Coimbra
Z Multimediaexpo.cz
Coimbra je město v Portugalsku. Nachází se v centrální části Portugalska, v regionu Beira. Leží na řece Mondego, 120 km jižně od Porta a 195 km severně od Lisabonu. Město má zhruba 150 000 obyvatel, nicméně v celé metropolitní oblasti žije asi 435 000 obyvatel.
Obsah |
Historie
Na pahorku Alçacova založili Římané město Aeminium, jehož význam postupně rostl tak, že časem pohltilo i nedalekou Conimbrigu. V této době bylo město důležitým bodem mezi Lisabonem a Bragou. V roce 711 se města zmocnili Maurové, čímž se město stalo spojkou mezi křesťanským severem a muslimským jihem. V roce 878 bylo město dobyto zpět, ale pouze na sto let, poté se ho znovu zmocnili Maurové. Nakonec v roce 1064 osvobodil Coimbru kastilský král Ferdinand Veliký. V polovině 12.století(1139) se první portugalský král Afonso Henriques rozhodl Coimbru učinit hlavním městem Portugalska. Této pocty město požívalo do roku 1256. V Coimbře se narodilo 6 portugalských králů.
Orientace
V historickém jádru, vysoko nad Mondegem, se tyčí katedrála, univerzita a muzeum. Na březích řeky působí Coimbra spíše jako obchodní město. Převládají zde obchody, dopravní ruch a železnice. Vhodným výchozím bodem je Largo da Portagem a nedaleko odtud, u Parque Dr Manuel Braga, vyplouvají výletní lodě.
Dolní město
Z Larga da Portagem se ulicí Rua Ferreira Borges, lemované obchody, bary, restauracemi a pastelarias, dostanete na rušné náměstí Praça do Comércio. V jednom rohu stojí kostel Săo Tiago. Jeho strohá fasáda napodobuje původní stavbu z 12.století, ale uvnitř je bohatě zdobený oltář z pozlaceného dřeva. Ulice Rua Visconde vede na další náměstí, Praça 8 de Maio, a k historickému kostelu Santa Cruz. Za náměstím vstoupíte do Rua de Sofia („ulice Moudrosti“), pojmenované podle někdějších teologických fakult. Dochovaly se zde jen sousední klášterní kostely – Igreja do Carmo (1597) s retáblem ze 16.století a Igreja da Graça, který v roce 1543 založil Jan III.
Horní město
Přestavěný a zrenovovaný Arco de Almedina z 12.století blízko ulice Rua Ferreira Borges je vstupní bránou do starého města. Schody nahoru vedou kolem věže Torre de Anto, jejíž renesanční okna a medailony pocházejí z dílny sochaře Jeana de Rouen. Ve věži je dnes galerie uměleckých řemesel. Dvě coimberské katedrály, Sé Velha a Sé Nova, stojí ve stínu univerzity. Za nimi se rozprostírá hlavní náměstí horní části města, Praça da República.
Na druhém břehu
Z druhého břehu Mondega je krásný výhled na starou Coimbru. Nacházejí se zde dva kláštery, Santa Clara-a-Velha a Santa Clara-a-Nova.
Památky
Katedrála Sé Velha
Tato stará katedrála je pokládána za nejkrásnější románskou stavbu v Portugalsku. Byla postavena jako oslava vítězství nad Maury v roce 1064. Syn prvního krále národa Alfonse I., Sancho I., byl zde korunován. V kapitulní síni se nachází hrobka prvního křesťanského guvernéra města, Sisinanda, jenž zemřel v roce 1091. V severní boční lodi je umístěna hrobka Byzantinky dony Vetaçy, která byla společnicí a učitelkou manželky krále Dinise, „svaté královny“ Isabely.
Katedrála Sé Nova
Katedrála nedaleko univerzity byl založena jezuity v roce 1598. Markýz de Pombal zakázal roku 1759 jezuitský řád, ale kostel se v roce 1772 stal episkopálním sídlem. Z průčelí shlíží dolů jezuitští světci. V kněžišti ze 17.století je oltář s dalšími jezuitskými světci a po jeho stranách stojí dvojice varhan z 18.století.
Národní Muzeum Machada de Castra (Museu Nacional Machado de Castro)
V muzeu, bývalém biskupském paláci ze 16.století, jsou vystaveny jedny z nejlepších plastik portugalského sochaře Joaquima Machada de Castra. Sbírka obsahuje vedle zařízení a rouch i obrazy z 12. až 20. století. Je zde například vzácný obraz ze 16. století Nanebevzetí Máří Magdaleny od Mistra ze Sardoalu. Velmi zajímavým prvkem je Criptoportico de Aeminium, labyrint podzemních římských chodeb.
Kostel Santa Cruz
Kostel a klášter Santa Cruz byl založen v roce 1131. Soustřeďuje mnoho ukázek coimberské školy raného 16.století. Kapitulní síň od Dioga Boitaka je v manuelském slohu, stejně jako Claustro do Silencio a vyřezávané chórové lavice z roku 1518. Jsou zde také pohřbeni dva portugalští králové. Jejich honosné náhrobky pravděpodobně vytvořil Chanterêne, který zde také našel věčný klid.
