Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Čtyři dohody

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 27. 5. 2013, 09:57

Kniha Čtyři dohody byla napsána Donem Miguelem Ruizem. Kniha se prezentuje jakožto praktický průvodce osobní svobodou skrze moudrost starých Toltéků. Používá obrazných výrazů, aby přiblížila své poslání skrze pocit, spíše než slova.

Obsah

První Dohoda: Nehřešte slovem

Uzavřete-li se sebou tuto dohodu, zavazujete se neubližovat a "nezaklínat" slovem. Což v praxi znamená, že se budete stranit absolutních výroků, např. "Buď zticha, prostě neumíš zpívat.", či jiné, nenápadnější definice: "Zpomal. Když mluvíš, není ti rozumět." Kam vedou podobné výroky? Vedou k tvorbě menších komplexů, vnitřním problémům, které se mohou později rozvinout v horší, skutečný problém; pokud osoba není duševně obrněna proti zevním útokům. Je-li tato osobnost slabší, řekněme třeba vaše malá dcera, pravděpodobně přestane zpívat. Ale nejen to, bude se cítit hloupě, a to pokaždé, kdy by měla zpívat. Pravděpodobně už zpívat nikdy moc nebude.
Osoba druhá, nařknuta, že mluví-li rychle není ji rozumět, se může příště cítit podobně, tj. mluvím rychle = není mi rozumět, proto budu mluvit pomaleji. Kniha jednoduše popsala nejen manipulaci - zvenku, ale i vlastní dopad na zmanipulovaného. Radí tedy: nemanipuluj. Když se naučíte nejprve žít s Dohodou První, pochopíte, jak funguje, jakou máte moc nad ostatními, nad svým okolím. Naučí vás myslet a pak teprve jednat, a obcházet nechtěnou manipulaci.
Manipulace je čin špatný, nemorální ale, jak se s ním popasovat a identifikovat jej nás už rodiče nenaučí. Naopak; rodinné prostředí je jedno z hlavních, které nám může způsobit mnoho traumat, stejně jako jiná, kterým jsme dostatečně otevřeni.

Druhá Dohoda: Neberte si nic osobně

Učí čtenáře vnitřnímu klidu a neprodišnosti vůči manipulaci a komplexům. Vysvětleno na principu: člověk, který k vám hovoří, k vám hovoří jen zdánlivě. Představte si sami sebe jako zrcadla, aby vám to pomohlo se vyrovnat s tím, že dialog je vlastně veden jen jednosměrně. Ten člověk vidí jen svůj vlastní, zmatený odraz ve vás. Lidé se dívají ze svých těl jen ven, svýma očima. Technicky sami sebe vnímat moc nemohou, proto to dělají skrze lidi kolem sebe. Neustále zkouší, kde jsou ty hranice, které rýsují jejich osobnost, ale ty nikdy nenajdou, protože slabší jedinec vám ukáže, že hranice nemáte, že s tou osobou můžete zacházet, jak potřebujete, a jiní vás obklíčí představou, že už dávno na hranici jste a není kam; jste bezmocní. Okupujete-li jen 10% procent možné svobody k činům mezi vámi a osobou druhou, kolik svobody tak dáváte této osobě?
Takováto nerovnováha vede k nerovnováze v lidech samých a vice versa. Radí tedy: Jste to, co jste. Neberte si více a všanc nedávejte také nic. Fungujte jen jako zrcadlo; bez reakce, snaží-li se někdo zabírat vaše vnitřní území (pozn. pravděpodobě, zas manipulací, viz vyřešeno Dohodou První)

Třetí Dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky

Nalezněte odvahu klást otázky a vyjádřit, co skutečně chcete. Komunikujte s ostatními tak jasně, jak jenom dovedete, abyste se vyhnuli nedorozuměním, smutku a dramatům. Pouze touto jedinou dohodou dokážete zcela změnit svůj život.

Čtvrtá Dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete