V pondělí 16. září 2024 začala naše další
nová soutěž o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !!

Šablona:Článek dne/2015/57

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/57“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Christopher Lee at the Berlin International Film Festival 2013.jpg|right|160px|Christopher Lee v Berlíně (2013)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Christopher Lee|Sir Christopher Frank Carandini Lee]]''' (* [[27. květen|27. května]] [[1922]], &dagger;&nbsp;[[7. červen|7. června]] [[2015]]), komandér Řádu britského impéria a komandér Řádu sv. Jana, byl významný [[Spojené království|britský]] [[herec]]. Na&nbsp;začátku své kariéry v 60. a první polovině 70.&nbsp;let hrál postavy padouchů, stal se známým zejména rolí hraběte [[Drákula|Drákuly]]. Dále ztvárnil např. lorda Summerislea ve filmu ''The Wicker Man'' (1973), Francisca Scaramangu v bondovce ''Muž se zlatou zbraní'' (1974), hraběte Dooku v sérii ''Hvězdných válek'' nebo čaroděje Sarumana ve filmové trilogii ''Pán prstenů''. Sám Lee za svou nejvýznamnější roli považuje zakladatele Pákistánu Muhammada Alího Džinnáha v životopisném snímku ''Jinnah'' (1998). Od roku [[1948]] hrál v '''266'''&nbsp;filmech.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
V roce [[1939]] se přihlásil jako dobrovolník do finských jednotek, bojujících proti [[Rudá armáda|Rudé armádě]] v tzv. [[Zimní válka|Zimní válce]]. Jeho vojenská [[kariéra]] ve druhé světové válce pokračovala v královském letectvu a zpravodajských službách, účastnil se bojů v Africe a Itálii. Zmínil se také o&nbsp;&nbsp;svém působení ve zvláštních jednotkách, podrobnosti o jejich akcích jsou však dodnes tajné. [[Royal Air Force|RAF]] na konci války opustil s hodností kapitána&nbsp;letectva.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V roce [[1948]] se objevil jako kopiník ve filmu [[Laurence Olivier]]a ''Hamlet'', a to se svým častým pozdějším spolupracovníkem [[Peter Cushing|Peterem&nbsp;Cushingem]] v roli Osrika. Během dalšího desetiletí se v rolích akčních hrdinů podílel na téměř třiceti filmech.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Jeho první prací pro společnost Hammer se stal [[film]] ''The Curse of Frankenstein'' (''Frankensteinova kletba'', 1957), o něco později si zahrál s Borisem Karloffem v ''Corridors of Blood'' (''Chodby plné krve'', 1958) a v témže roce v prvním ze série filmů o hraběti Drákulovi ''Horrors of Dracula'', kde ztvárnil titulního hrdinu. Další části, ve kterých se objevil, ''Dracula: Prince of Darkness'' (''Dracula: Kníže temnot'', 1966), ''Dracula Has Risen from the Grave'' (''Drákula vstal z hrobu'', 1968), ''Taste the Blood of Dracula'' (''Ochutnejte Drákulovu krev'', 1969) a ''Scars of Dracula'' (''Drákulovy jizvy'', 1970) byly komerčně velmi úspěšné. Sice se mu příliš nelíbilo, jak Hammer s postavou zachází, světové publikum však filmy přijalo s nadšením a dnes jsou považovány za klasiku [[žánr]]u. Za&nbsp;jeden z nejlepších filmů společnosti Hammer (a zároveň jednu z nejlepších Leeho rolí) je označována ''The Mummy'' (''Mumie'', 1959).
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Zazářil jako Saruman ve filmové trilogii [[Pán prstenů]]. Jako jediný z celého štábu se s J.R.R.&nbsp;Tolkienem osobně setkal. Pán prstenů zároveň znamenal nový impuls pro jeho kariéru. Objevil&nbsp;se ve&nbsp;filmech slavné série '''[[Star Wars]]'''.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 16:18

Christopher Lee v Berlíně (2013)

Sir Christopher Frank Carandini Lee (* 27. května 1922, † 7. června 2015), komandér Řádu britského impéria a komandér Řádu sv. Jana, byl významný britský herec. Na začátku své kariéry v 60. a první polovině 70. let hrál postavy padouchů, stal se známým zejména rolí hraběte Drákuly. Dále ztvárnil např. lorda Summerislea ve filmu The Wicker Man (1973), Francisca Scaramangu v bondovce Muž se zlatou zbraní (1974), hraběte Dooku v sérii Hvězdných válek nebo čaroděje Sarumana ve filmové trilogii Pán prstenů. Sám Lee za svou nejvýznamnější roli považuje zakladatele Pákistánu Muhammada Alího Džinnáha v životopisném snímku Jinnah (1998). Od roku 1948 hrál v 266 filmech.

V roce 1939 se přihlásil jako dobrovolník do finských jednotek, bojujících proti Rudé armádě v tzv. Zimní válce. Jeho vojenská kariéra ve druhé světové válce pokračovala v královském letectvu a zpravodajských službách, účastnil se bojů v Africe a Itálii. Zmínil se také o  svém působení ve zvláštních jednotkách, podrobnosti o jejich akcích jsou však dodnes tajné. RAF na konci války opustil s hodností kapitána letectva.

V roce 1948 se objevil jako kopiník ve filmu Laurence Oliviera Hamlet, a to se svým častým pozdějším spolupracovníkem Peterem Cushingem v roli Osrika. Během dalšího desetiletí se v rolích akčních hrdinů podílel na téměř třiceti filmech.

Jeho první prací pro společnost Hammer se stal film The Curse of Frankenstein (Frankensteinova kletba, 1957), o něco později si zahrál s Borisem Karloffem v Corridors of Blood (Chodby plné krve, 1958) a v témže roce v prvním ze série filmů o hraběti Drákulovi Horrors of Dracula, kde ztvárnil titulního hrdinu. Další části, ve kterých se objevil, Dracula: Prince of Darkness (Dracula: Kníže temnot, 1966), Dracula Has Risen from the Grave (Drákula vstal z hrobu, 1968), Taste the Blood of Dracula (Ochutnejte Drákulovu krev, 1969) a Scars of Dracula (Drákulovy jizvy, 1970) byly komerčně velmi úspěšné. Sice se mu příliš nelíbilo, jak Hammer s postavou zachází, světové publikum však filmy přijalo s nadšením a dnes jsou považovány za klasiku žánru. Za jeden z nejlepších filmů společnosti Hammer (a zároveň jednu z nejlepších Leeho rolí) je označována The Mummy (Mumie, 1959).

Zazářil jako Saruman ve filmové trilogii Pán prstenů. Jako jediný z celého štábu se s J.R.R. Tolkienem osobně setkal. Pán prstenů zároveň znamenal nový impuls pro jeho kariéru. Objevil se ve filmech slavné série Star Wars.