V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Šablona:Článek dne/2023/12

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2019/129 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2020/95)
m (++)
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Marketa Vondrousova 9.2021.jpg|right|160px|Marketa Vondrousova Tennis match in Chicago (2021)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''<big>[[Markéta Vondroušová]]</big>''' (*&nbsp;[[28. červen|28.&nbsp;června]] [[1999]]) je [[Česká republika|česká]] levoruká [[tenis]]tka. Z finále [[Grand Slam (tenis)|grandslamové]] [[French Open 2019 – ženská dvouhra|dvouhry French Open 2019]] odešla poražena od [[Ashleigh Bartyová|Ashleigh Bartyové]]. Na odložených [[Tenis na Letních olympijských hrách 2020 – ženská dvouhra|Letních olympijských hrách 2020]] v Tokiu se stala stříbrnou medailistkou ve dvouhře. Ve&nbsp;své dosavadní kariéře na okruhu [[Ženská tenisová asociace|WTA&nbsp;Tour]] vyhrála jeden singlový turnaj, když triumfovala na Ladies Open Biel Bienne&nbsp;2017. V&nbsp;rámci [[Ženský okruh ITF|okruhu ITF]] získala sedm titulů ve&nbsp;dvouhře a&nbsp;čtyři ve&nbsp;čtyřhře. Od roku 2011 hraje za tenisový oddíl I.&nbsp;ČLTK&nbsp;Praha. V roce 2018 se stala také členkou armádního klubu ASC&nbsp;Dukla&nbsp;Praha.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Na [[žebříček WTA|žebříčku WTA]] byla ve&nbsp;dvouhře nejvýše klasifikována v&nbsp;červenci 2023 na&nbsp;'''10.&nbsp;místě''' a&nbsp;ve&nbsp;čtyřhře v&nbsp;červnu téhož roku na&nbsp;'''48.&nbsp;místě'''. Podruhé ji trénuje [[Jan Hernych]], který ji vedl již do&nbsp;konce sezóny 2020. Dlouhodobě v týmu působí jako kouč {{Nowrap|a mentor [[Jiří Hřebec]]}}. Na juniorském kombinovaném žebříčku ITF se 25.&nbsp;května 2015 stala světovou jedničkou.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Mezi [[Juniorský tenis|juniorkami]] ovládla s krajankou Miriam Kolodziejovou čtyřhru na Australian Open 2015 a French&nbsp;Open&nbsp;2015. V květnu téhož roku se na juniorském kombinovaném žebříčku ITF stala světovou jedničkou, jíž byla do&nbsp;US&nbsp;Open&nbsp;2015.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V českém fedcupovém týmu [[debut]]ovala v&nbsp;roce 2017 semifinálem světové skupiny proti Spojeným státům, v&nbsp;němž podlehla [[Coco Vandewegheová|Coco Vandewegheové]] a porazila [[Lauren Davisová|Lauren Davisovou]]. Američanky zvítězily 3:2&nbsp;na zápasy. Do června 2021 v&nbsp;soutěži nastoupila ke&nbsp;dvěma mezistátním utkáním s&nbsp;bilancí 3–1&nbsp;ve dvouhře a 0–0&nbsp;ve čtyřhře.
 +
 
 +
Tenis začala hrát ve čtyřech letech v [[Sokolov|Sokolově]]. Na Orange Bowlu 2014 vyhrála s CiCi Bellisovou čtyřhru v kategorii 18letých, když ve finále přehrály československý pár Kolodziejová a Mihalíková.
 +
 
 +
Na juniorce Grand Slamu si zahrála dvě deblová finále. Na prvním z nich, French Open 2014, odešly s CiCi&nbsp;Bellisovou poraženy od&nbsp;rumunského páru Ioana&nbsp;Ducuová a&nbsp;Ioana&nbsp;Loredana&nbsp;Roșcová až v rozhodujícím supertiebreaku. Naopak finálový duel Australian Open 2015 s krajankou [[Miriam Kolodziejová|Miriam Kolodziejovou]] zvládly, když přehrály dvojici Katharina&nbsp;Hobgarská a Greet&nbsp;Minnenová. Úspěch z melbournského grandslamu dokázaly zopakovat i na následujícím French Open 2015, kde ve finálovém utkání deklasovaly šestý nasazený americký pár Caroline&nbsp;Dolehideová a Katerina&nbsp;Stewartová. V turnaji navíc neztratily v&nbsp;pěti zápasech ani set.
 +
 
 +
V juniorské dvouhře French Open 2014, Wimbledonu 2014 i French Open 2015 se probojovala do semifinále. V prvním případě byla nad její síly Ruska [[Darja Kasatkinová]], ve druhém Lotyška [[Jeļena Ostapenková]] a ve třetím Španělka [[Paula Badosová]]. Všechny tyto její protivnice se vždy staly pozdějšími vítězkami turnaje.
 +
 
 +
Startovala také na [[Letní olympijské hry mládeže 2014|Letních olympijských hrách mládeže 2014]], v singlu i ve čtyřhře se Simonou Heinovou.<br />Bodový zisk z květnového turnaje 56°&nbsp;Trofeo Bonfiglio 2015 v&nbsp;[[Milán]]ě, kde ve finále zdolala Kanaďanku Charlotte Robillardovou-Milletteovou, ji 25.&nbsp;května 2015 katapultoval na 1.&nbsp;místo světového kombinovaného žebříčku ITF juniorek.
 +
 
 +
První ženský turnaj na [[Ženský okruh ITF|okruhu ITF]] odehrála v&nbsp;kvalifikaci květnového Sparta Prague Open 2014 s&nbsp;rozpočtem 100&nbsp;tisíc dolarů, kde ve druhém kole vypadla s Američankou Madison Brengleovou. Do hlavní soutěže se poprvé probojovala na listopadovém turnaji v [[Antalya|Antalyi]] 2014 s&nbsp;dotací 10&nbsp;tisíc dolarů, na němž skončila ve druhém kole na raketě Rusky Kušchovové. Singlovou soutěž ovládla v&nbsp;květnu 2015 na antuce v&nbsp;[[Zielona Góra|Zielonej Górze]], když ve finále zvítězila nad 331.&nbsp;ruskou hráčkou žebříčku a 22letou Natelou Dzalamidzeovou. Na stejném turnaji dokázala ovládnout i čtyřhru, když společně s krajankou Miriam Kolodziejovou porazila ve finále ruský pár Natela Dzalamidzeová a&nbsp;Margarita Lazarevová.
 +
 
 +
Premiérovou událostí na okruhu WTA Tour se stal dubnový J&T Banka Prague Open 2015, na který obdržela divokou kartu do kvalifikace. V&nbsp;ní zdolala [[Andrea Hlaváčková|Andreu&nbsp;Hlaváčkovou]], [[Ons Jabeurová|Ons Jabeurovou]], aby v&nbsp;jejím závěrečném kole podlehla Černohorce Dance Kovinićové.
 +
 
 +
V&nbsp;červnu 2015 si pak připsala druhý double během šesti týdnů, když dokázala na domácím turnaji Zubr Cup v [[Přerov]]ě s&nbsp;dotací 15&nbsp;tisíc dolarů ovládnout jak dvouhru, tak i čtyřhru. V singlové soutěži pak ve finále zdolala 334.&nbsp;hráčkou žebříčku a&nbsp;20letou Jekatěrinu&nbsp;Alexandrovovou z Ruska.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 19. 7. 2023, 21:11

Marketa Vondrousova Tennis match in Chicago (2021)

Markéta Vondroušová (* 28. června 1999) je česká levoruká tenistka. Z finále grandslamové dvouhry French Open 2019 odešla poražena od Ashleigh Bartyové. Na odložených Letních olympijských hrách 2020 v Tokiu se stala stříbrnou medailistkou ve dvouhře. Ve své dosavadní kariéře na okruhu WTA Tour vyhrála jeden singlový turnaj, když triumfovala na Ladies Open Biel Bienne 2017. V rámci okruhu ITF získala sedm titulů ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře. Od roku 2011 hraje za tenisový oddíl I. ČLTK Praha. V roce 2018 se stala také členkou armádního klubu ASC Dukla Praha.

