Šablona:Článek dne/2020/20

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2018/54 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2019/54: Nahrazení textu „Článek dne/2018/“ textem „Článek dne/2019/“)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Disney 89th Academy Awards Flickr-3000.jpg|right|160px|Viggo Mortensen – The 89th Oscars (February&nbsp;2017)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Viggo Mortensen]]''' (* [[20. říjen|20. října]] [[1958]], [[New York]], [[Spojené státy americké|USA]]) je americký [[herec]], hudebník a fotograf.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Herectví bylo dlouho na vedlejší koleji. Viggo se sice občas dostal k nějakému štěku, přičemž z několika filmů jeho mikroroličku vystřihli, ale on se tím nijak netrápil. Sám řekl: „Věděl jsem, že se hereckou práci teprve učím. Bral jsem ji jako příjemné zpestření a&nbsp;nic jsem od ní nečekal“. V roce [[1993]] vydal první knihu ''Ten Last Night'', která dobře reprezentovala jeho všestranný talent. Jednalo se o sbírku poezie doplněnou vlastními ilustracemi a fotografiemi. Dosud vyšly čtyři další, stejně namíchané svazky a&nbsp;také tři cédéčka s [[jazz]]ovou hudbou, což jednoznačně ukazuje, jak intenzivně se Viggo umělecké tvorbě věnuje. Rok co rok přidává po knize či CD. Na otázku, kde na to všechno nachází čas, lakonicky odpověděl: „<u>Nemám&nbsp;televizi</u>“.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
„Viggo není herec, který maluje a píše, Viggo je umělec, který hraje“, řekl režisér [[Philip Ridley]] a dlouho to vypadalo, že to tak zůstane. Herectví jako koníček pro zpestření. Přestože jeho první filmová role byla malá, podařilo se mu ji získat ve velmi úspěšném kriminálním dramatu s [[Harrison Ford|Harrisonem Fordem]], ''[[Svědek (film, 1985)|Svědek]]'' (původním názvem ''Witness'', z roku [[1985]]). Dalšími vedlejšími rolemi se prodíral po několik následujících let. Viggo pokračoval dál v hereckém řemesle, chvilku hostoval i v televizi, například v televizním seriálu ''[[Miami Vice]]''. V roce [[1987]] se setkal s Christine&nbsp;„Exene“&nbsp;Cervenkou, hlavní zpěvačkou punkové skupiny&nbsp;X. Brzy po svatbě se jim narodil syn, Henry Blake Mortensen (* 28. ledna 1988). Pár se přesunul na několik let do [[Idaho|Idaha]]. V roce [[1997]] se ale rozvedli a přestěhovali se zpět do [[Los Angeles]], kde se společně starali o Henryho.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Významnou roli získal v dramatu a režijním debutu Seana Penna ''[[Indiánský posel]]'' (původním názvem ''The Indian Runner'', z roku 1991), kde si zahrál vietnamského veterána po boku [[David Morse|Davida Morseho]]. O dva roky později si zahrál s hereckou legendou [[Al Pacino|Al Pacinem]] v kriminálním dramatu ''[[Carlitova cesta]]'' (''Carlito's Way''). S dalšími hereckými osobnostmi [[Gene Hackman|Genem Hackmanem]] a [[Denzel Washington|Denzelem Washingtonem]] hrál v thrilleru ''[[Krvavý příliv]]'' (''Crimson Tide'', z roku 1995). Stejný rok si ještě zahrál Lucifera ve filmu ''Boží&nbsp;armáda'' (''The&nbsp;Prophecy'').
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Výraznější průlom ve Viggově herecké kariéře znamenalo drama ''[[Portrét dámy]]'' (původním názvem''The Portrait of a Lady'', z roku 1996) s [[Nicole Kidmanová|Nicole Kidman]] a [[John Malkovich|Johnem Malkovichem]], kde se Viggo objevil ve vedlejší roli nápadníka Nicole Kidman. S&nbsp;další hollywoodskou celebritou [[Demi Moore]] si zahrál v roce [[1997]] v akčním vojenském filmu ''[[G. I. Jane]]''. Jen o rok později získal významnou roli v thrilleru ''[[Dokonalá vražda]]'' (''A Perfect Murder'') spolu s [[Michael Douglas|Michaelem Douglasem]] a [[Gwyneth Paltrow]]. Ve filmu ztvárnil milence Gwyneth, který je vydíraný jejím manželem Douglasem, aby&nbsp;ji&nbsp;zabil. V&nbsp;roce 1999 si zahrál hlavní mužskou roli v romantickém filmu ''[[Procházka po měsíci]]'' (''A Walk on the Moon''). O rok později se objevil se [[Sandra Bullock|Sandrou Bullock]] ve filmu ''[[28 dní]]'' (''28 Days''). Název filmu je podle osmadvacetidenní odvykací kúry v léčebně pro pacienty závislé na alkoholu a drogách, kde se Gwen ([[Sandra Bullock]]) snaží odvyknout pití alkoholu.
 +
 
