Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Fiorina 161
Z Multimediaexpo.cz
(+ Nový článek) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 15. 3. 2014, 13:03
Fiorina 161 (též zvaná Fury) je fiktivní planeta, na které se odehrává děj třetího dílu filmové série Vetřelec.
Obsah |
Souvislost Fioriny se sérií Vetřelce
Když se Sulaco vrací z orbitu LV-426 na cestu zpět k Zemi, dojde na ní k požáru. Loď proto (podle svých naprogramovaných postupů) kryogenní schránky hybernované posádky přemístí do záchranného modulu a ten vypustí do vesmírného prostoru. Shodou okolností je to blízko místa, kde se v tu chvíli nachází Fiorina 161, takže ta je přitáhne svým gravitačním polem a modul nakonec spadne do moře.
Známá data
Fiorina 161 má dýchatelnou atmosféru. Známky života na planetě jsou velmi nepatrné. Není známo, zda na ni vznikl život přirozenou formou, pravděpodobnější však je, že byla termorfována (podobně jako LV-426) a to zřejmě samotnou Weyland-Yutani.
Fiorina je (podle indícií z filmu) planeta zemského typu, tvořená horninami a z části ledem, což indikuje, že bude přibližně srovnatelná se Zemí i co do její velikosti. Na jejím povrchu se vyskytují (oceány a) moře. Její gravitační zrychlení je porovnatelné s tím zemským. Její slunce, kolem kterého putuje, oběhne za 80 dní. Atmosféra Fioriny je pravděpodobně mnohem tenčí v porovnání se Zemí, neboť během 40denní noci teplota při povrchu klesá na mnoho desítek stupňů pod bod mrazu.
Zařízení na Fiorině
Na Fiorině v minulosti (relativně k ději třetího dílu) bylo nápravné zařízení (vězení). Vězni do něj umisťovaní, patří mezi ty největší devianty, kteří sem byli poslaní za ty nejhorší delikty. Někteří z nich začali vyznávat náboženství, zmiňované jako „post-apokalyptický fundamentalismus“. Weyland-Yutani na Fiorině taktéž zbudovala ocelárny a vysokou pec celkově s kapacitou kolem 5000 lidí. Několik málo let před dějem třetího dílu filmu však společnost výrobu i vězení chtěla zavřít. Několik desítek vězňů proti tomu začalo protestovat a chtělo na Fiorině „dožít“ a alespoň udržovat vybudované prostory a vykazovat malou byť podkapacitní produkci, která by vyplnila čas jejich trestu. Neb toto řešení pro společnost znamenalo zisk, bylo jim to nakonec umožněno.
Kontakt s okolním světem
Kolonie má přilehlou přistávací plochu a základní navigační centrum schopné komunikace se společností. Jednou za 6 měsíců zde přistane nákladní loď, která doplní zásoby, popř. obmění velitele kolonie či strážce, kterému končí služba. Jiný kontakt obyvatel Fioriny s okolním světem není.
Vzhledem k omezeným možnostem z vězení uprchnout (žádná permanentně přistavená kosmická loď na povrchu a hostilní podmínky mimo kolonii), i vzhledem k tomu, že si to žádný z vězňů nepřeje (z titulu náboženství, které vyznává), ztrácejí mříže na fiorinské kolonii svůj význam. Vězňům je víceméně umožněn pohyb po celém zařízení. V kolonii se však nenacházejí žádné střelné zbraně (z pochopitelných důvodů).
Obyvatelé Fioriny
V době, kdy záchranný modul z lodi Sulaco spadne do moře poblíž zařízení Weyland-Yutani, Fiorinu obývá už jenom cca 25 vězňů. Pořádek a hlavní slovo nad nimi má velitel kolonie, jemuž sekunduje zástupce (zvaný „85“). O zdraví vězňů se stará doktor Clemens.
Stav kolonie v době filmu
Původní obrovská zařízení pro tisíce vězňů (a mnoho kilometrů podzemních chodeb) jsou nyní z drtivé většiny nevyužity, v mnoha z nich je vypnut nebo nefunguje protipožární systém, hlasová komunikace pomocí vysílaček, klimatizace, někde dokonce není ani osvětlení. Kamerový systém je v té době již několik let nefunkční, celé zařízení i přes určitou údržbu, kterou mu vězni věnují, pomalu chátrá (např. v dolních patrech podzemí se množí vši). Dá se dokonce říct, že v některých aspektech je zařízení pod úrovni dnešní současnosti (vězni si např. v některých částech kolonie svítí voskovými svíčkami).
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |