V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Dean Martin

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Aktualizace)
(+ 4 X VIDEO)
 
Řádka 199: Řádka 199:
== Velká Galerie ==
== Velká Galerie ==
* '''[[:Kategorie:Album Dean Martin|Mnoho fotografií – Dean Martin]]'''
* '''[[:Kategorie:Album Dean Martin|Mnoho fotografií – Dean Martin]]'''
 +
== YouTube ==
 +
{| border="4" width="442" align="left"
 +
|  {{#widget:YouTube|id=humFA0u9aTc}}
 +
|- align="center"
 +
| '''Top 20 Dean Martin Greatest Hits !'''
 +
|}
 +
{| border="4" width="442" align="right"
 +
|  {{#widget:YouTube|id=1ja32uS-bD0}}
 +
|- align="center"
 +
| '''Dean Martin – Everybody Loves Somebody Sometime 1965'''
 +
|}
 +
<br style="clear: both;" />
 +
{| border="4" width="442" align="left"
 +
|  {{#widget:YouTube|id=mN7LW0Y00kE}}
 +
|- align="center"
 +
| '''Dean Martin – Let it Snow !'''
 +
|}
 +
{| border="4" width="442" align="right"
 +
|  {{#widget:YouTube|id=OnFlx2Lnr9Q}}
 +
|- align="center"
 +
| '''Dean Martin – That's Amore'''
 +
|}
 +
<br style="clear: both;" />
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
 +
* {{Imdb osoba|id=0001509}}
 +
{{Flickr|Dean+Martin}}{{Commonscat|Dean Martin}}{{Článek z Wikipedie}}
{{Flickr|Dean+Martin}}{{Commonscat|Dean Martin}}{{Článek z Wikipedie}}
Řádka 207: Řádka 232:
[[Kategorie:Muži]]
[[Kategorie:Muži]]
[[Kategorie:Držitelé ceny Zlatý glóbus]]
[[Kategorie:Držitelé ceny Zlatý glóbus]]
 +
[[Kategorie:Video články Multimediaexpo.cz]]

Aktuální verze z 14. 3. 2021, 12:41

Dean Martin (1960)
Dean Martin (1957)
Dean Martin (1948)
Dean Martin a Raquel Welch

Dean Martin, narozen jako Dino Paul Crocetti, (* 7. června 1917, Steubenville, Ohio, † 25. prosince 1995, Beverly Hills) byl italskoamerický zpěvák, herec a televizní bavič. Byl jedním z nejznámějších umělců 50. a 60. let.

Mezi jeho nejznámější songy patří „Memories Are Made Of This“, „That's Amore“, „Everybody Loves Somebody“, „Mambo Italiano“, „Sway“, „Volare“ nebo „Ain't That a Kick in the Head“.

Obsah

Život

Martin se narodil jako Dino Paul Crocetti v Ohiu. Jeho rodiče byli Gaetano Crocetti, který byl povoláním holič, a Angela Barra, což byla ItaloAmeričanka. Dean sám mluvil jedině italsky do pěti let. Střední školu opustil proto, že byl podle jeho vlastních slov chytřejší než učitel. Po té se živil různě, pašoval alkohol, byl krupiérem, psal vtipy, nebo dokonce boxoval ve welterové váze. V 15 ti letech byl boxer, kterému se říkalo "Kid Crocett." Z tohoto sportu si Dean odnesl zlomený nos, neustále roseknutý ret, hodněkrát zlomené články prstů (to když nebyly povoleny boxérské rukavice). Mladý Martin sice nějaký ten zápas vyhrál, ale výdělek to byl až příliš malý. A tak jeho spolubydlící Sonny King (také zpěvák) spolu s ním pořádal boxerské utkání, ve kterém bojovali, dokud jeden z nich nebyl knockautovaný, a lidé si za tuhle podívanou platili.

Nakonec se Dean Martin boxu vzdal. Pracoval jako krupiér v ilegálním kasinu, které se nacházelo za obchodem s tabákem, kde také začínal jako skladník. Ve stejné době už začíná zpívat s místní kapelou. Sám si nechává říkat "Dino Martini" (po zámem operním pěvci Nino Martinim). Pak dostal jeho první zlomovou práci pro orchestr Ernieho McKaye. Jeho hudební vnímání hodně ovlivňoval Bing Crosby, Harry Mills a mnoho dalších. Na začátku 40. let začíná zpívat s orchestrem Sammyho Watkinse, samotný lídr bendu ho pak přesvědčil, aby si jméno změnil na Dean Martin.

V zaří 1941 se Martin oženil s Elizabeth Anne McDonaldovou a během jejich manželství (skončilo rozvodem v roce 1949) splodili 4 děti. Martin během 40. let spolupracoval s různými bendy. Pomalu vylepšoval svůj pěvecký styl a úroveň. V roce 1943 se seznamuje s úspěšným Frankem Sinatrou. Aby rychle zbohatnul a zaplatil dluhy, opakovaně prodává své akcie, některé ale řeší sílou svého šarmu a přátelskostí. Po té byl odveden do U.S.Army během druhé světové války a rok (1944-1945) v Akronu v Ohiu. Jenže byl brzy uznán nezpůsobilým služby (zřejmě následkem dvou kýl, kvůli kterým musel na operaci) a byl vyloučen z armády.

V roce 1946 je Martin už relativně dobrý muzikant, je něco víc než jen zpěvák z nočního klubu, podobně jako Bing Crosby. Mohl zahájit tažení přes kluby a hrát tam, ale on se nechal inspirovat mužem s obrovskou popularitou, Frankem Sinatrou.

Kontakty s mafií

Jedna z biografií o Deanu Martinovi se nazývá Dean Martin: King of the Road (Král ulice) od Michaela Freedlanda, která ho obviňuje ze styků s mafií. Martin údajně spolupracoval s Chicagskou mafií, která vlastnila v tomto městě bary. Na oplátku on mohl vystupovat v různých show pořádaných těmito bossi později, když on byl hvězdou. Autor také tvrdí, že Martin cítil malou loajalitu a sympatie k Mafii a že to, co pro tyto lidi dělal a oni pro něho, byla jen malá laskavost. Údajně prý FBI chytla mafiána, který spřádal plány ke zranění nebo zabití Martina, protože jim prý nebyl dostatečně vděčný. Jiná kniha, The Animal in Hollywood (Zvířata v Hollywoodu) od Johna L. Smitha, zobrazuje Deana Martina a jeho přátelství s mafiánskými gangstery Johnnym Rosellim a Anthonym Fiatem. Anthony dělal Martinovi spoustu laskovostí, třeba mu pomohl dostat zpátky peníze od dvou podvodníků, kteří ošidili Deanovu ex-manželku Betty Martinovou o víc jak tisíc dolarů výživného. Jeho dcera Deana Martinová se také přátelila s bossem Peterem Licavolim.

Spolupráce s Jerrym Lewisem

Martin přitahoval pozornost studia Metro-Goldwyn-Mayer a Columbia Pictures, ale smlouva s Hollywoodem se nechystala. Stále ještě objížděl kluby a zpíval, než poznal mladého komika jménem Jerry Lewis v Glass Hat Club v New Yorku, kde oba muži vystupovali. Martin a Lewis navázali pevné přátelství, které vedlo k jejich další umělecké spolupráci, když spolu utvořili hudebně komediální duo. Někdo je dokonce přezdíval The Organ Grinder and the Monkey (drtič orgánů a opice).

Martin a Lewis oficiálně společně debutovali v Atlantic City v 500 Club 24. července 1946, ale nebyli zrovna moc úspěšní. Majitel klubu je varoval, že pokud příští noc nepřijdou s něčím lepším, vyhodí je. A tak předělávali své vtípky, dohadovali se o změnách, až jim nakonec nezbylo nic jiného než improvizovat. Dean zpíval a Jerry přišel oblečen jako uklízeč nádobí, který rozbíjel talíře a nechával za sebou spoušť. Dělali prostě všemožné taškařice a vtípky, které jim přišli na mysl. Tentokrát je publikum odměnilo smíchem. Jejich úspěch vedl k sérii dobře placených vystoupeních podél východního pobřeží. Sériál v rádiích začal v roce 1949, ve stejném roce podepsali Martin and Lewis smlouvu s Paramountem na natočení filmu My Friend Irma . Martinovi se moc zalíbil New York, byl jím přímo nadchnutý. Měl rád Kalifornii, ale tady byla častá zemětřesení, takže tu nebylo moc vysokých budov. Trpěl ale klaustrofobií, snad nikdy nejel výtahem, takže vyběhnout schody na Manhattan nebyla žádná legrace. Ačkoli se stávali postupně obrovsky vytíženými filmovými hvězdami, Hollywood je pořád něchtěl ani vidět. Oba byli výborní umělci, a to že byli dobří přátelé z nich dělalo kompaktní duo. Martin a Lewis bylo nejoblíbenější umělecké duo v 50. letech v Americe, i když tlak veřejnosti byl velký. Hodně kritiků podceňovalo Deanovo zpívání a jeho příspěvek do teamu, ten jim ale v pozdějších letech mohl ukázat, jak hluboce se mýlili. Jerry se v těchto chvílích zastával a veřejně říkal, že bez Deana by nemělo jejich smysl. Jenže všechny tyto kruté komentáře kritiků a slova jejich producenta, který chtěl změnit pořád stejnou tvář této dvojice ve filmech, vedlo kobrovské frustraci Deana Martina. Ten ztratil chuť do práce a rozhádal se s Jerrym Lewisem. Definitivně se tedy rozešli v roce 1956, deset let od jejich prvního vystoupení.