Na žebříčku WTA byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v červenci 2023 na 10. místě a ve čtyřhře v červnu téhož roku na 48. místě. Podruhé ji trénuje Jan Hernych, který ji vedl již do konce sezóny 2020. Dlouhodobě v týmu působí jako kouč a mentor Jiří Hřebec. Na juniorském kombinovaném žebříčku ITF se 25. května 2015 stala světovou jedničkou.

Mezi juniorkami ovládla s krajankou Miriam Kolodziejovou čtyřhru na Australian Open 2015 a French Open 2015. V květnu téhož roku se na juniorském kombinovaném žebříčku ITF stala světovou jedničkou, jíž byla do US Open 2015.

V českém fedcupovém týmu debutovala v roce 2017 semifinálem světové skupiny proti Spojeným státům, v němž podlehla Coco Vandewegheové a porazila Lauren Davisovou. Američanky zvítězily 3:2 na zápasy. Do června 2021 v soutěži nastoupila ke dvěma mezistátním utkáním s bilancí 3–1 ve dvouhře a 0–0 ve čtyřhře.

Tenis začala hrát ve čtyřech letech v Sokolově. Na Orange Bowlu 2014 vyhrála s CiCi Bellisovou čtyřhru v kategorii 18letých, když ve finále přehrály československý pár Kolodziejová a Mihalíková.

Na juniorce Grand Slamu si zahrála dvě deblová finále. Na prvním z nich, French Open 2014, odešly s CiCi Bellisovou poraženy od rumunského páru Ioana Ducuová a Ioana Loredana Roșcová až v rozhodujícím supertiebreaku. Naopak finálový duel Australian Open 2015 s krajankou Miriam Kolodziejovou zvládly, když přehrály dvojici Katharina Hobgarská a Greet Minnenová. Úspěch z melbournského grandslamu dokázaly zopakovat i na následujícím French Open 2015, kde ve finálovém utkání deklasovaly šestý nasazený americký pár Caroline Dolehideová a Katerina Stewartová. V turnaji navíc neztratily v pěti zápasech ani set.

V juniorské dvouhře French Open 2014, Wimbledonu 2014 i French Open 2015 se probojovala do semifinále. V prvním případě byla nad její síly Ruska Darja Kasatkinová, ve druhém Lotyška Jeļena Ostapenková a ve třetím Španělka Paula Badosová. Všechny tyto její protivnice se vždy staly pozdějšími vítězkami turnaje.

Startovala také na Letních olympijských hrách mládeže 2014, v singlu i ve čtyřhře se Simonou Heinovou.
Bodový zisk z květnového turnaje 56° Trofeo Bonfiglio 2015 v Miláně, kde ve finále zdolala Kanaďanku Charlotte Robillardovou-Milletteovou, ji 25. května 2015 katapultoval na 1. místo světového kombinovaného žebříčku ITF juniorek.

První ženský turnaj na okruhu ITF odehrála v kvalifikaci květnového Sparta Prague Open 2014 s rozpočtem 100 tisíc dolarů, kde ve druhém kole vypadla s Američankou Madison Brengleovou. Do hlavní soutěže se poprvé probojovala na listopadovém turnaji v Antalyi 2014 s dotací 10 tisíc dolarů, na němž skončila ve druhém kole na raketě Rusky Kušchovové. Singlovou soutěž ovládla v květnu 2015 na antuce v Zielonej Górze, když ve finále zvítězila nad 331. ruskou hráčkou žebříčku a 22letou Natelou Dzalamidzeovou. Na stejném turnaji dokázala ovládnout i čtyřhru, když společně s krajankou Miriam Kolodziejovou porazila ve finále ruský pár Natela Dzalamidzeová a Margarita Lazarevová.

Premiérovou událostí na okruhu WTA Tour se stal dubnový J&T Banka Prague Open 2015, na který obdržela divokou kartu do kvalifikace. V ní zdolala Andreu Hlaváčkovou, Ons Jabeurovou, aby v jejím závěrečném kole podlehla Černohorce Dance Kovinićové.

V červnu 2015 si pak připsala druhý double během šesti týdnů, když dokázala na domácím turnaji Zubr Cup v Přerově s dotací 15 tisíc dolarů ovládnout jak dvouhru, tak i čtyřhru. V singlové soutěži pak ve finále zdolala 334. hráčkou žebříčku a 20letou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska.