Počítačová myš

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (Nahrazení textu „Apple“ textem „Apple“)
 
Řádka 6: Řádka 6:
Myš byla vynalezena [[Douglas Engelbart|Douglasem Engelbartem]] ve Stanfordském výzkumném institutu v roce [[1963]]. Douglas Engelbart si ji nechal patentovat (patent US3541541) dne [[17. listopad]]u v roce [[1970]] jako „X-Y Position Indicator For A Display System“ (Indikátor X-Y pozice pro zobrazovací systém).
Myš byla vynalezena [[Douglas Engelbart|Douglasem Engelbartem]] ve Stanfordském výzkumném institutu v roce [[1963]]. Douglas Engelbart si ji nechal patentovat (patent US3541541) dne [[17. listopad]]u v roce [[1970]] jako „X-Y Position Indicator For A Display System“ (Indikátor X-Y pozice pro zobrazovací systém).
-
Prvního významného využití mezi uživateli domácích počítačů docílila firma [[Apple]] na počítačích známých pod značkou [[Apple Macintosh|Macintosh]].
+
Prvního významného využití mezi uživateli domácích počítačů docílila firma Apple na počítačích známých pod značkou [[Apple Macintosh|Macintosh]].
[[Soubor:Apple mouse Pro.jpg|right|thumb|300px|Současná jednotlačítková myš Apple Pro]]
[[Soubor:Apple mouse Pro.jpg|right|thumb|300px|Současná jednotlačítková myš Apple Pro]]

Aktuální verze z 31. 5. 2024, 22:16

Počítačová myš pro hráče

Počítačová myš je malé polohovací zařízení, které převádí informace o změně své pozice na povrchu plochy (např. desce stolu) do počítače, což se obvykle projevuje na monitoru jako pohyb kurzoru. Nachází se na ní jedno či více tlačítek, může obsahovat jedno i více koleček pro usnadnění pohybu v dokumentu. Ze spodní strany nalezneme zařízení snímající pohyb.

Novější myši jsou ergonomicky tvarovány pro pohodlné držení, ale to není dostatečná obrana před nemocemi, které při nadměrném používání myši hrozí (viz. Repetitive strain injury).

Myš byla vynalezena Douglasem Engelbartem ve Stanfordském výzkumném institutu v roce 1963. Douglas Engelbart si ji nechal patentovat (patent US3541541) dne 17. listopadu v roce 1970 jako „X-Y Position Indicator For A Display System“ (Indikátor X-Y pozice pro zobrazovací systém).

Prvního významného využití mezi uživateli domácích počítačů docílila firma Apple na počítačích známých pod značkou Macintosh.

Současná jednotlačítková myš Apple Pro

V současnosti se používá několik typů počítačových myší:

  • Kuličková (první a dnes zastaralý typ) – Na spodku myši je vložena kulička, která se pohybem myši odvaluje a přenáší tak svůj pohyb na dvě malé hřídele (vertikální a horizontální pohyb). Narozdíl od optických myší není tak přesná a spolehlivě funguje pouze na některých površích a její mechanismus se rychle zanáší prachem a tudíž vyžaduje pravidelné čištění.
  • Optická (dnes standardní typ) – pracuje na principu optického snímání povrchu pod myší. V myši je umístěn optický snímač (CCD či CMOS prvek s maticí o velikosti několik desítek bodů), který snímá obraz v podobném rozlišení, jaké má například ikona programu. Rychlost snímání je zhruba 1000 – 6000 vyhodnocených obrazů za sekundu. Vyhodnocení polohy provádí zabudovaný procesor. K osvětlení plošky snímané senzorem se využívá červená LED dioda, která patří mezi nejlevnější. Principiálně však není vyloučena ani jiná barva. Optická myš pracuje spolehlivě na téměř každém povrchu kromě zrcadla. Problém se správným vyhodnocením polohy může nastat také při velmi rychlém sledu pohybů (na rozdíl od kuličkové myši).
  • Laserová (nový a progresivní typ) - Jedná se o nový typ optické myši s velmi přesným snímačem. Nepoužívá běžné světlo jako klasické optické myši, ale laserový paprsek. Rozlišení dosahuje běžně 1600 nebo 2000 dpi (často s přepínačem na 800 dpi). Tuto myš používají vyspělí uživatelé, grafici a hráči počítačových her. Je dražší než klasická optická myš. Vyrábí se přibližně od začátku roku 2006.

Způsoby připojení k počítačí

Počítačovou myš je možné k počítači připojit pomocí šestikolíkového konektoru mini-DIN, známého jako PS/2, nebo přes USB - což je trochu modernější a rychlejší. Zejména v minulosti se pak používaly myši pro sériový port (RS-232).
V poslední době se také stále více rozšiřují bezdrátové myši.

Alternativní zařízení

Pro ovládání kurzoru slouží také tzv. tablet. Je to podložka citlivá na dotyk, přes kterou se přejíždí perem. Vyrábí se také tablety citlivé na přítlak. Tablety jsou nejvíce používány počítačovými grafiky.

U přenosných zařízení jsou tři nejběžnější typy náhrady myši:

  • Trackball – větší kulička je zabudována v zařízení a pohybuje se s ní přímo prstem,
  • Trackpoint – tlustší malá tyčinka uprostřed klávesnice, která naklánění přenáší na pohyb kurzoru,
  • Touchpad – destička měřící elektrickou kapacitu, kterou ovlivňuje posunování prstu.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Počítačová myš