Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Ford Scorpio
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 13. 3. 2014, 20:49
Ford Scorpio byl nástupce modelu Ford Granada byl uveden na evropský trh v roce 1985 po téměř 10-ti letém vývoji pod kódovým označením GRETA.
Z hlediska konstrukce se jednalo o průlomový model, neboť při vývoji bylo použito v dosud nevídané míře počítačů a technologie CAD. Z hlediska evropského trhu se jednalo o vlajkovou loď automobilky Ford a přímo navazovalo na předchůdce Ford Granada. Ve Velké Británii si model zachoval původní označení Granada, s přídavkem MkIII., až do roku 1994, kdy se výrobce přiklonil k názvu Scorpio pro celý kontinent.
V USA se model prodával jako Merkur Scorpio ca to v jediné specifikaci s motorem V6 a ve výbavě odpovídající evropské verzi Ghia. V nabídce karoserií byl Ford typicky štědrý a první model do roku 1994 nabízel jako 5-ti dveřový hatchback, 4-dveřový sedan a prostorné kombi s označením Turnier. Nový model 1994 - 1999 pak jen jako sedan nebo kombi.
Nabídka motorů kopírovala to, co měl Ford aktuálně k dispozici - tedy většinou se jednalo o agregáty zděděné po starších modelech a průběžně zlepšované. Z hlediska použité techniky se u Scorpia jednalo o zvětšenou kopii modelu Ford Sierra.
Obsah |
Vývoj modelu v datech
- 1985: uvedení na trh s motory 1.8, 2.0, 2.0i, 2.8i a 2.5d
- 1987: drobné retuše v interiéru, inovace klíče zapalování na legendární Fordův 6-ti hran, verze 4x4 v nabídce, u motoru V6 v nabídce uzávěrka diferenciálu
- 1989: zavedení katalyzátorů do nabídky, vylepšená přístrojová deska, zavedení motoru 2.0 DOHC, zahajení prodeje v USA pod názvem Mercury Scorpio, inovace motoru 2.5d přidáním turbodmychadla
- 1990: první facelift zahrnující jiný tvar zpětných zrcátek, nárazníků, označení výbavy, tvar světlometů a přední masky, uvedení sportovně laděného modelu Cosworth
- 1992: druhý facelift zahrnující opět změnu tvaru a velikosti světlometů a nárazníků, přepracování interiéru, zlepšení sytému ABS a především zavedení modelu kombi pod názvem Tournier.
- 1993: zavedení airbagu řidiče a spolujezdce do výbavy, brzdový systém převzatý z modelu Ford Mondeo, další dílčí vylepšení turbodieselu
- 1995: nový model, jedná se fakticky o rozvíjení původní myšlenky t.j. značných retuší na původní technickém základě. Design vzbuzující rozporuplné reakce a v podstatě počátek konce Scorpia.
- 1997: nabídka benzínových motorů se omezuje jenom na 2.3 16v, drobné retuše na světlometech a masce chladiče. neustále klesající prodeje.
- 1999: vyrobeno posledních 500 exemplářů. Scorpio odešlo ze scény bez přímého nástupce a roli vlajkové lodi převzal na evropském trhu model Ford Mondeo
Použité motorizace
- Pinto: motory konstrukce OHC, obsah 1800 - 2000ccm, zpočátku elektronicky ovládané karburátory Pierburg, posléze opatřeny vstřikováním Bosch L-Jetronic s řídící jednotkou Ford Motorcraft
- DOHC: řada 2000, zpočátku jako 8-mi ventilový motor se dvěma vačkami, později jako verze 16v. V moderní historii Fordu v Evropě se jedná zřejmě o nejvydařenější agregát, vynikající i dnes robustností, dlouhým kilometrovým proběhem a relativně příznivou spotřebou.
- Cologne: motory V6 s obsahem 2.8 s rozvodem OHV, montované již od poloviny 70. let do modelů Ford Zephyr, Ford Cortina, Ford Granada, ale i do vozidel Saab. Koncem 80. let z tohoto motoru vznikly dvě další verze a to 2.4i a 2.9i, vybavené elektronickým vstřikováním a lambda sondou.
- Cosworth: V6 2.9 24v, standardně o výkonu 195 KS. Oceňován byl výkon a vyrovnanost běhu, méně již servisní práce a časté drobné poruchy na elektronice.
- Diesel: motory 2.5d a 2.5td, v průběhu výroby několikrát modernizovány.Výkonová škála od 69 do 125 KS.
Jednotlivé motory měly vždy několik výkonových verzí, v závislosti na aktuálních emisních nařízeních a modelové politice výrobce v té které zemi. Zajímavostí jistě bylo použití verze 4x4, na jejímž vývoji se se podílela významná firma v tomto oboru Ferguson.
Varianty výbavy
Standardně se do vozů Scorpio montoval systém ABS - vůbec jako do prvního na světě tento systém figuroval již v základní verzi.
- CL: v Anglii též TX, standardní výbava s textilním čalouněním a mechanickým ovládáním oken a polohovatelným volantem, zrcátek atd. možnost doobjednat pouze střešní okno a posilovač řízení ( od modelového roku 1992 standart ).U verze kombi standart roletka v zavazadlovém prostoru.
- GL: v Anglii též GLS, GLX - luxusnější verze obsahující již centrální zamykání, tónovaná skla, výškově stavitelný sedák řidiče, palubní počítač ( s ohledem na rok výroby.... ), je možné doobědnat sadu spoilerů ze značkového příslušenství RS, kožené čalounění, atd.
- Ghia: v Anglii také jako Scorpio X nebo Ghia X, kompletní elektrická výbava, kožené čalounění, vyhřívaní čelního skla, klimatizace a tempomat
- Merkur: verze pro USA, pouze s motorem V6 a v kompletní výbavě, v prodeji v letech 1988 - 1990 a to v celkovém počtu 13000ks.
- Saphir: modelové roky 1991 a 1992, vycházel s výbavy GL a nabízel metalické laky a imitaci dřeva v obložení interiéru, přední mlhovky
- Topas: pouze s motorem 2.0 DOHC a to v letech 1990 až 1995,mimo kožených sedaček jako Ghia, navíc však s předními sedačkami Recaro, poprvé ve standartu 2 airbagy.
- Ghia Ultima, Ghia Executive: výbavy z konce života modelu, jednalo se o kompletně vybavené auta u kterých se marně hledala příplatková položka....
- Optional, Style: poslední 2 modelové roky, standardně klimatizace, kola z lehkých slitin, elektricky ovládané sedačky s masážní funkcí od Recaro, chromové ozdoby, atd.
Zajímavosti
Technický základ vozu posloužil jako základ zajímavých konstrukcí malých firem a karosáren, za těch mnoho např. Coleman Cardinal nebo Fearghans Quinn = Scorpio jako pohřební vůz, maloobjemový výrobci zejména z Velké Británie použili technický základ Scorpia pro své kreace, např. Rickmann Metisse, Sebring TMX, Reliant/Middlebridge GTE, Marcos Mantula resp. Martina, atd.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |