráčem černé pleti, který si zahrál NHL.

V polovině 60. let 20. století vznikla NHL konkurence v podobě Western Hockey League, která se plánovala prohlásit za hlavní ligu a každoročně vyzývat NHL v bojích o Stanley Cup. NHL se tuto hrozbu snažila odvrátit rozšířením o šestici týmů v sezóně 1967-68. Novými týmy se staly: Los Angeles Kings, Oakland Seals (později zrušen), Pittsburgh Penguins, Philadelphia Flyers, Minnesota North Stars (v roce 1993 přestěhován do Dallasu, přejmenován na Dallas Stars) a St. Louis Blues. O tři roky později se do ligy připojily týmy Vancouver Canucks a Buffalo Sabres.

V roce 1972 byla založena World Hockey Association (WHA), která byla pro NHL vážným konkurentem. NHL se tak rozhodla pospíšit si s dalším rozšířením o celky New York Islanders a Atlanta Flames (od roku 1980 Calgary Flames), aby zabránila WHA, aby se zmocnila nových stadionů v těchto městech. O dva roky později byly přidány týmy Kansas City Scouts (od roku 1976 Colorado Rockies a od roku 1982 New Jersey Devils) a Washington Capitals. Obě ligy bojovaly o hráče a fanoušky až do zániku WHA po sezóně 1978-79. Čtyři týmy ze šesti členů WHA se přidaly do NHL: Hartford Whalers (od roku 1997 Carolina Hurricanes), Québec Nordiques (od roku 1995 Colorado Avalanche), Edmonton Oilers, a Winnipeg Jets (od roku 1996 Phoenix Coyotes).

Po rozšíření v roce 1974 byla NHL rozdělena do dvou konferencí (konference Clarence Campbella - západ a konference Prince z Walesu - východ). Obě konference měly dvě divize. Divize v Campbellově konferenci se jmenovaly divize Lestera Patricka a divize Conna Smytha; divize v konferenci Prince z Walesu se jmenovaly divize Jacka Adamse a divize Jamese Norrise (Norrisova a Patrickova divize byla vzájemně přehozena v sezóně 1981-82). To se změnilo v roce 1993, kdy změnily názvy divizí a konferencí podle geografických názvů. Od sezóny 1998-99 má každá konference tři divize.

Po stabilním období v 80. letech 20. století byla NHL rozšířena o 9 týmů během 10 let. Tým San Jose Sharks se přidal v roce 1991, o sezónu později Ottawa Senators a Tampa Bay Lightning, v roce 1993 Anaheim Ducks a Florida Panthers, roku 1998 Nashville Predators, v roce 1999 Atlanta Thrashers a celky Minnesota Wild a Columbus Blue Jackets v roce 2000.

Pravidla hry

Hlavní článek: Lední hokej

Každý zápas NHL trvá 60 minut. Utkání je rozděleno do tří dvacetiminutových třetin. Po každé třetině je sedmnáctiminutová přestávka (na rozdíl od evropských soutěží se počítá od okamžiku, kdy poslední hráč opustí hřiště - nikoliv od skončení třetiny). Po 60 minutách hracího času se stává vítězem ten tým, který vstřelil více branek než soupeř. Pokud je stav nerozhodný, následuje prodloužení. Během základní části trvá prodloužení pět minut. Oba týmy mají v prodloužení na hřišti 4 hráče v poli. Tým, který vstřelí jako první branku, se stává vítězem. Do sezony 2005-06 platilo pravidlo, že pokud se nerozhodne ani v prodloužení, utkání končí remízou.

Od sezony 2005-06 bylo toto pravidlo zrušeno. Pro případ, že je zápas nerozhodný i po prodloužení, byly zavedeny samostatné nájezdy (série po třech na každé straně, případně následuje série po jednom nájezdu až do rozhodnutí). Avšak v play-off jsou pravidla odlišná. V případě nerozhodného stavu po 60 minutách se hraje prodloužení (20 minut, následuje řádná přestávka), dokud nepadne branka. Tým, který jako první vstřelí gól, se stává vítězem. Zápas tak může teoreticky pokračovat do nekonečna. Dva zápasy v historii NHL dokonce skončily až v 6. prodloužení.