Lewis neměl problém se udržet na filmovém výslunní sám. Martin byla stále populární jako zpěvák, ale s postupně stále polulárnějším rock and rollem, začínala Martinova hvězda pohasinat.

Sólová kariéra

Stále ještě není ve svých rolích jistý, ale Martin chce být známý jako opravdový herec. Coby hlavní představitel se objevil v roce 1957 ve filmu The Young Lions, kde hrál rád, protože se mohl učit od takových hvězd jako Marlon Brando nebo Montgomery Clift. Martin nahradil Tonyho Randalla v podobných velkých rolích a byl to pro něho šťastný comeback. Úspěch mohl pokračovat vedle hvězdného Franka Sinatry, poprvé v dramatu vysoce uznávaného Vincenta Minelliho Some Came Running. Během poloviny 60. let to byla spousta filmů, nahrávání a nočního života, zatímco Lewisova filmová kariéra poklesla. Martin byl skvělý v roli Dudeho ve snímku Rio Bravo, režírovaný Howardem Hawksem, kde také zářil John Wayne a Ricky Nelson. S Waynem znovu spolupracoval ve filmu The Sons of Katie Elder, nepřesvědčivě obsazeni jako bratři.

Martin jako zpěvák kopíruje styl Binga Crosbyho nebo Parryho Comoa než najde svůj vlastní, který nesčetněkrát později ukazuje ve vystoupeních se Sinatrou a Crosbym. V letech kdy řádí Beatles on nahrává stovky alb a přes 600 písní. Představuje svůj hit Everybody Loves Somebody, tak trochu omráčený Beatlesáckým A Hard Day's Night, hit číslu jedna v USA 1964. Martin měl také rád Elvise Presleyho a country. V roce 1965 vydává alba The Hit Sound Of Dean Martin, Welcome To My World a Gentle On My Mind, které byli složeny v duchu populárního country a westernu. Martin hostil country vystoupení v jeho TV show a byl nazvaný "mužem roku" podle Country Music Association v roce1966.

Netrvalo dlouho a Martin byl jeden z nejznámějších umělců v Las Vegas. Ale trávil také hodně času se svou rodinou, s druhou manželkou Jeanne. Jeho otisk byl zvěčněn v Graumanském čínském muzeu v roce 1964.

Rat Pack

Jak Deanova kariéra rostla, on a Frank Sinatra se stávali víc a víc přáteli. Na konci 50. a na začátku 60. let se Frank a Dean přátelelili také s Joeim Bishopem, Peterem Lawfordem nebo Sammy Davisem Jr., a tak společně s nim založili legendární uměleckou skupinu Rat Pack. Zajímavostí je, že takhle jim začala říkat až veřejnoust, oni chtěli jméno poněkud prozaičtější než "Balík krys", jak se dá tento anglický název přeložit.

Tito muži spolu točili filmy a oficiálně byli kulturním seskupením, ale nemůžeme ani přehlédnout politický podtext, když si Lawford vzal Patricii Kennedy, sestru prezidenta J.F. Kennedyho.

Rat Pack byl legendární hlavně v Las Vegas, kde často nečekaně vystupovali. Například, když se měli Dean, Frank a Sammy objevit v Sands hotelu, někteří návštěvníci spali ve svých autech před hotelem, jen aby viděli tyto tři muže. Jejich umělecké počiny, večně ve fraku samořejmě, se skládaly ze zpívání ve dvou, ve třech, hraní scének, nebo různých vtípků. V sociálně nabitých 60. letech se jijich vtipy točili okolo dospělých témat, jako Frankovo neslavné sukníčkářství, nebo Deanovo legendární pití, stejně jako Sammyho množství výdajů za jeho rasu a náboženství. Davis skvěle praktikoval judaismus a jidišské fráze, což vyznívalo hrozně vtipně a mělo to u obecenstva úspěch. Uměli si skrátka udělat legraci sami ze sebe a přitom měli navzájem mezi sebou respekt. Rat Pack se hlavě zasadil o integraci v Las Vegas. Davis se totiž snažil o pomyslné otevření dveří afro-americkým umělcům. A tak tam, kde měl zakázáno se objevit pro jeho pleť Sammy, nebyli ani Frank s Deanem.

