V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Gnóm

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
(++)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Soubor:Nisse d apres nature ill jnl fal.png||thumb|upright|Gnóm ''Nisse'' vykukující zpoza muchomůrky ''(ilustrace Jean-noël Lafargue)'']]
+
[[Soubor:Nisse d apres nature ill jnl fal.png|thumb|240px|Gnóm ''Nisse'' vykukující zpoza muchomůrky ''(ilustrace Jean-noël Lafargue)'']]
'''Gnómové''' jsou mýtické bytosti vyznačující se malým vzrůstem a spřízněností se zemí. Jejich pojetí se nicméně značně liší v [[Pohádka|pohádkách]], [[magie|magii]] či [[fantasy]] literatuře. V moderní popkultuře často splývají s [[trpaslík]]y.
'''Gnómové''' jsou mýtické bytosti vyznačující se malým vzrůstem a spřízněností se zemí. Jejich pojetí se nicméně značně liší v [[Pohádka|pohádkách]], [[magie|magii]] či [[fantasy]] literatuře. V moderní popkultuře často splývají s [[trpaslík]]y.
-
 
==Gnómové v magii==
==Gnómové v magii==
Řádka 19: Řádka 18:
*[[Skřítek (mytologie)]]
*[[Skřítek (mytologie)]]
*[[goblin]]
*[[goblin]]
 +
== Reference ==
 +
<references/>
-
 
+
{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Magie]]
[[Kategorie:Magie]]
[[Kategorie:Fantasy]]
[[Kategorie:Fantasy]]
[[Kategorie:Mytičtí tvorové a rasy]]
[[Kategorie:Mytičtí tvorové a rasy]]
[[Kategorie:Warcraft]]
[[Kategorie:Warcraft]]

Aktuální verze z 25. 11. 2022, 12:12

Gnóm Nisse vykukující zpoza muchomůrky (ilustrace Jean-noël Lafargue)

Gnómové jsou mýtické bytosti vyznačující se malým vzrůstem a spřízněností se zemí. Jejich pojetí se nicméně značně liší v pohádkách, magii či fantasy literatuře. V moderní popkultuře často splývají s trpaslíky.

Obsah

Gnómové v magii

Patrně Paracelsem počínaje, uvadí se gnómové jakožto bytosti reprezentující živel země (elementálové). Pokročilejší chápání elementálů jako pudových a smrtelných bytostí, které prostředkují styk mezi psychyckým a hmotným světem, representuje například dílo Gérarda Encausseho alias Papuse. V jeho pojetí jsou gnómové projevem astrální látky, která oživuje živel země. Jako jejich vládce uvádí génia jménem Gob, ze světových stran pak s nimi koresponduje sever, jejich hieroglyfem je býk, nástrojem meč a souvisejícím temperamentem melancholie.[1]

Gnóm vs. trpaslík

V češtině se původně označení gnóm nevyskytuje a bývalo překládáno jako trpaslík. V některých jazycích, například v angličtině, se ovšem rozlišuje mezi gnomes a dwarves - přičemž pod pojmem gnome jsou řazeny i bytosti, které čeština obvykle chápe jako trpaslíky či skřítky. Typický gnóm v pojetí lidové kultury je malý človíček se špičatou červenou čepicí a dlouhými vousy. Například zahradní trpaslící se anglicky nazývají garden gnomes. Naopak trpaslík-dwarf je bytost přejatá ze severské mytologie a representuje řekněme drsnější a méně roztomilou tvář trpasličí podoby.

Gnómové ve fantasy

Gnómové jsou většinou bytosti podobné lidem, nicméně výrazně menšího vzrůstu. Od trpaslíků (dwarves) se odlišují subtilnější tělesnou stavbou a bližším vztahem k magii. Často stojí na straně "dobra" či bývají neutrální, což je obvykle odlišuje od rovněž spřízněných goblinů. Pro fyziognomii gnómů jsou také charakteristické výrazné rysy tváře, větší nos i uši a delší ruce. Vynikají v řemeslech, zejména ve vynálezání nových technických udělátek, mechanických strojů, různých pastí či dokonalých mechanických zbraní, ale bývají také vynikajícími alchymisty. Zvláště v RPG hrách je za rozšířenou zbraň gnómů, kterou též vynalezli, považována kuše, ale také různé výbušniny či mechanické nástrahy. Často žijí v podhůří hor v těsném sousedsví s trpaslíky, se kterými čile obchodují i spolupracují.

Gnómové ve světě Warcraft

Jsou významní tím, že jsou malí a šikovní (například v dolech), jsou většinou řemeslníky, ale najdou se i mágové, válečníci a další povolání. Patří k Allianci. V samotné hře Warcraft 3: Reign of Chaos a v datadisku Frozen Throne jsou na každé mapě jako bytosti nepřátelské aktivní (to znamená, že když na ně kdokoli z hráčů narazí, zaútočí na něj.) Většinou se vyskytují ve hře se střelnými zbraněmi krátkého dostřelu.

Související články

Reference

  1. Papus, Základy praktické magie, přeložil Miloš Maixner, VOLVOX GLOBATOR, Praha 1996