Plavuňové rostliny

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)

Plavuňové rostliny (Lycopodiophyta), někdy zvané nepřesně i plavuně jsou oddělením výtrusných rostlin, velmi starobylou skupinou vyvíjející se již od siluru, s intenzivním rozšířením v devonu a dosahujícího svého vrcholu v karbonu. Stromové formy vymírají v permu, křovité pak v druhohorách, takže do současnosti se zachovaly jen jako byliny s centrem rozšíření v tropech. Předpokládá se, že vývojově navazují na skupinu Zosterophyllophyta. Druhově jsou plavuňové rostliny celkem rozmanité, tvoří však pouze necelé 1 % druhové diversity rostlin na Zemi.

Obsah

Popis

Stonek je plný, nečlánkovaný, porostlý mikrofyly, větví se dichotomicky, případně pseudomonopodiálně. Cévní svazky tvoří protostélé, aktinostéléplektostélé. Eusporangiátní sporangia jsou ledvinitá, nachází se v paždí mikrofylů či přimo na nich. Otevírají se příčnou štěrbinou. Plavuně zahrnují druhy isosporické i heterosporické. Gametofyt je mnohobuněčný, nezávislý na sporofytu. Spermatozoidy jsou bičíkaté.

Listy rozdělujeme na trofofyly (vyživovací funkce) a na sporofyly (rozmnožovací funkce). Obsahují lycopodin, což je alkaloid využívající se při výrobě léků na kožní nemoci.

Vývoj

Z výtrusů vzniká oboupohlavný prokel, tvoří se zde zárodečníky a v nich vajíčka a také pelatky a v nich spermatozoidy. Ve vodním prostředí se obě části spojí a vzniká zygota, z té pak sporofyt (pohlavní část rostliny). Výtrusy se tvoří redukčním dělením (meioza) ve výtrusnicových klasech.

Systém

Lycopodiopsida – plavuně

Lycopodialesplavuňotvaré

Selanginallalesvranečkotvaré

Isoëtalesšídlatkotvaré

Drepanophycopsida (†)

Protolepidodendropsida (†)

Cyclostigmatopsida (†)

Poznámka
Ve shora uvedeném přehledu systému jsou zahrnuty pouze taxony, vyskytující se recentně na území ČR nebo vyhynulé. Třídy označené (†) představují vyhynulé skupiny rostlin.

Taxonomická poznámka

Ve zde uvedeném systému jsou recentní plavuňové rostliny rozděleny do tří velkých skupin na úrovni řádů (Ordo); někteří taxonomové toto dělení povyšují na úroveň třídy (Classis, tj. Lycopodiopsida, Selanginellopsida a Isoëtopsida).

Literatura

Externí odkazy