Posmrtně o nich byl dokonce natočen film od HBO s názvem "The Rat Pack".

60. a 70. léta

V roce 1965 měl Martin svou vlastní show na NBC, kde si vytvořil image takového bezstarostného bohéma. Zval si sem své známé a přátele jakými byli třeba Frank Sinatra nebo Bing Crosby. Neopomínal se obklopav krásnými ženami, které využíval pro své zdvořil poznámky. Tv show byla velkým hitem. Dean neměl rád zkoušky přípravy, věřil, že jeho nejlepší výkon, je ten první. Uvolněný formát pořad pobízel k chytré improvizaci jak Deana tak účinkujících. V případě nutnosti, byl schopný pronést pár poznámek v italštině a některé obscénosti pak přinesly naštvané maily od italsky mluvících diváků. To vyvolalo malou válku mezi Martinem a cenzory NBC. Jenže pořad byl často mezi Top desítkou.

Martin měl pověst velkého pijáka, ale i byl disciplinovaný. I když byl sebevíc vytížený, pořád se vracel k dětem a manželce. Během 70. let jeho TV show stále měla kladné ohlasy a ačkoli byl maximálně v Top 40 zpěváků, točil desky, které se dost dobře prodávaly. Měl rád také golf, a tak ve volném čase chodíval hrávat. Přestože měl enormní úspěch, ustupoval Martin z televize. Poslední sezóna jeho pořadů byla v roce 1973-74. Znovu pokračovala pod novým názvem až v roce 1984.V následujícím období Dean Martin natáčel desky pod hlavičkou Reprise Records. Poslední album u Reprise natočil v roce 1978, které se jmenovalo Once In A While (Jednou za čas).

V roce 1975 ve filmu Mr. Ricco hrál svou poslední velkou roli a omezil svá vystoupení v Las Vegas. Martin teď prožívá krizi středního věku. V roce 1972 se rozvedl se svou druhou manželkou Jeanne. Ještě téhož roku si vzal 26 ti letou Catherine Hawn. Spolu se rozvedli v roce 1976. Pak už se Martin neoženil. Měl tak 8 dětí, čtyři s první Elizabeth (Betty) Anne McDonaldovou, tři s druhou Jeanne Biegger a s poslední Catherine jedno, které bylo adoptované.

Znovu se na jevišti sešel s Jerrym Lewisem v roce 1976. Svedl je znovu dohromady Frank Sinatra a ti dva se usmířili.

Poslední roky

V 80. letech ještě Dean Martin natočil pár menších rolí ve filmu. Martinův život se začal hrouti 21. března 1987, kdy zemřel jeho syn Dean Paul při letecké havárii. Jemu se pak už nechtělo vystupovat, nad vodou ho ale držel stále jeho přítel Frank Sinatra, Martin měl totiž tendence vrhnout se naplno k pití. Jejich poslední veagasovské vystoupení bylo v roce 1989, kde vystupoval Dean i s Jerrym Lewisem k Martinovým 72. narozeninám. V televizi se naposledy objevil v show na počest Sammyho Davise Jr. v roce 1990. Martin tu tak neoficiálně ukončil kariéru.

Dean už ve svém věku trpěl bolestmi kvůli rozedmě plic. V září 1993 by byla diagnostikován rakovina plic. Držel se raději v soukromí, nakrátko se objevil na veřejnosti až při svých 77. narozeninách. Nemoce postupně přibývaly, problémy s ledvinami, dokonce i alzheimerova choroba.

Dean Martin zemřel na selhání dýchání ve svém domě ráno v 1. den vánoční roku 1995. Do poslední chvíle se o něho starala jeho exmanželka Jeanne. Na jeho počest v Las Vegas pohasla na chvíli světla. V roce 2005 tam po něm pojmenovali jednu zdejší ulici. Po jeho smrti bylo ještě vydáno několik alb s jeho největšími hity.

Diskografie

Capitol Records

Reprise Records

Live desky

Filmografie

Velká Galerie

YouTube

Top 20 Dean Martin Greatest Hits !
Dean Martin – Everybody Loves Somebody Sometime 1965


Dean Martin – Let it Snow !
Dean Martin – That's Amore


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Dean Martin
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Dean Martin