Egon Hostovský
Z Multimediaexpo.cz
(+ Nový článek...) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 21. 5. 2014, 11:54
Egon Hostovský (* 23. dubna 1908, Hronov, † 7. května 1973, Montclair, New Jersey v USA), byl český spisovatel. Byl příbuzný rakouského spisovatele Stephana Zweiga.
Vystudoval gymnasium v Náchodě (1927), poté začal studovat filosofii v Praze, roku 1929 přešel na universitu do Vídně, ale tam brzy studia zanechal. Roku 1930 se vrátil do Prahy, kde pracuje v několika nakladatelstvích jako nakladatelský redaktor.
V roce 1937 se Egon Hostovský stal úředníkem československého ministerstva zahraničí, roku 1939 pracovně odjel do Bruselu, odkud po okupaci Československa (15. března 1939) emigroval do Paříže, po jejím dobytí do Portugalska a roku 1941 do USA, kde byl zaměstnán v New Yorku na československém konzulátu.
Po druhé světové válce se vrátil do Československa, kde opět pracoval na ministerstvu zahraničí. Roku 1948 odešel do Dánska, pak Norska a nakonec do USA, kde pracoval nejprve jako učitel češtiny, později jako novinář a redaktor rádia Svobodná Evropa.
Po jeho smrti byla založena literární Cena Egona Hostovského.
Dílo
Jeho tvorba je ovlivněna jeho židovským původem a dvojí emigrací. Jeho hrdinové zápasí se zlem, jsou vinou politického vývoje nuceni odejít z vlasti, hledají ztracené jistoty a kořeny.
Tvorbu před první emigrací ovlivnil expresionismus a dílo Fjodora Michajloviče Dostojevského a Franze Kafky. V díle jsou výrazné pocity vykořeněnosti a pronásledování, schizofrenní rozpolcení osobnosti, bezvýchodnost až existencialismus hlavních hrdinů.
- Zavřené dveře – 1926
- Stezka podél cesty – 1928, psychologický román
- Gheto v nich – 1928, příběh židovského chlapce, který vyrůstá vedle svého zlomeného otce. Chlapec se mu marně snaží pomoci překonat osamění.
- Danajský dar – 1930, historie tří sourozenců jimž ve válce zemřela matka a otec se vrátil jako alkoholik.
- Případ profesora Kornera – 1932, líčí profesora s komplexem méněcennosti, který se snaží překonat volbou přátel a manželky, vyhledává silnější osobnosti. Jeho snaha ztroskotá a on podléhá ještě větším depresím
- Černá tlupa – 1933, konfrontace snu a skutečnosti, dětství a dospělosti. Mladý hrdina přenáší své pohádkové představy do válečného světa. Postupně kolem sebe soustředí skupinu podobně smýšlejících lidí.
- Žhář – 1935 15letý Kamil je v pubertě, cítí se odcizen v rodině, dívka ho pokořila, napíše tedy paličské listy, čehož využijí tři žháři. Nakonec se odcizení v rodině ztrácí.
- Listy z vyhnanství – 1941
- Sedmkrát v hlavní úloze – 1942, román
- Úkryt – 1943
- Cizinec hledá byt – 1947, český lékař Václav Marek odjíždí do USA, aby mohl dokončit svoji výzkumnou pŕaci o léčbě vysokého krevního tlaku. Jediné, co musí zařídit, je najít si klidný byt na psaní. Přestože má klidnou a vstřícnou povahu dostává se do konfliktu s domácími, či s nájemníky. Po vystřídání několika bytů konečně nachází klid u českého dělníka Václava Noska. Sem už však přichází jako těžce nemocný a zanedlouho umírá.
- Nezvěstný – 1951, v tomto románu se objeví, v tehdejší době populární, špionážní motiv. Hlavní hrdina je špiónem v Praze, po roce 1948
- Půlnoční pacient – 1954, hrdinou je zde psychiatr, který léčí špióna přicházejícího vždy o půlnoci.
- Dobročinný večírek – 1957, hrstka evropských emigrantů se pokusí sblížit se. Pokus ztroskotá, protože nejsou schopni porozumět jeden druhému. Večírek končí vraždou a krádeží peněz vybraných na dobročinné účely.
- Všeobecné spiknutí – 1961, tato kniha je částečně autobiografická. Hrdinou je spisovatel pocházející od Náchoda, který se při oslavě svých narozenin v New Yorku, vrací do (kraje) svého mládí.
- Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině – 1966
- Tři noci, 1964, román
- Epidemie, 1972, novela
- Osvoboditel se vrací, 1972, divadelní hra
Odkazy
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |