Skvělý hudební přehrávač a BeOS

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (Nahrazení textu „Apple“ textem „Apple“)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 4: Řádka 4:
-
[[Soubor:SoundPlay-5skinu.png|right|thumb|230px|SoundPlay s 5 aktivními Winamp skiny !]]
+
[[Soubor:SoundPlay47-5skinu-unreg.png|thumb|230px|SoundPlay s 5 aktivními Winamp skiny !]]
Když v roce [[1990]] vznikla firma Be, Inc., její ředitel Jean-Louis Gaseé ihned přišel s novou vizí - vytvořit novou operační platformu pro osobní počítače, která by konečně přinesla nový styl a možnosti bez masivních okovů 16bitového středověku. Tato odvážná vize se začala naplňovat na konci roku 1995, když firma Be začala prodávat zajímavý operační systém [[BeOS]] a vlastní počítače BeBox s dvěmi nebo čtyřmi procesory PowerPC 603. Výborný systém [[BeOS]], který je založen na plně multiprocesorovém mikrokernelovém jádru, je velmi silně optimalizován pro celou oblast multimédií a obecně dat zpracovávaných v reálném čase.
Když v roce [[1990]] vznikla firma Be, Inc., její ředitel Jean-Louis Gaseé ihned přišel s novou vizí - vytvořit novou operační platformu pro osobní počítače, která by konečně přinesla nový styl a možnosti bez masivních okovů 16bitového středověku. Tato odvážná vize se začala naplňovat na konci roku 1995, když firma Be začala prodávat zajímavý operační systém [[BeOS]] a vlastní počítače BeBox s dvěmi nebo čtyřmi procesory PowerPC 603. Výborný systém [[BeOS]], který je založen na plně multiprocesorovém mikrokernelovém jádru, je velmi silně optimalizován pro celou oblast multimédií a obecně dat zpracovávaných v reálném čase.
-
První velký zlom ve vývoji systému BeOS se stal v polovině července [[1997]]. Mateřská firma totiž uvedla na trh novou verzi systému s osobitým názvem BeOS Preview Release (BeOS PR). Hlavním a asi nejdůležitějším rysem této verze byla schopnost plně fungovat i na mírně odlišných PowerPC počítačích PowerMac s konkurenčním systémem MacOS firmy [[Apple]]. A právě tehdy se na scéně objevil nový audio přehrávač '''SoundPlay''', který během 6 let prošel dlouhým vývojem a dnes jednoznačně patří (nejen v BeOS) mezi absolutní světovou špičku.
+
První velký zlom ve vývoji systému BeOS se stal v polovině července [[1997]]. Mateřská firma totiž uvedla na trh novou verzi systému s osobitým názvem BeOS Preview Release (BeOS PR). Hlavním a asi nejdůležitějším rysem této verze byla schopnost plně fungovat i na mírně odlišných PowerPC počítačích PowerMac s konkurenčním systémem MacOS firmy Apple. A právě tehdy se na scéně objevil nový audio přehrávač '''SoundPlay''', který během 6 let prošel dlouhým vývojem a dnes jednoznačně patří (nejen v BeOS) mezi absolutní světovou špičku.
Sharewarový přehrávač SoundPlay, který je dnes plně optimalizován pro aktuální BeOS 5.0, se nyní nabízí ve dvou variantách - aktuální '''SoundPlay verze 4.7.3''' pro x86 ([[Pentium 4]] / [[Athlon XP]]) a trochu starší '''SoundPlay verze 4.6.4''' pro [[PowerPC]]. Přednost samozřejmě dáme novější verzi pro Intel Pentium 4.
Sharewarový přehrávač SoundPlay, který je dnes plně optimalizován pro aktuální BeOS 5.0, se nyní nabízí ve dvou variantách - aktuální '''SoundPlay verze 4.7.3''' pro x86 ([[Pentium 4]] / [[Athlon XP]]) a trochu starší '''SoundPlay verze 4.6.4''' pro [[PowerPC]]. Přednost samozřejmě dáme novější verzi pro Intel Pentium 4.

Aktuální verze z 31. 5. 2024, 22:16

Autor: Michal Pohořelský
Uveřejněno: Softwarové noviny 02/2004, strana 28-29


SoundPlay s 5 aktivními Winamp skiny !

Když v roce 1990 vznikla firma Be, Inc., její ředitel Jean-Louis Gaseé ihned přišel s novou vizí - vytvořit novou operační platformu pro osobní počítače, která by konečně přinesla nový styl a možnosti bez masivních okovů 16bitového středověku. Tato odvážná vize se začala naplňovat na konci roku 1995, když firma Be začala prodávat zajímavý operační systém BeOS a vlastní počítače BeBox s dvěmi nebo čtyřmi procesory PowerPC 603. Výborný systém BeOS, který je založen na plně multiprocesorovém mikrokernelovém jádru, je velmi silně optimalizován pro celou oblast multimédií a obecně dat zpracovávaných v reálném čase.

První velký zlom ve vývoji systému BeOS se stal v polovině července 1997. Mateřská firma totiž uvedla na trh novou verzi systému s osobitým názvem BeOS Preview Release (BeOS PR). Hlavním a asi nejdůležitějším rysem této verze byla schopnost plně fungovat i na mírně odlišných PowerPC počítačích PowerMac s konkurenčním systémem MacOS firmy Apple. A právě tehdy se na scéně objevil nový audio přehrávač SoundPlay, který během 6 let prošel dlouhým vývojem a dnes jednoznačně patří (nejen v BeOS) mezi absolutní světovou špičku.

Sharewarový přehrávač SoundPlay, který je dnes plně optimalizován pro aktuální BeOS 5.0, se nyní nabízí ve dvou variantách - aktuální SoundPlay verze 4.7.3 pro x86 (Pentium 4 / Athlon XP) a trochu starší SoundPlay verze 4.6.4 pro PowerPC. Přednost samozřejmě dáme novější verzi pro Intel Pentium 4.

SoundPlay má řadu unikátních vlastností, které nabízejí obrovský rozsah možností. SoundPlay je jediným přehrávačem na světě, který dokáže přehrávat soubory pozpátku s rychlostí v rozsahu od - 400 procent do +400 procent! A jako jeden z mála umí v jednom okamžiku přehrávat a mixovat větší počet souborů (podle výkonu počítače). Tyto možnosti jsou ovšem dostupné pouze v přirozeném grafickém režimu - BeOS interface. V něm jsou všechny základní funkce soustředěny na aktivním panelu, který plně reaguje na myš a trochu připomíná autorádio. V jeho horní čtvrtině jsou stabilně čtyři menu - SoundPlay, File, Skins a Settings. Jakmile otevřeme libovolný audio soubor ve formátu WAV, MP3, VORBIS, MIDI, MOD, S3M, IFF-8SVX nebo MSADPCM okamžitě se objeví v tenkém rámečku sada aktivních ikon (předchozí soubor, reverzní play, stopka, normální play a další soubor), posuvný jezdec pro nastavení rychlosti (od - 400% do + 400%) a výrazný modrý horizontální "teploměr" ukazující aktuální pozici při přehrávání. Celková velikost panelu přitom plně závisí na počtu otevřených hudebních souborů. Podrobnější kompaktní HTML nápověda bohužel zatím chybí (k dispozici je jen několik zcela samostatných HTML dokumentů).

První menu SoundPlay (malá ikonka) obsahuje jen tři běžné funkce - About SoundPlay (okno o programu), Check for update (pokud funkce zjistí, že na domovské internetové stránce je k dispozici novější verze programu, budete okamžitě vyzváni k její instalaci) a standardní Quit (horká klávesa ALT+Q).

