Costaceae

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Aktualizace)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 20: Řádka 20:
*''[[Paracostus]]''
*''[[Paracostus]]''
*''[[Tapeinochilos]]''
*''[[Tapeinochilos]]''
-
}}
+
}}[[Soubor:Costus barbatus, Christchurch Botanic Gardens, Canterbury, New Zealand 23.jpg|thumb|240px|Kostus ''[[Costus barbatus]]'']]
'''''Costaceae''''' (K.Schum.) Nak. je čeleď [[jednoděložné|jednoděložných]] rostlin z řádu [[zázvorníkotvaré]] (''Zingiberales'').   
'''''Costaceae''''' (K.Schum.) Nak. je čeleď [[jednoděložné|jednoděložných]] rostlin z řádu [[zázvorníkotvaré]] (''Zingiberales'').   
==Popis==
==Popis==
-
Jsou to vytrvalé byliny s [[oddenek|oddenky]], mohou to být pozemní rostliny i [[epifyt]]y. [[List]]y jsou jednoduché, střídavé, čtyřřadě nebo spirálně uspořádané, normálního vzhledu nebo dužnaté, přisedlé nebo řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele jsou čárkovité až vejčité, nedělené, celokrajné, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná), jazýček je přítomen. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. [[Květ]]y jsou jednodtlivé nebo častěji uspořádány v [[květenství]]ch, ve [[vrcholík|vrcholících]], [[klas]]ech až [[hlávka|hlávkách]]. Květy jsou výrazně nesouměrné, zygomorfické, modifikované a jsou podepřeny (často barevnými) [[listen]]y, na kterých je extraflorální [[nektárium]]. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou srostlé s tupými laloky. Koruna se skládá ze 3 lístků, které jsou srostlé a nestejné, střední lalok je často delší a vyhnutý. Fertilní tyčinka je jen 1, zbylých 5 jsou přeměněny na [[staminodium|staminodia]], jsou petaloidní (podobné koruně), srostlé a vytváří labellum, které je nápadnější než vlastní koruna. Jediný prašník srůstá po délce ve žlábku s čnělkou. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je [[tobolka]] nebo řidčeji oříšek až nažka<ref name = "mobot">http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/</ref><ref>http://delta-intkey.com/angio/www/costacea.htm</ref>.
+
Jsou to vytrvalé byliny s [[oddenek|oddenky]], mohou to být pozemní rostliny i [[epifyt]]y. [[List]]y jsou jednoduché, střídavé, čtyřřadě nebo spirálně uspořádané, normálního vzhledu nebo dužnaté, přisedlé nebo řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele jsou čárkovité až vejčité, nedělené, celokrajné, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná), jazýček je přítomen. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. [[Květ]]y jsou jednodtlivé nebo častěji uspořádány v [[květenství]]ch, ve [[vrcholík|vrcholících]], [[klas]]ech až [[hlávka|hlávkách]]. Květy jsou výrazně nesouměrné, zygomorfické, modifikované a jsou podepřeny (často barevnými) [[listen]]y, na kterých je extraflorální [[nektárium]]. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou srostlé s&nbsp;tupými laloky. Koruna se skládá ze 3 lístků, které jsou srostlé a nestejné, střední lalok je často delší a vyhnutý. Fertilní tyčinka je jen 1, zbylých 5 jsou přeměněny na [[staminodium|staminodia]], jsou petaloidní (podobné koruně), srostlé a vytváří labellum, které je nápadnější než vlastní koruna. Jediný prašník srůstá po délce ve žlábku s čnělkou. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je [[tobolka]] nebo řidčeji oříšek až nažka<ref name = "mobot">http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/</ref><ref>http://delta-intkey.com/angio/www/costacea.htm</ref>.
-
[[Image:Buberel unknown flower 15.jpg|thumb|left|''[[Costus barbatus]]'']]
+
 
==Rozšíření ve světě==
==Rozšíření ve světě==
Je známo asi 6 rodů a asi 110 druhů, z čehož zabírá asi 90 rod ''[[Costus]]''. Jsou rozšířeny v tropech celého světa, nejvíce v Americe a na [[Nová Guinea|Nové Guinei]]<ref  name = "mobot"/>.
Je známo asi 6 rodů a asi 110 druhů, z čehož zabírá asi 90 rod ''[[Costus]]''. Jsou rozšířeny v tropech celého světa, nejvíce v Americe a na [[Nová Guinea|Nové Guinei]]<ref  name = "mobot"/>.
==Reference==
==Reference==
<references/>
<references/>
-
{{Commonscat|Costaceae}}
+
 
-
[[Kategorie:Costaceae]]
+
 
-
{{Článek z Wikipedie}}
+
{{Commonscat|Costaceae}}{{Článek z Wikipedie}}
 +
[[Kategorie:Kostusovité| ]]
 +
[[Kategorie:Botanické čeledi]]
 +
[[Kategorie:Zázvorníkotvaré]]

Aktuální verze z 28. 6. 2022, 12:26

Costaceae (K.Schum.) Nak. je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales).

Popis

Jsou to vytrvalé byliny s oddenky, mohou to být pozemní rostliny i epifyty. Listy jsou jednoduché, střídavé, čtyřřadě nebo spirálně uspořádané, normálního vzhledu nebo dužnaté, přisedlé nebo řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele jsou čárkovité až vejčité, nedělené, celokrajné, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná), jazýček je přítomen. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou jednodtlivé nebo častěji uspořádány v květenstvích, ve vrcholících, klasechhlávkách. Květy jsou výrazně nesouměrné, zygomorfické, modifikované a jsou podepřeny (často barevnými) listeny, na kterých je extraflorální nektárium. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou srostlé s tupými laloky. Koruna se skládá ze 3 lístků, které jsou srostlé a nestejné, střední lalok je často delší a vyhnutý. Fertilní tyčinka je jen 1, zbylých 5 jsou přeměněny na staminodia, jsou petaloidní (podobné koruně), srostlé a vytváří labellum, které je nápadnější než vlastní koruna. Jediný prašník srůstá po délce ve žlábku s čnělkou. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka nebo řidčeji oříšek až nažka[1][2].

Rozšíření ve světě

Je známo asi 6 rodů a asi 110 druhů, z čehož zabírá asi 90 rod Costus. Jsou rozšířeny v tropech celého světa, nejvíce v Americe a na Nové Guinei[1].

Reference

  1. 1,0 1,1 http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/costacea.htm


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Costaceae