Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
VESA Local Bus
Z Multimediaexpo.cz
(+ Šablona FLICKR) |
m (1 revizi) |
Verze z 20. 4. 2013, 15:22
VESA Local Bus (často zkracováno na VL-Bus nebo VLB) byla sběrnice navržena sdružením VESA v roce 1992 jako dočasný rychlejší doplněk příliš pomalé sběrnice ISA. Zatímco sběrnice ISA byla určena pro prakticky libovolné zařízení, sběrnice VESA Local Bus byla optimalizována hlavně pro rychlé grafické karty, řadiče rychlých pevných disků a síťové karty. Tato sběrnice byla používána pouze na osobních počítačích typu PC. S podporou jiných výpočetních systémů se nepočítalo.
Největšího rozšíření dosáhla VL-Bus sběrnice ve zlaté době procesoru Intel 80486 (1992–1995), která byla typická masivním nástupem nových rychlých grafických karet a velkých pevných disků (na tehdejší dobu). Je nutné ovšem upozornit, že tato sběrnice dokázala velmi dobře spolupracovat i se staršími procesory Intel 386DX a AMD Am386DX. Mnohokrát popisovaná závislost na procesorech typu Intel 80486 byla z velké části pouze marketingovým tahem.
Postavení VL-Busu však začalo postupně slábnout, když byl 22. března 1993 představen nový významný procesor 5. generace – Pentium, který začala 30. dubna 1993 mateřská firma Intel rychle a masivně svazovat s novou sběrnicí PCI 2.0. Přesto se ještě často používala na základních deskách s konkurenčním procesorem NexGen Nx586.
Nejvyšší výkon nabízí VL-Bus sběrnice tzv. burst (souvislém) režimu. Jednalo se o speciální režim, ve kterém se přenesla vždy jedna adresa a po ní čtyři datová slova. Díky tomu bylo možné jednoduše a rychle přenést 2x32 bitů pouze v pěti sběrnicových cyklech oproti klasickým osmi cyklům nutným pro přenos čtyř dvojic adresa / data.
Obsah |
Výhody sběrnice VL-Bus
- Návrh VL-Bus je velice jednoduchý a levný. Přebírá signály z procesoru třídy 486, které přenáší na kontakty konektoru karty. Výsledný návrh díky tomu nepotřebuje k fungování přídavné čipové sady či jiné čipové zařízení.
- Hlavní výhodou sběrnice VESA Local Bus vůči konkurenčním sběrnicím PCI a PCI-Express je v některých případech vyšší přenosová rychlost. Hlavně v počítačích, kde je použit procesor s rychlejší FSB – 40 MHz či 50 MHz (třeba AMD Am486). Existuje však jedno omezení: při použití frekvence 50 MHz je počet zařízení omezen na dvě.
- Sběrnice VL-Bus není zatížena tak vysokými licenčními poplatky jako PCI. Proto byla využívána konkurenty Intelu (NexGen Nx586), některými nezávislými výrobci (ALR) a poměrně dlouho se udržela v průmyslových počítačích či různých automatech.
- V roce 1994 byla na trh uvedena VL-Bus verze 2.0 nabízející plnou podporu pro 64 bitovou sběrnici a nejméně 3 zařízení na 50 MHz FSB.
Trh jí však téměř kompletně ignoroval.
Nedostatky sběrnice VL-Bus
- Výrazné problémy s automatickou konfigurací přes technologii Plug-and-play.
- Neoddělitelnost od staré sběrnice ISA kvůli využívání některých řídících signálů.
- Fyzická délka celé sběrnice významně omezuje její použítí v malých nebo přenosných počítačích.
Časté omyly
V méně kvalitních článcích se můžete setkat s tvrzením: VL-bus není konstruována pro plnou rychlost procesoru Pentia. Tím dochází k značnému omezení výkonu.
To je ovšem naprostý nesmysl.
Všechny PC počítače, od roku 1994 až dodnes (2010), totiž používají standardní PCI sloty, které nabízejí naprosto stejné parametry jako VL-Bus — šířka sběrnice 32 bitů, hodiny s kmitočtem 33,33 MHz, maximální teoretická přenosová rychlost 133 MB za sekundu...
Související články
Nejznámější sociální sítě (připojte se)
Externí odkazy
- Root.cz – Sběrnice VESA Local Bus a universální sběrnice PCI
- Computerhope.com – VLB (anglicky)
- Desktop Computers – VIDEO LOCAL BUS (anglicky)
- Základní deska OPTI-495SLC-3/486WB CACHE (anglicky)
- Základní deska ROBOTECH 386SX/486DX (anglicky)
- Základní deska SILICON STAR INTERNATIONAL 486 VESA AG4 (Pentium 100 MHz, anglicky)
- Základní deska QDI COMPUTER VL/ISA-PB486P3 (Pentium 100 MHz, anglicky)
|