V druhém menu File najdeme celkem šest funkcí, kterým dominuje dvojice funkcí nabízejících inteligentní Playlist editor (umožňující vytvářet, pomocí myši, rozsáhlé aktivní seznamy písníček). Jednu vybranou hudební skladbu si ovšem můžete otevřít přímo funkcemi - Open File (klávesa ALT+O) a Open URL. Komfortní ID3 editor však není integrován - místo něj se aktivuje externí aplikace MP3 Army Knife. Funkce Open Recent (klávesa ALT+R) vám vždy nabídne až 15 naposledy přehrávaných skladeb. Zkrátka nepřijdou ani příznivci audio streamingu.

Třetí menu Skins demonstruje vyjímečnou flexibilitu přehrávače. Kromě základního režimu BeOS interface totiž nabízí režim Built-in skin (celý přehrávač se promění do jednoduchého integrovaného "WinAmp" skinu) a hlavně fantastický režim Download skin - rolovací menu se seznamem dostupných originálních WinAmp skinů !! Prostě si z disku načtete libovolný skin pro Winamp verze 2.9 a celý SoundPlay během zlomku vteřiny kompletně změní svou vizuální podobu (bez přerušení přehrávání MP3) ! A navíc pokud bude otevřeno třeba 5 písniček, SoundPlay okamžitě vykouzlí 5 samostatně fungujících kopií vašeho skinu ! Přitom na internetu lze nyní najít přes 50 000 kvalitních WinAmp skinů, takže vaše fantazie nebude omezena žádnou hranici !

V posledním menu Settings najdete triviální funkci Repeat (opakování skladby) a komplexní dialog Preferences, který umožňuje velmi detailně konfigurovat celý přehrávač, je podle funkcí rozdělen do dvou částí. První nazvaná Preferences obsahuje téměř všechny myslitelná nastavení včetně playbacku, crossfade a síťového proxy. Druhá část nazvaná Plugins opravdu masivně vylepšuje požitek z hudby. Přitom rychle zjistíte, že schopnosti SoundPlay mohou být neustále vylepšovány přidáváním nových plug-in modulů. Všechny výkonné Plugins moduly se rozdělují do 2 hlavních skupin:

  • Filters (zvukové filtry - 3 kvalitní Equalizery s 10 vertikálními jezdci, VST Plugins Adapter, FreeVerb, Live encoder, Loudness, MP3 cleaner, Voice elimininator, Pitch Change, Reverberator, Pitch Down a Echo machine)
  • Visualization (působivá vizualizace - Deskbar Spectrum Analyzer, Deskbar VU meter, Simple Scope, Spectrum Analyzer, Digital VU meter, Analog VU meter, Scope, Spatial Scope a hlavně QING)

Přehrávač SoundPlay, který nabízí několik naprosto vyjímečných funkcí, má značnou výhodu v unikátním grafickém rozhraní, ve velkém množství opravdu skvělých plug-in modulů, v možnosti čerpat z gigantické zásoby WinAmp skinů a samozřejmě v příznivé ceně. SoundPlay svými možnostmi převyšuje velkou většinu MP3 přehrávačů pro Windows XP a poskytuje fantastický komfort při poslechu MP3 hudby.

Popis programu:

Procesor: minimálně Pentium MMX, doporučeno Pentium II (AMD K6-2) / 266 MHz
Paměť: 48 MB, doporučeno 64 MB RAM
Místo na disku: 6 MB
Grafika: minimálně 2 MB VRAM, doporučeno 8 MB VRAM
Ostatní: 16bitová zvuková karta, myš, CD-ROM.
Výrobce: Marco Nelissen
Poskytl: http://www.bebits.com/app/156
Cena: Shareware - 12 USD

Názor SWN

Pro - Unikátní zpětné přehrávání MP3, podpora skinů pro WinAmp 2.xx, podpora VST modulů, podpora pro Kodek Live a několik dalších plug-inů (Pitch Change, Echo machine, QING).
Proti - Absence integrovaného ID3 editoru a chybějící podpora skinů pro WinAmp 3.x.
Závěr - Pokud by autor udělal kompletní port do Windows XP, mohlo by to vážně ohrozit všechny MP3 přehrávače na trhu.