Odlišnosti od pravidel IIHF

  • Zakázané uvolnění: V NHL je odpískáno zakázané uvolnění teprve tehdy, když se bránící hráč (kromě brankáře) dotkne puku. Podle pravidel IIHF je zakázané uvolnění pískáno okamžitě poté, kdy puk přejde brankovou čáru.
  • Vyloučení: V NHL může být hráči při nebezpečném faulu udělen pětiminutový trest, aniž by byl vyloučen současně do konce utkání (na rozdíl od pravidel IIHF, kde tento trest následuje automaticky).
  • Hra brankáře: V NHL je hra brankářů s pukem za vlastní brankou omezena dvěma čarami (nesmí hrát pukem v rohu, při porušení následuje trest - snaha o zvýhodnění útočícího týmu), navíc jsou zmenšena brankoviště.
  • Hřiště: V NHL je oproti pravidlům IIHF o čtyři mětry užší hřiště(30/26 metrů). Délka kluziště je totožná(61 metrů)

Týmy

V roce 1917, kdy NHL vznikla, se jí účastnily čtyři týmy. Díky mnoha rozšířením došlo ke zvýšení počtu týmů na 30 (24 z USA a 6 z Kanady). Nejúspěšnějším klubem historie je Montreal Canadiens, který získal Stanley Cup 24krát. Dalším úspěšným celkem je Toronto Maple Leafs, jenž se ze zisku Stanley Cupu radoval 13krát (naposledy v roce 1967). A třetím nejúspěšnějším celkem je Detroit Red Wings.

Každý celek má svoje farmy v nižších amerických ligách - American Hockey League a East Coast Hockey League.

NHL se dělí na dvě konference, a to východní a západní. Každá z nich se ještě dále dělí na tři divize. V každé divizi je pět týmů. Současný herní systém byl zaveden v sezoně 1998-99. Poslední změny nastaly v sezoně 2000-01, kdy byly do ligy přidány nově celky Minnesota Wild a Columbus Blue Jackets.

Východní konference

Divize Mužstvo Město, Stát Aréna
Atlantická divize Flag of the United States.png New Jersey Devils Newark, New Jersey Prudential Center
Flag of the United States.png New York Islanders Uniondale, New York Nassau Veterans Memorial Coliseum
Flag of the United States.png New York Rangers New York , New York Madison Square Garden
Flag of the United States.png Philadelphia Flyers Philadelphia, Pensylvánie Wachovia Center
Flag of the United States.png Pittsburgh Penguins Pittsburgh, Pensylvánie Consol Energy Center
Severovýchodní divize Flag of the United States.png Boston Bruins Boston, Massachusetts TD Garden
Flag of the United States.png Buffalo Sabres Buffalo, New York HSBC Arena
Flag of Canada.png Montreal Canadiens Montreal, Quebec Bell Centre
Flag of Canada.png Ottawa Senators Ottawa, Ontario Scotiabank Place
Flag of Canada.png Toronto Maple Leafs Toronto, Ontario Air Canada Centre
Jihovýchodní divize Flag of the United States.png Atlanta Thrashers Atlanta, Georgia Philips Arena
Flag of the United States.png Carolina Hurricanes Raleigh, Severní Karolína RBC Center
Flag of the United States.png Florida Panthers Sunrise, Florida BankAtlantic Center
Flag of the United States.png Tampa Bay Lightning Tampa, Florida St. Pete Times Forum
Flag of the United States.png Washington Capitals Washington, D.C. Verizon Center

Západní konference

Divize Mužstvo Město, Stát Aréna
Centrální divize Flag of the United States.png Chicago Blackhawks Chicago, Illinois United Center
Flag of the United States.png Columbus Blue Jackets Columbus, Ohio Nationwide Arena
Flag of the United States.png Detroit Red Wings Detroit, Michigan Joe Louis Arena
Flag of the United States.png Nashville Predators Nashville, Tennessee Bridgestone Arena
Flag of the United States.png St. Louis Blues St. Louis, Missouri Scottrade Center
Severozápadní divize Flag of Canada.png Calgary Flames Calgary, Alberta Pengrowth Saddledome
Flag of the United States.png Colorado Avalanche Denver, Colorado Pepsi Center
Flag of Canada.png Edmonton Oilers Edmonton, Alberta Rexall Place
Flag of the United States.png Minnesota Wild St. Paul, Minnesota Xcel Energy Center
Flag of Canada.png Vancouver Canucks Vancouver, Britská Kolumbie General Motors Place
Pacifická divize Flag of the United States.png Anaheim Ducks Anaheim, Kalifornie Honda Center
Flag of the United States.png Dallas Stars Dallas, Texas American Airlines Center
Flag of the United States.png Los Angeles Kings Los Angeles, Kalifornie Staples Center
Flag of the United States.png Phoenix Coyotes Glendale, Arizona Jobing.com Arena
Flag of the United States.png San Jose Sharks San Jose, Kalifornie HP Pavilion

Struktura sezóny

Základní část NHL začíná první středu v říjnu a končí v polovině dubna. Poté následuje play-off, jenž se hraje od dubna nejpozději do poloviny června. Play off je vyřazovací část, ve které hrají týmy na čtyři vítězné zápasy. Vítěz finále je vyhlášen vítězem Stanley Cupu.

V základní části hraje každý tým 82 zápasů, a to 41 zápasů doma a 41 venku. V současnosti hraje každý tým 24 zápasů proti soupeřům z jejich divize (6 zápasů proti každému soupeři ve své divizi), 40 zápasů proti týmům ze své konfernce (4 zápasy proti každému týmu z ostatních dvou divizí ve své konferenci). Každý tým také sehraje alespoň jeden zápas s každým z týmů z opačné konference (1 zápas proti 12 týmům z opačné konference a se zbylými 3 týmy sehraje 2 zápasy). Takovýto rozpis sezony je platný od sezony 2008-09. Před touto sezonou spolu některé týmy nesehrály ani jeden vzájemný zápas (Tento stav platil pouze 3 sezóny v rámci šetření za daleké výjezdy), proti čemuž protestovali jak fanoušci, tak i někteří majitelé.

Každý tým, který se po konci základní části umístí na prvním místě ve své divizi, je prohlášen za vítěze divize. Tým s nejvyšším počtem bodů po základní části z obou konferencí obdrží Presidents' Trophy. Vítězové tří divizí dané konference spolu s pěticí celků, které získaly v dané konferenci nejvíce bodů, postupují do play-off. V každé konferenci hraje play off 8 týmů. Vítězové divizí jsou do play off nasazeni na prvních třech místech (i když nějaký nevítěz divize měl více bodů než vítěz divize, tak je výše nasazen vítěz divize) a zbylé týmy jsou nasazeny jako týmy na čtvrtém až osmém místě.

Play off se hraje jako vyřazovací turnaj, který se hraje na čtyři vítězná utkání. Obě konference mají nezávislá play off, týmy z opačných konferencí se tak mohou potkat až ve finále Stanley Cupu. Ve čtvrtfinále konferencí hraje tým nasazený jako první s osmým ze stejné konference, druhý se sedmým, třetí s šestým a čtvrtý s pátým. Toto nasazení týmům zůstává až do finále konference. V dalších fázích hraje nejlepší postupující s nejhorším postupujícím, atd. Dva vítězové play off konferencí se utkají ve finále, jehož vítěz obdrží Stanley Cup.

Výše nasazený tým má výhodu domácího prostředí - čtyři z případných sedmi utkání série jsou hrány na jeho hřišti (první, druhé, případné páté a sedmé).

Trofeje a ocenění

Týmové

Individuální

Art Ross TrophyNejproduktivnější hráč
Hart Memorial TrophyNejužitečnější hráč pro tým podle novinářů
Maurice Richard TrophyNejlepší střelec
Calder Memorial TrophyNejlepší nováček
Vezina TrophyNejlepší brankář
James Norris Memorial TrophyNejlepší obránce
Lester B. Pearson AwardNejužitečnější hráč pro mužstvo dle hlasování hráčů
Conn Smythe TrophyNejlepší hráč v play off
Frank J. Selke TrophyNejlépe bránící útočník
William M. Jennings TrophyNejnižší průměr obdržených branek
Jack Adams AwardNejlepší trenér
Bill Masterton Memorial TrophyCena za vytrvalost,sportovního ducha a oddanost hokeji
Lady Byng Memorial TrophyNejslušnější hráč
King Clancy Memorial TrophyCena za humanitární pomoc v hokeji
NHL Plus/Minus AwardNejlepší statistiky plus/minus v základní části dané sezóny
Mark Messier Leadership AwardNejvětší vůdčí schopnosti na ledě i mimo něj

Související články

Externí odkazy