 +
Největší průlom v jeho kariéře nastal, když získal roli Aragorna místo herce [[Stuart Townsend|Stuarta Townsenda]] (jenž byl z natáčení odvolán) v trilogii [[John Ronald Reuel Tolkien|J.R.R. Tolkiena]] ''[[Pán prstenů (filmová trilogie)|Pán prstenů]]''. Celá trilogie se natáčela na [[Nový Zéland|Novém Zélandu]] 18 měsíců. První díl ''[[Pán prstenů: Společenstvo Prstenu]]'' (''The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring'') byl uveden do kin v roce [[2001]]. Film se ihned stal absolutní jedničkou, která trhala rekordy nejen v návštěvnosti, ale i tržbách. Spolu s [[Elijah Wood|Elijahem Woodem]] (Frodo), [[Ian McKellen|Ianem McKellenem]] (čaroděj Gandalf), [[Liv Tyler]] (elfka Arwen) a [[Orlando Bloom|Orlando Bloomem]] (Legolas Greenleaf) se stali středem zájmu všech světových médií. Druhý díl ''[[Pán prstenů: Dvě věže]]'' (''The Lord of the Rings: The Two Towers'') byl uveden do kina o rok později a kopíroval úspěchy prvního dílu. Třetí pokračování ''[[Pán prstenů: Návrat krále]]'' (''The Lord of the Rings: The Return of the King'') o rok později zabodovalo taktéž a opět vydobylo první místa v žebříčcích návštěvnosti i tržeb. Film získal 11 [[Oscar]]ů a miliony fanoušků po celém světě. Na podzim [[2005]] byl uveden do amerických kin film [[Historie násilí]] (''History of Violence''), kde Viggo ztvárnil hlavní roli a získal hlavní cenu na filmovém festivalu v&nbsp;[[Cannes]].
 +
 
 +
Díky své mezinárodní výchově a cestování mluví plynule [[Angličtina|anglicky]], [[Španělština|španělsky]] a [[Dánština|dánsky]], má znalosti [[Francouzština|francouzštiny]], [[Italština|italštiny]], [[Švédština|švédštiny]] a [[norština|norštiny]]. Pracoval také jako [[překladatel]] pro švédský hokejový tým během [[Zimní olympijské hry 1980|zimní&nbsp;olympiády]] v&nbsp;roce [[1980]].
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 12. 1. 2023, 11:52

Viggo Mortensen – The 89th Oscars (February 2017)

Viggo Mortensen (* 20. října 1958, New York, USA) je americký herec, hudebník a fotograf.

Herectví bylo dlouho na vedlejší koleji. Viggo se sice občas dostal k nějakému štěku, přičemž z několika filmů jeho mikroroličku vystřihli, ale on se tím nijak netrápil. Sám řekl: „Věděl jsem, že se hereckou práci teprve učím. Bral jsem ji jako příjemné zpestření a nic jsem od ní nečekal“. V roce 1993 vydal první knihu Ten Last Night, která dobře reprezentovala jeho všestranný talent. Jednalo se o sbírku poezie doplněnou vlastními ilustracemi a fotografiemi. Dosud vyšly čtyři další, stejně namíchané svazky a také tři cédéčka s jazzovou hudbou, což jednoznačně ukazuje, jak intenzivně se Viggo umělecké tvorbě věnuje. Rok co rok přidává po knize či CD. Na otázku, kde na to všechno nachází čas, lakonicky odpověděl: „Nemám televizi“.

