V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2015/67

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/67“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(Velké vylep.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:President Barack Obama.jpg|right|160px|Barack Obama, oficiální portrét prezidenta USA v Oválné pracovně (6. prosince 2012)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Barack Obama|Barack Hussein Obama]]''' (* [[4. srpen|4. srpna]] [[1961]]) je od [[20. leden|20.&nbsp;ledna 2009]] stávající 44.&nbsp;[[prezident Spojených států amerických]] a první [[Afroameričané|Afroameričan]] v&nbsp;tomto úřadu. Roku 1992 vstoupil do [[Demokratická strana (USA)|Demokratické strany]], za kterou zasedal v&nbsp;senátech státu [[Illinois]] a&nbsp;později v&nbsp;americkém [[Kongres Spojených států amerických|Kongresu]]. V&nbsp;roce 2009 se stal nositelem [[Nobelova cena za mír|Nobelovy ceny míru]] a časopis ''[[Time]]'' jej v&nbsp;letech [[2008]] a&nbsp;[[2012]] vyhlásil ''Osobností roku''. V&nbsp;listopadu 2012 podruhé vyhrál prezidentské volby a&nbsp;obhájil tím svůj úřad na další čtyři roky.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Barack Obama se narodil do rodiny matky Stanley Ann Dunhamové ([[Američané|americká]] běloška), jeho otcem byl Barack Hussein Obama, který pocházel z&nbsp;kmene Luo v [[Keňa|Keni]] (která v té době byla ještě kolonií [[Spojené království|Spojeného království]]). Otec byl vzděláním ekonom a studoval na Harvardově univerzitě v&nbsp;USA. Od rodiny záhy odešel a&nbsp;vrátil se do své rodné země Keni, kde se stal vládním úředníkem. Zemřel v&nbsp;hlavním městě [[Nairobi]] při automobilové nehodě v&nbsp;roce [[1982]]. Obamova matka vystudovala na Havajské&nbsp;univerzitě obor kulturní antropologie a&nbsp;zemřela v&nbsp;polovině 90.&nbsp;let na [[rakovina|rakovinu]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Obama strávil své rané dětství v [[havaj]]ském [[Honolulu]], avšak od svých šesti do deseti let žil v&nbsp;hlavním městě [[Indonésie]] [[Jakarta|Jakartě]] se svojí matkou a&nbsp;nevlastním otcem Lolo Soetorem, za kterého se Dunhamová vdala v roce 1965. V&nbsp;roce [[1971]] byl poslán zpět k&nbsp;prarodičům na [[Havaj]], kde mohl získat lepší vzdělání. Zde se o&nbsp;něj starala jeho babička Madelyn Dunhamová (zemřela [[2.&nbsp;listopad]]u 2008 na [[rakovina|rakovinu]]). Prarodiče mu zaplatili soukromé studium na akademii Punahou School v&nbsp;Honolulu. Matka se rozvedla a&nbsp;vrátila se na [[Havaj]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Po absolvování Punahou School v roce [[1979]] si Obama pro další studium překvapivě vybral Occidental College v&nbsp;[[Los Angeles]]. Při pobytu v&nbsp;[[Kalifornie|Kalifornii]] si vyjasnil svoji rasově smíšenou identitu. V roce [[1981]] přestoupil na známou [[Columbia University]], kde v&nbsp;roce [[1983]] získal titul bakaláře při studiu [[politologie]]. Během studií se zajímal např. o&nbsp;jaderné odzbrojování.
 +
 
 +
Po studiích se přestěhoval do [[New York]]u, kde pracoval jako komunitní pracovník. V roce [[1985]] přijal nabídku práce v&nbsp;[[Chicago|Chicagu]] jako terénní pracovník v&nbsp;tamější velké chudinské čtvrti Far&nbsp;South&nbsp;Side s&nbsp;převážně černošským obyvatelstvem.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 4. 8. 2015, 11:39

Barack Obama, oficiální portrét prezidenta USA v Oválné pracovně (6. prosince 2012)

Barack Hussein Obama (* 4. srpna 1961) je od 20. ledna 2009 stávající 44. prezident Spojených států amerických a první Afroameričan v tomto úřadu. Roku 1992 vstoupil do Demokratické strany, za kterou zasedal v senátech státu Illinois a později v americkém Kongresu. V roce 2009 se stal nositelem Nobelovy ceny míru a časopis Time jej v letech 20082012 vyhlásil Osobností roku. V listopadu 2012 podruhé vyhrál prezidentské volby a obhájil tím svůj úřad na další čtyři roky.

Barack Obama se narodil do rodiny matky Stanley Ann Dunhamové (americká běloška), jeho otcem byl Barack Hussein Obama, který pocházel z kmene Luo v Keni (která v té době byla ještě kolonií Spojeného království). Otec byl vzděláním ekonom a studoval na Harvardově univerzitě v USA. Od rodiny záhy odešel a vrátil se do své rodné země Keni, kde se stal vládním úředníkem. Zemřel v hlavním městě Nairobi při automobilové nehodě v roce 1982. Obamova matka vystudovala na Havajské univerzitě obor kulturní antropologie a zemřela v polovině 90. let na rakovinu.

Obama strávil své rané dětství v havajském Honolulu, avšak od svých šesti do deseti let žil v hlavním městě Indonésie Jakartě se svojí matkou a nevlastním otcem Lolo Soetorem, za kterého se Dunhamová vdala v roce 1965. V roce 1971 byl poslán zpět k prarodičům na Havaj, kde mohl získat lepší vzdělání. Zde se o něj starala jeho babička Madelyn Dunhamová (zemřela 2. listopadu 2008 na rakovinu). Prarodiče mu zaplatili soukromé studium na akademii Punahou School v Honolulu. Matka se rozvedla a vrátila se na Havaj.

Po absolvování Punahou School v roce 1979 si Obama pro další studium překvapivě vybral Occidental College v Los Angeles. Při pobytu v Kalifornii si vyjasnil svoji rasově smíšenou identitu. V roce 1981 přestoupil na známou Columbia University, kde v roce 1983 získal titul bakaláře při studiu politologie. Během studií se zajímal např. o jaderné odzbrojování.

Po studiích se přestěhoval do New Yorku, kde pracoval jako komunitní pracovník. V roce 1985 přijal nabídku práce v Chicagu jako terénní pracovník v tamější velké chudinské čtvrti Far South Side s převážně černošským obyvatelstvem.