Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Ohrid

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 13. 7. 2013, 11:26

Pohled na kostel sv. Jovan Kaneo

Ohrid (čti Ochrid) je město v jihozápadní části Republiky Makedonie, u severovýchodního břehu stejnojmenného jezera (Ohridské jezero).

Obsah

Historie

První zmínky o osadě zvané původně Lychnidos pocházejí ze 4. století př. n. l., kdy byla dobyta Filipem II. Makedonským. Ve 2. století př. n. l. byla osada dobyta Římany a stala se součástí obchodní cesty Via Egnatia mezi Jaderským a Egejským mořem. V 6. století n. l., se v okolí Lychnidu, náležejícího k Byzantské říši, začal usazovat slovanský kmen Brsajců. Z 9. století pak pochází nynější slovanský název města vzniklý z výrazu „vo hrid“ neboli „na kopci“.

Na přelomu 9. a 10. století se Ohrid stal útočištěm žáků sv. Cyrila a sv. Metoděje vyhnaných z Velkomoravské říše. Nejvýznamnější z nich byli sv. Kliment Ohridský a sv. Naum. Při klášteře, který v Ohridu založil sv. Kliment, vznikla literární škola, díky které se z Ohridu stalo nejvýznamnější centrum slovanské kultury a vzdělanosti, která se odtud dál šířila po východní Evropě.

Koncem 10. století vystavěl na kopci nad městem car Samuel I., vůdčí postava povstání proti byzantské nadvládě, velkou pevnost, která tvoří dominantu města i dnes, a učinil z Ohridu hlavní město Makedonské říše. V roce 1014 však byl car Samuel poražen Byzantinci, čímž se významně snížil politický význam města.

Ohrid, nad nímž se vystřídala nadvláda byzantská, bulharská, řecká, srbská, albánská i osmanská, zůstal do počátku 18. století významným církevním centrem a sídlem patriarchátu Ohridu.

Památky

Плаошник, Охрид Македонија.jpg

Kromě trosek již zmíněné pevnosti se zde nachází řada dalších významných památek:

  • Amfiteátr pocházející ještě z římského období, dodnes užívaný k divadelním a hudebním představením.
  • Samuelova pevnost s více než 3 kilometry hradeb rozkládajíci se na kopci nad městem.
  • Kostel sv. Sofie vyzdobený unikátními freskami světců mj. sv. Cyrila, sv. Metoděje a raných křesťanských papežů z 11. století.
  • Kostel sv. Jovan Kaneo rozkládající se na romantickém útesu nad jezerem ze 13. století, jehož architektura kombinuje byzantské a arménské prvky. V bízkosti této památky se odehrává děj známého makedonského filmu Před deštěm.
  • Kostel sv. Bohorodičky s velmi zachovalými freskami světců a byzantských císařů z 12. století.
  • Katedrální kostel sv. Klimenta a sv. Pantelejmona postavený na základech staveb z 9.-15. století, za osmanské nadvlády přestavěný na mešitu, nedávno kompletně zrekonstruovaný a znovu vysvěcený. Jsou v něm uloženy ostatky sv. Klimenta Ohridského.
  • Jižně od města se na romantickém útesu nad jezerem nachází Prezidentská vila zbudovaná pro maršála Tita a stále využívaná soudobými hlavami státu.

V křivolakých uličkách starého města rozkládajícího se na kopcích nad jezerem se nachází řada ukázek typické místní architektury charakteristické přesahem horních pater domu do ulice.

Současnost

Od roku 1958 sídlí v Ohridu opět ohridské arcibiskupství, součást autokefální Makedonské církve. Město i jezero byly v roce 1980 zapsány mezi světové dědictví UNESCO. Ohrid je významným turistickým centrem Makedonie. Každý rok se zde koná známý hudební festival Ohridské léto.

Okolí

Severně od Ohridu se nachází známé letovisko Struga, jižně pak turisty vyhledávaný klášter sv. Nauma.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ohrid