„Viggo není herec, který maluje a píše, Viggo je umělec, který hraje“, řekl režisér Philip Ridley a dlouho to vypadalo, že to tak zůstane. Herectví jako koníček pro zpestření. Přestože jeho první filmová role byla malá, podařilo se mu ji získat ve velmi úspěšném kriminálním dramatu s Harrisonem Fordem, Svědek (původním názvem Witness, z roku 1985). Dalšími vedlejšími rolemi se prodíral po několik následujících let. Viggo pokračoval dál v hereckém řemesle, chvilku hostoval i v televizi, například v televizním seriálu Miami Vice. V roce 1987 se setkal s Christine „Exene“ Cervenkou, hlavní zpěvačkou punkové skupiny X. Brzy po svatbě se jim narodil syn, Henry Blake Mortensen (* 28. ledna 1988). Pár se přesunul na několik let do Idaha. V roce 1997 se ale rozvedli a přestěhovali se zpět do Los Angeles, kde se společně starali o Henryho.

Významnou roli získal v dramatu a režijním debutu Seana Penna Indiánský posel (původním názvem The Indian Runner, z roku 1991), kde si zahrál vietnamského veterána po boku Davida Morseho. O dva roky později si zahrál s hereckou legendou Al Pacinem v kriminálním dramatu Carlitova cesta (Carlito's Way). S dalšími hereckými osobnostmi Genem Hackmanem a Denzelem Washingtonem hrál v thrilleru Krvavý příliv (Crimson Tide, z roku 1995). Stejný rok si ještě zahrál Lucifera ve filmu Boží armáda (The Prophecy).

Výraznější průlom ve Viggově herecké kariéře znamenalo drama Portrét dámy (původním názvemThe Portrait of a Lady, z roku 1996) s Nicole Kidman a Johnem Malkovichem, kde se Viggo objevil ve vedlejší roli nápadníka Nicole Kidman. S další hollywoodskou celebritou Demi Moore si zahrál v roce 1997 v akčním vojenském filmu G. I. Jane. Jen o rok později získal významnou roli v thrilleru Dokonalá vražda (A Perfect Murder) spolu s Michaelem Douglasem a Gwyneth Paltrow. Ve filmu ztvárnil milence Gwyneth, který je vydíraný jejím manželem Douglasem, aby ji zabil. V roce 1999 si zahrál hlavní mužskou roli v romantickém filmu Procházka po měsíci (A Walk on the Moon). O rok později se objevil se Sandrou Bullock ve filmu 28 dní (28 Days). Název filmu je podle osmadvacetidenní odvykací kúry v léčebně pro pacienty závislé na alkoholu a drogách, kde se Gwen (Sandra Bullock) snaží odvyknout pití alkoholu.

Největší průlom v jeho kariéře nastal, když získal roli Aragorna místo herce Stuarta Townsenda (jenž byl z natáčení odvolán) v trilogii J.R.R. Tolkiena Pán prstenů. Celá trilogie se natáčela na Novém Zélandu 18 měsíců. První díl Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) byl uveden do kin v roce 2001. Film se ihned stal absolutní jedničkou, která trhala rekordy nejen v návštěvnosti, ale i tržbách. Spolu s Elijahem Woodem (Frodo), Ianem McKellenem (čaroděj Gandalf), Liv Tyler (elfka Arwen) a Orlando Bloomem (Legolas Greenleaf) se stali středem zájmu všech světových médií. Druhý díl Pán prstenů: Dvě věže (The Lord of the Rings: The Two Towers) byl uveden do kina o rok později a kopíroval úspěchy prvního dílu. Třetí pokračování Pán prstenů: Návrat krále (The Lord of the Rings: The Return of the King) o rok později zabodovalo taktéž a opět vydobylo první místa v žebříčcích návštěvnosti i tržeb. Film získal 11 Oscarů a miliony fanoušků po celém světě. Na podzim 2005 byl uveden do amerických kin film Historie násilí (History of Violence), kde Viggo ztvárnil hlavní roli a získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Cannes.

Díky své mezinárodní výchově a cestování mluví plynule anglicky, španělsky a dánsky, má znalosti francouzštiny, italštiny, švédštiny a norštiny. Pracoval také jako překladatel pro švédský hokejový tým během zimní olympiády v roce 1980.