Šablona:Článek dne/2013/31

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový článek DNE !)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:2001Style B.jpg|right|160px|Švédský bojový tank (2005)]]
+
[[Soubor:US Open 2009 Radek Stepanek FLICKR.jpg|right|160px|Radek Štěpánek (2009)]]
-
'''[[2001: Vesmírná odysea]]''' je slavný [[film]], natočený [[Stanley Kubrick]]em v roce [[1968]] a inspirovaný povídkou Hlídka (''Sentinel'') [[Arthur C. Clarke|Arthura C. Clarka]]. Clarke se podílel na scénáři a později původní povídku rozšířil na román. Mezi fanoušky [[science fiction]] se obě díla stala jednoznačným kultem. Tady se zaměřujeme především na filmové dílo. Knižní podoba může ještě podrobněji dovysvětlit některé nejasné myšlenkové konstrukce filmu, ale na druhé straně by však obě díla neměla být směšována, protože jejich pojetí a částečně i vyznění je odlišné.
+
'''[[Radek Štěpánek]]''' (* [[27. listopad]]u [[1978]]) je současný špičkový český tenista.
-
Film je nejen příběhem, ale především velkým vizuálním dílem režiséra. Prvních 30 minut nezazní lidské slovo. Známá je například scéna příletu raketoplánu k rotující kosmické stanici za doprovodu Straussova [[valčík]]u.
+
Profesionálem se stal v&nbsp;roce [[1996]] a nejprve začínal jako [[Čtyřhra|deblový]] specialista. V roce [[1999]] získal svůj první titul ve čtyřhře, když s&nbsp;[[Martin Damm|Martinem Dammem]] na turnaji v&nbsp;Praze ve finále porazil americko-ekvádorský pár [[Mark Keil]], [[Nicolás Lapentti]]. Ve čtyřhře získal celkově 12 titulů na okruhu ATP. Od roku 2002 se zaměřoval i na dvouhru, ale stále zůstával úspěšným deblistou.
-
Technické dekorace filmu byly tvořeny podle soudobých technických projektů se snahou o realistické podání.
+
V&nbsp;červnu 2005 vyhrál první turnaj ve dvouhře v&nbsp;Rotterdamu, kde ve finále zdolal Belgičana [[Olivier Rochus|Rochuse]], v&nbsp;červenci 2007 triumfoval  v&nbsp;Los Angeles, kde porazil tehdejší světovou devítku  [[James Blake|Jamese Blakea]] a třetí titul získal v&nbsp;lednu 2009, když v boji o titul zdolal [[Fernando Verdasco|Fernanda Verdasca]]. Do finále postoupil na turnaji [[ATP World Tour Masters 1000|Masters Series]] v sezóně 2004 v&nbsp;[[Paris Masters|Paříži]], kde podlehl [[Marat Safin|Maratu Safinovi]] a roku 2006 v&nbsp;Hamburku, kde nestačil na Španěla [[Tommy Robredo|Tommyho Robreda]].  
-
Úvod filmu se odehrává v dávné minulosti. Nedaleko tlupy pralidí se objeví podivný obelisk, který předky lidí během opakovaných seancí naučí používat nástroje a zbraně. Tím výrazně zlepší jejich šanci na další přežití, zejména v souboji s konkurující tlupou - její vůdce je právě pomocí zbraně zabit a tlupa zahnána na útěk. Děj filmu se vzápětí geniálním a známým střihem (kost triumfálně vyhozená do vzduchu se mění v kosmickou loď) posune o miliony let později.
+
Nejlepším výsledkem na grandslamových turnajích ve dvouhře je postup do čtvrtfinále ve [[Wimbledon 2006|Wimbledonu 2006]]. Ve čtyřhře s Indem Leanderem Paesem zvítězili na [[Australian Open 2012]]. O velký skok na&nbsp;[[žebříček ATP|žebříčku ATP]] ze 60.  na 36. místo způsobila účast v semifinále v&nbsp;Montrealu, kde po velké bitvě podlehl na kanadském betonu světové jedničce [[Roger Federer|Rogeru Federerovi]]. Necelý rok poté ho ale porazil na antukovém turnaji v&nbsp;Římě, což bylo poprvé a zatím naposled, kdy porazil nejlepšího hráče světa.
-
Další část se odehrává v roce [[2001]]. Lidstvo objeví na Měsíci záhadný útvar neznámého původu, zvaný ''monolit''. Útvar se vydává prozkoumat doktor Heywood R. Floyd. Záběry z cesty ve filmu představují přelom v technice filmových triků a dodnes působí mimořádně věrohodně. Po přistání (a vysvětlovacím setkání s osazenstvem měsíční základny) se Floyd vydává k z podzemí vykopanému monolitu. Ten náhle (v knize po ozáření slunečními paprsky) vyšle rádiový signál k planetě Jupiteru (v knize k Saturnu).
+
Nejvyššího žebříčkového postavení ve své kariéře dosáhl Štěpánek [[14. srpen|14.&nbsp;srpna]] [[2006]], kdy byl na 8.&nbsp;místě v&nbsp;singlovém žebříčku ATP.
-
Po roce se k Jupiteru vydá kosmická loď Discovery s úkolem zjistit údaje o příjemci signálu. Kvůli utajení ale přinejmenším bdělá část posádky (část&nbsp;osádky&nbsp;je&nbsp;v&nbsp;hibernaci) nezná celý obsah mise.
+
V roce [[2009]] zvítězil ve dvouhře již na dvou turnajích, v&nbsp;australském [[Brisbane]] a americkém San José, kde triumfoval i&nbsp;ve čtyřhře. V roce [[2011]] si připsal dosud své nejcennější vítězství na turnaji kategorie [[ATP World Tour 500]] ve [[Washington, D.C.|Washingtonu]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Jako jeden z mála aktivních tenistů praktikuje herní styl servis–volej.
 +
 
 +
Od července 2010 do června&nbsp;2013 byl ženatý s bývalou českou tenistkou [[Nicole Vaidišová|Nicole&nbsp;Vaidišovou]].
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:33

Radek Štěpánek (2009)

Radek Štěpánek (* 27. listopadu 1978) je současný špičkový český tenista.

Profesionálem se stal v roce 1996 a nejprve začínal jako deblový specialista. V roce 1999 získal svůj první titul ve čtyřhře, když s Martinem Dammem na turnaji v Praze ve finále porazil americko-ekvádorský pár Mark Keil, Nicolás Lapentti. Ve čtyřhře získal celkově 12 titulů na okruhu ATP. Od roku 2002 se zaměřoval i na dvouhru, ale stále zůstával úspěšným deblistou.

V červnu 2005 vyhrál první turnaj ve dvouhře v Rotterdamu, kde ve finále zdolal Belgičana Rochuse, v červenci 2007 triumfoval v Los Angeles, kde porazil tehdejší světovou devítku Jamese Blakea a třetí titul získal v lednu 2009, když v boji o titul zdolal Fernanda Verdasca. Do finále postoupil na turnaji Masters Series v sezóně 2004 v Paříži, kde podlehl Maratu Safinovi a roku 2006 v Hamburku, kde nestačil na Španěla Tommyho Robreda.

Nejlepším výsledkem na grandslamových turnajích ve dvouhře je postup do čtvrtfinále ve Wimbledonu 2006. Ve čtyřhře s Indem Leanderem Paesem zvítězili na Australian Open 2012. O velký skok na žebříčku ATP ze 60. na 36. místo způsobila účast v semifinále v Montrealu, kde po velké bitvě podlehl na kanadském betonu světové jedničce Rogeru Federerovi. Necelý rok poté ho ale porazil na antukovém turnaji v Římě, což bylo poprvé a zatím naposled, kdy porazil nejlepšího hráče světa.

Nejvyššího žebříčkového postavení ve své kariéře dosáhl Štěpánek 14. srpna 2006, kdy byl na 8. místě v singlovém žebříčku ATP.

V roce 2009 zvítězil ve dvouhře již na dvou turnajích, v australském Brisbane a americkém San José, kde triumfoval i ve čtyřhře. V roce 2011 si připsal dosud své nejcennější vítězství na turnaji kategorie ATP World Tour 500 ve Washingtonu.

Jako jeden z mála aktivních tenistů praktikuje herní styl servis–volej.

Od července 2010 do června 2013 byl ženatý s bývalou českou tenistkou Nicole Vaidišovou.