Orba

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 13. 7. 2013, 07:24

Orba pluhem v 15. století
Pluh

Orba je způsob úpravy zemědělské půdy. Tažený pluh svým pluhovým ostřím vodorovně odřezává asi 30 cm široký pruh zeminy (tloušťka odřezávaného pruhu je nastavitelná dle potřeby). Tento pruh zeminy pak najíždí na spirálově stočenou ohrnovací desku, postupně se staví až se nakonec obrátí o 180°. Účelem je rozrušit a provzdušnit její povrch do hloubky, zapravit posklizňové zbytky, statková a průmyslová hnojiva, zelené hnojení a zamezení růstu plevelů. Orba se provádí radličnými či talířovými pluhy. Ve střední Evropě se oře na konci léta a na podzim po sklizni plodin. Někdy se však používají též bezorební kombinátory, které šetří počet pojezdů zemědělské techniky po poli, a tak i náklady.

Orba

V minulosti bylo využíváno jednodušší rádlo, které na rozdíl od pluhu neobrací zeminu.

Obsah

Rozdělení orby

podle hloubky

  • mělká orba (10-18 cm)
  • střední orba (20-24 cm)
  • hluboká orba (30 cm)
  • velmi hluboká orba
  • rygolování

podle způsobu

  • do skladu - přiorat k sobě-např. pětiradličný pluh vyorá pět brázd, které převrátí doprava. Na konci pole ( na souvrati)se otočí a orá k pravé straně. Tím jsou brázdy sklopeny k sobě (sklad). Sklad je vyvýšený, na poli vznikne hrbol. Kdyby každý rok při orbě se oralo na sklad, byl by hrbol stále větší. Proto se každý rok orá střídavě na sklad a rozor.
  • do rozoru - odorat od sebe - traktor orá po levé straně a sklopí brázdy od sebe. Na místě rozoru vznikne prohlubeň - strouha, která by každým rokem byla hlubší. Proto se orá střídavě na sklad a rozor.
  • do roviny - moderní způsob orby, ornice se přiklápí k jedné straně, vyžaduje použití oboustranného pluhu

Kvalitativní parametry orby

  1. Termín - odvozuje se od stavu půdy a od pěstované plodiny. Dříve se tradovalo dodržení minimálního odstupu od orby do setí.
  2. Ošetření ornice - urovnání pomocí traverzy nebo hrudořezů. Toto opatření je zvláště důležité u seťové orby ozimu kdy je nutné rozrušit hroudy zároveň orbou. Po podzimní orbě se urovná ní neprovádí.
  3. hloubka - celý pozemek by měl být zaorán na stejnou hloubku.
  4. Stupeň obracení ornice a zapravení posklizňových zbytků - posklizňové zbytky by měly být dobře zaklopeny. Závisí na orebním poměru 1,27 a na použití předradličky.
  • Zemědělská literatura je nejednotná v pojmech.V některých knihách je pluhové ostří nazvané radlicí, v jiných zase je radlice označována jako komplet pluhového ostří s ohrnovací deskou.

Související články

Literatura

  • STROJE PRO ROSTLINOU VÝROBU: Doc.Ing.Konupčik -VŠZ Brno 1979