Santa Clara
Dva kláštery Santa Clara-a-Velha a Santa_Clara-a-Nova na jižním břehu jsou spjaty se svatou Isabelou a Iňes de Castrovou, nešťastnou milenkou Pedra I., která tu byla ubodána k smrti v roce 1355. Podle pověsti na tomto místě vytryskl pramen. Kašnu Fonta dos Amores lze spatřit v zahradě Quinty das Lágrimas, nyní hotelu.
Univerzita v Coimbře (Universidade de Coimbra)
Univerzitu založil v roce 1290 král Dinis na žádost církve. Patří k nejstarším a nejslavnějším univerzitám na celém světě. Stojí na vrcholu kopce ve staré části města, vysoko nad řekou Mondego. K univerzitě vede několik malých uliček, kde se nacházejí koleje (repúblicas) a četné hospůdky a bary. Hlavní nádvoří univerzity je po třech stranách obklopeno historickými budovami a zvonicí. Zvonice, jež je symbolem univerzity, je viditelná z kteréhokoliv místa ve městě. Nejznámější ze tří zvonů, zvaný cabra, neboli kozel, svolává studenty k přednáškám již od roku 1733. Nachází se zde také pozoruhodná barokní knihovna Biblioteca Joanina, kterou nechal roku 1720 postavit král Joăo V. Ve třech pozlacených a bohatě vyzdobených místnostech je uloženo na 300 000 v kůži vázaných knih v mnoha jazycích. Na téže straně nádvoří je i Muzeum sakrálního umění (Museu de Arte Sacra) a kaple svatého Michala (Capela de Săo Miguel) s velkými barokními varhanami. V protější budově se nachází bohatě vyzdobená aula, Sala dos Capelos, středisko univerzitního života, kde se odehrávají promoce. Studovala se zde především teologie, právo a lékařství. Její osnovy byly rozšířeny až v 70.letech 18.století, kdy Markýz de Pombal provedl potřebné reformy. Mezi významné absolventy patří několik literárních osobností 19.století, například Ecu de Queirós.
Festivaly
V květnu, na konci akademického roku, se koná studentská ceremonie Quiema das Fitas, což je obřad, při kterém studenti pálí své fakultní stužky. Podle tradice má každá fakulta svou barvu stužky - právo červenou, medicína žlutou a literatura tmavomodrou.
Doprava
Dva břehy města jsou spojeny třemi hlavními mosty: Ponte do Açude, Ponte de Santa Clara, který je nejstarší, a Ponte Rainha Santa, známý také jako Most Europa, který je nejnovější, dokončený v roce 2004. Ve městě funguje autobusová doprava SMTUC (Serviços Municipalizados de Transportes Urbanos de Coimbra)- Dopravní společnost města Coimbry. V minulosti měla Coimbra také tramvajovou síť, ta se už ale nyní nepoužívá. Je možné využít i služby místních taxikářů., jejichž auta jsou věšinou zelenočerná.
Okolí Comibry
Conimbriga
U města nacházejícího se 17 km jižně od Coimbry leží největší a nejzajímavější římské vykopávky v Portugalsku. Přestože ještě nebylo vše vykopáno, k vidění jsou tu zbytky fontán, termální bazény, velká vila a barevné mozaiky. Conimbriga se stala významným římským městem už v roce 25 před n.l.
Buçaco
Jeden z nejstarších lesnatých porostů v Portuglasku se nachází 25 km severně od Coimbry v pohoří Buçaco. V lese roste na 700 různých druhů stromů a býval kdysi výlučným územím benediktinských mnichů, kteří se o něj starali. Les ukrývá proslulý, bohatě zdobený Hotel Palace do Buçaco, kdysi královské letovisko a zajímavou budovu kláštera Mosteiro dos Carmelitas.
Partnerská města
- Santa Clara, USA (1971)
- Halle, Německo (1975)
- Poitiers, Francie (1979)
- Salamanca, Španělsko (1980)
- Santos, Brazílie (1981)
- Aix-en-Provence, Francie (1982)
- Cambridge, USA (1983)
- Jaroslavl, Rusko (1984)
- Fès, Maroko (1988)
- Santiago de Compostela, Španělsko (1994)
- Mindelo, Kapverdy (1994)
- Curitiba, Brazílie (1995)
- São Paulo, Brazílie (1997)
- Beira, Mosambik (1997)
- Ilhas, Macao (1998)
- Padua, Itálie (1998)
- Dili, Východní Timor (2002)
- Damão, Indie (2004)
- Esch-sur-Alzette, Lucembursko (2005)
- Zaragoza, Španělsko (2005)
Zdroje
- Portugal, Abigail Hole, Charlotte Beech, Lonely Planet
- Portugalsko, Symington Martin, Ikar
- Země světa, Jaroslav Hofmann
- Portugalsko, Neil Schlecht
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |