V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2017/14

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2017/14“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
m (Nahrazení textu „Kategorie:Článek DNE“ textem „Kategorie:Archiv Článků DNE“)
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Kurt Donald Cobain-Flickr.jpg|right|160px|Kurt Donald Cobain]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Kurt Cobain|Kurt Donald Cobain]]''' (* [[20. únor]]a [[1967]], † [[5. duben|5. dubna]] [[1994]]) byl kultovní [[Spojené státy americké|americký]] zpěvák, skladatel a frontman [[grunge]]ové skupiny [[Nirvana]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Hudební magazín Rolling Stone jej v osobním žebříčku hudebního redaktora Davida Frickeho označil v&nbsp;roce [[2003]] za 12.&nbsp;nejlepšího kytaristu všech dob a&nbsp;v&nbsp;roce [[2011]] se v obecném žebříčku času umístil na 73.&nbsp;příčce.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Kurt Cobain se narodil v&nbsp;malém [[Spojené státy americké|americkém]] městečku [[Aberdeen (Washington)|Aberdeen]] ležícím 140&nbsp;km jihozápadně od [[Seattle|Seattlu]]. Jeho matka Wendy pracovala jako servírka, otec Donald byl automechanik. Z&nbsp;počátku bydleli v&nbsp;Hoquiamu, ale když bylo Kurtovi 6&nbsp;měsíců, přestěhovali se do Aberdeenu, kde později vznikla jeho skupina [[Nirvana]]. Kurtův otec si tam našel práci v&nbsp;místní drtičce odpadu, zatímco matka se starala o&nbsp;domácnost.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Prostřednictvím strýce se seznámil s&nbsp;hudbou skupin jako [[Black Sabbath]], [[Aerosmith]] či [[Led Zeppelin]]. Díky svým přátelům se seznámil s&nbsp;[[Punk|punkem]]. Snad nejvíc na Kurta zapůsobily skupiny [[Melvins]] a&nbsp;[[Black Flag]] a začal přemýšlet o&nbsp;založení vlastní kapely.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Jeho první kapela měla název [[Fecal Matter]], založena roku [[1985]], kde hrál Kurt Cobain se členy [[Melvins]]. Tato punková kapela neměla dlouhého trvání, nevydali jediné album. Zachovalo se pouze neoficiální [[Demo (hudba)|demo]] ''Illiteracy Will Prevail''. Vzápětí však byla založena Nirvana, a to roku [[1987]]. Kurt Cobain je autorem drtivé většiny skladeb Nirvany. V&nbsp;roce [[1989]] vydala své první album nesoucí název ''[[Bleach (album)|Bleach]]'', které se moc neprosadilo – proslavilo se až po ''Nevermind''. O&nbsp;dva roky později, [[24. září]] [[1991]], skupina vydala průlomové album ''[[Nevermind]]''. Album obsahovalo hity jako „[[In Bloom]]“, „[[Come as You Are (Nirvana)|Come As You Are]]“, „[[Breed]]“, „[[Lithium (Nirvana)|Lithium]]“ a především „[[Smells Like Teen Spirit]]“ – jeden z&nbsp;největších hitů [[1990-1999|devadesátých]] let. V&nbsp;roce [[1993]] vydala poslední studiové album ''[[In Utero]]'', které bylo hudebně i&nbsp;textově mnohem propracovanější, ale neproslavilo se v&nbsp;takové míře jako ''Nevermind'', ale vyšly z&nbsp;něj hity jako „Heart-shaped box“, „All Apologies", „Rape me“ nebo „Pennyroyal Tea“.
 +
 
 +
[[24. únor]]a [[1992]] se Kurt Cobain v&nbsp;25&nbsp;letech na [[Waikiki]] na [[Havaj]]i oženil se&nbsp;zpěvačkou {{Nowrap|[[Courtney Love]]}} ze&nbsp;skupiny Hole.
 +
 
 +
Kurt byl několikrát [[Hospitalizace|hospitalizován]] kvůli těžké [[drogová závislost|závislosti]] na [[heroin]]u stejně jako Courtney Love. Kvůli Courtney, depresi, drogám a&nbsp;kvůli nemoci žaludku ztrácel poslední chuť žít. [[8. duben|8.&nbsp;dubna]] [[1994]] byl nalezen elektrikářem ve svém domě [[Smrt|mrtev]]. [[Policie]] bez většího vyšetřování konstatovala smrt vlastním přičiněním. Seděl a měl brokovnicí prostřelenou [[hlava|hlavu]], zároveň byla ale v&nbsp;jeho [[Krev|krvi]] nalezena smrtelná dávka [[heroin]]u.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 7. 1. 2019, 12:44

Kurt Donald Cobain

Kurt Donald Cobain (* 20. února 1967, † 5. dubna 1994) byl kultovní americký zpěvák, skladatel a frontman grungeové skupiny Nirvana.

Hudební magazín Rolling Stone jej v osobním žebříčku hudebního redaktora Davida Frickeho označil v roce 2003 za 12. nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2011 se v obecném žebříčku času umístil na 73. příčce.

Kurt Cobain se narodil v malém americkém městečku Aberdeen ležícím 140 km jihozápadně od Seattlu. Jeho matka Wendy pracovala jako servírka, otec Donald byl automechanik. Z počátku bydleli v Hoquiamu, ale když bylo Kurtovi 6 měsíců, přestěhovali se do Aberdeenu, kde později vznikla jeho skupina Nirvana. Kurtův otec si tam našel práci v místní drtičce odpadu, zatímco matka se starala o domácnost.

Prostřednictvím strýce se seznámil s hudbou skupin jako Black Sabbath, Aerosmith či Led Zeppelin. Díky svým přátelům se seznámil s punkem. Snad nejvíc na Kurta zapůsobily skupiny MelvinsBlack Flag a začal přemýšlet o založení vlastní kapely.

Jeho první kapela měla název Fecal Matter, založena roku 1985, kde hrál Kurt Cobain se členy Melvins. Tato punková kapela neměla dlouhého trvání, nevydali jediné album. Zachovalo se pouze neoficiální demo Illiteracy Will Prevail. Vzápětí však byla založena Nirvana, a to roku 1987. Kurt Cobain je autorem drtivé většiny skladeb Nirvany. V roce 1989 vydala své první album nesoucí název Bleach, které se moc neprosadilo – proslavilo se až po Nevermind. O dva roky později, 24. září 1991, skupina vydala průlomové album Nevermind. Album obsahovalo hity jako „In Bloom“, „Come As You Are“, „Breed“, „Lithium“ a především „Smells Like Teen Spirit“ – jeden z největších hitů devadesátých let. V roce 1993 vydala poslední studiové album In Utero, které bylo hudebně i textově mnohem propracovanější, ale neproslavilo se v takové míře jako Nevermind, ale vyšly z něj hity jako „Heart-shaped box“, „All Apologies", „Rape me“ nebo „Pennyroyal Tea“.

24. února 1992 se Kurt Cobain v 25 letech na Waikiki na Havaji oženil se zpěvačkou Courtney Love ze skupiny Hole.

Kurt byl několikrát hospitalizován kvůli těžké závislosti na heroinu stejně jako Courtney Love. Kvůli Courtney, depresi, drogám a kvůli nemoci žaludku ztrácel poslední chuť žít. 8. dubna 1994 byl nalezen elektrikářem ve svém domě mrtev. Policie bez většího vyšetřování konstatovala smrt vlastním přičiněním. Seděl a měl brokovnicí prostřelenou hlavu, zároveň byla ale v jeho krvi nalezena smrtelná dávka heroinu.