Šablona:Článek dne HL/2022/03

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne HL/2021/34 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne HL/2022/03: 2022)
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Farrah Fawcett 1977.jpg|right|160px|Photo of Farrah Fawcett from the television program Charlie's Angels.]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Farrah Fawcett']]'' (* [[2. únor]]a [[1947]], † [[25. červen|25. června]] [[2009]]) byla [[Spojené státy americké|americká]] filmová a televizní herečka proslavená zejména televizním seriálem ''[[Charlieho andílci (seriál, 1976)|Charlieho&nbsp;andílci]]'' ze 70. let.  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Zároveň je díky svému vzhledu považovaná za jeden ze symbolů [[Popkultura|popkultury]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V&nbsp;letech [[1966]] [[1969]] studovala na University of Texas. V prvním ročníku se stala školní královnou krásy, což významně nasměrovalo její kariéru, neboť její fotografie byla umístěna do hereckého rejstříku.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Na televizních obrazovkách se zpočátku objevovala jako [[modelka]] v [[Reklama|reklamách]] na spotřební zboží. První významnější roli získala v seriálu ''I Dream of Jeannie'' (1965). Následovalo hostování v seriálech ''Owen Marshall: Counselor at Law'' ([[1971]]) či&nbsp;v&nbsp;''The&nbsp;Six Million Dollar Man'' ([[1974]]–[[1976]]).
 +
 
 +
V roce [[1976]] se objevila ve filmu ''Charlieho andílci'' v roli vyšetřovatelky Jill Munroe. Díky úspěchu filmu byl následně natočen stejnojmenný seriál, který se vysílal v letech 1976 – [[1981]]. Účast ve filmu a seriálu byla pro Fawcettovou nejvýznamnějším zlomem v&nbsp;její kariéře a zařadila ji mezi hvězdy. V roce 1976 hrála i v dalším úspěšném filmu ''Loganův útěk'' po boku [[Michael York|Michaela Yorka]]. V roce 1976 navíc nafotila sérii snímků, z nichž se fotografie v jednodílných červených plavkách stala nejprodávanějším plakátem [[Pin-up girl|pin-up]] všech dob. Její podíly z prodeje tohoto plakátu jí finančně vynesly více než honoráře za ''Charlieho andílky''.
 +
 
 +
V letech 1976 až [[1983]] se objevila v řadě filmů, které nebyly úspěšné komerčně a nezískaly ani příznivé ohlasy kritiky (např. ''Saturn 3'' či ''Tajný závod''). V roce [[1984]] se objevila v dramatické roli týrané ženy ve filmu ''The Burning Bed''. Příběh filmu se zakládal na skutečnosti a Fawcettová za roli získala tři nominace na [[Cena Emmy|cenu Emmy]]. Další nominaci, tentokrát na [[Zlatý glóbus]] získala v roce [[1986]] za roli ve filmové verzi divadelní hry ''Extremities'' pojednávající o ženě, které se ubrání sexuálnímu napadení a následně řeší psychické dilema pomsty.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 3. 2. 2022, 10:15

Photo of Farrah Fawcett from the television program Charlie's Angels.

'Farrah Fawcett' (* 2. února 1947, † 25. června 2009) byla americká filmová a televizní herečka proslavená zejména televizním seriálem Charlieho andílci ze 70. let.

Zároveň je díky svému vzhledu považovaná za jeden ze symbolů popkultury.

V letech 19661969 studovala na University of Texas. V prvním ročníku se stala školní královnou krásy, což významně nasměrovalo její kariéru, neboť její fotografie byla umístěna do hereckého rejstříku.

Na televizních obrazovkách se zpočátku objevovala jako modelka v reklamách na spotřební zboží. První významnější roli získala v seriálu I Dream of Jeannie (1965). Následovalo hostování v seriálech Owen Marshall: Counselor at Law (1971) či v The Six Million Dollar Man (19741976).

V roce 1976 se objevila ve filmu Charlieho andílci v roli vyšetřovatelky Jill Munroe. Díky úspěchu filmu byl následně natočen stejnojmenný seriál, který se vysílal v letech 1976 – 1981. Účast ve filmu a seriálu byla pro Fawcettovou nejvýznamnějším zlomem v její kariéře a zařadila ji mezi hvězdy. V roce 1976 hrála i v dalším úspěšném filmu Loganův útěk po boku Michaela Yorka. V roce 1976 navíc nafotila sérii snímků, z nichž se fotografie v jednodílných červených plavkách stala nejprodávanějším plakátem pin-up všech dob. Její podíly z prodeje tohoto plakátu jí finančně vynesly více než honoráře za Charlieho andílky.

V letech 1976 až 1983 se objevila v řadě filmů, které nebyly úspěšné komerčně a nezískaly ani příznivé ohlasy kritiky (např. Saturn 3 či Tajný závod). V roce 1984 se objevila v dramatické roli týrané ženy ve filmu The Burning Bed. Příběh filmu se zakládal na skutečnosti a Fawcettová za roli získala tři nominace na cenu Emmy. Další nominaci, tentokrát na Zlatý glóbus získala v roce 1986 za roli ve filmové verzi divadelní hry Extremities pojednávající o ženě, které se ubrání sexuálnímu napadení a následně řeší psychické dilema pomsty.