V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2015/63

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový článek DNE !)
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Triglav.jpg|right|160px|Nejvyšší hora Slovinska: Triglav (2002)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Triglavský národní park]]''' je jediný [[národní park]] ve [[Slovinsko|Slovinsku]], nachází se na severozápadě republiky v&nbsp;obvodu osmi občin. Jeho počátky sahají do roku 1924, oficiálně ustaven byl v&nbsp;létě 1961.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Již z&nbsp;období let 1906 až 1908 pochází první návrh profesora Albina&nbsp;Belara na park, nicméně tento nebyl realizován. V&nbsp;roce 1924 vznikl v&nbsp;údolí triglavských jezer Alpský ochranný park. Dne 26.&nbsp;června 1961 přijala Lidová skupščina Lidové republiky Slovinsko (LS LRS) usnesení o&nbsp;vyhlášení Doliny sedmi jezer za národní park, a to pod názvem Triglavský národní park. Usnesení bylo publikováno ve slovinském promulgačním listu 29.&nbsp;června 1961 a účinnosti nabylo osmého dne od vyhlášení, tj. 7.&nbsp;července 1961. Součástí usnesení LS LRS bylo i&nbsp;vymezení národního parku. Současnou podobu parku zahrnující většinu východních [[Julské Alpy|Julských Alp]] vymezil zákon z&nbsp;roku 1981, všechny dílčí předpisy týkající se TNP byly v&nbsp;roce 2010 zrušeny přijetím nového zákona o&nbsp;Triglavském národním parku.  
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Od roku 2003 jsou Juliánské Alpy a TNP součástí světové sítě biosférických rezervací.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Na území TNP převládá vysokohorský [[kras]], [[květena|flora]] je alpská, nicméně je v&nbsp;jihozápadní části parku zjevný&nbsp;vliv jadranského ovzduší. Nejvyšším bodem parku je vrchol [[Triglav]] (2&nbsp;864&nbsp;m&nbsp;n.&nbsp;m.), jenž dal parku jméno a nachází se v&nbsp;jeho pomyslném středu, nejnižším místem je pak Tolminka (180&nbsp;m&nbsp;n.&nbsp;m.). V&nbsp;parku se nejčastěji vyskytují [[jelen]]i, [[srnec|srnci]], [[kamzík|kamzíci]], [[Kozorožec horský|kozorozi]], [[Medvědovití|medvědi]] a [[vlk|vlci]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
TNP spadá pod slovinské ministerstvo zemědělství a životního prostředí. Sídlo správy parku je v&nbsp;[[Bled]]u. Celkový počet zaměstnanců TNP je 64, z&nbsp;čehož se o&nbsp;dohled nad územím stará dvacet strážců a na zvěř a regulaci lovu dohlíží čtrnáct zaměstnanců. TNP je rozdělen do tří oblastí (I. ochranná oblast: 314,87&nbsp;km<sup>2</sup>; II. ochranná oblast: 324,12&nbsp;km<sup>2</sup>; III. ochranná oblast: 200,82&nbsp;km<sup>2</sup>). Jen ve druhé a třetí ochranné oblasti je povolena těžba dřeva a [[lov]] zvěře. V&nbsp;první ochranné oblasti je lov možný jen ve zvláštních případech.
 +
 
 +
Vody v národním parku Triglav se skládají ze dvou povodí: povodí řeky [[Sáva|Sávy]] a povodí řeky [[Soča]]. V&nbsp;parku se nachází mnoho vodopádů. Většina z nich se nachází v údolí řeky [[Soča]] a jejích přítocích. Nejvyšším vodopádem je '''Boka''' (106&nbsp;metrů), který se nachází v západní části parku. Jezera v&nbsp;parku jsou [[Ledovec|ledovcového]] původu.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 16:11

Nejvyšší hora Slovinska: Triglav (2002)

Triglavský národní park je jediný národní park ve Slovinsku, nachází se na severozápadě republiky v obvodu osmi občin. Jeho počátky sahají do roku 1924, oficiálně ustaven byl v létě 1961.

Již z období let 1906 až 1908 pochází první návrh profesora Albina Belara na park, nicméně tento nebyl realizován. V roce 1924 vznikl v údolí triglavských jezer Alpský ochranný park. Dne 26. června 1961 přijala Lidová skupščina Lidové republiky Slovinsko (LS LRS) usnesení o vyhlášení Doliny sedmi jezer za národní park, a to pod názvem Triglavský národní park. Usnesení bylo publikováno ve slovinském promulgačním listu 29. června 1961 a účinnosti nabylo osmého dne od vyhlášení, tj. 7. července 1961. Součástí usnesení LS LRS bylo i vymezení národního parku. Současnou podobu parku zahrnující většinu východních Julských Alp vymezil zákon z roku 1981, všechny dílčí předpisy týkající se TNP byly v roce 2010 zrušeny přijetím nového zákona o Triglavském národním parku.

Od roku 2003 jsou Juliánské Alpy a TNP součástí světové sítě biosférických rezervací.

Na území TNP převládá vysokohorský kras, flora je alpská, nicméně je v jihozápadní části parku zjevný vliv jadranského ovzduší. Nejvyšším bodem parku je vrchol Triglav (2 864 m n. m.), jenž dal parku jméno a nachází se v jeho pomyslném středu, nejnižším místem je pak Tolminka (180 m n. m.). V parku se nejčastěji vyskytují jeleni, srnci, kamzíci, kozorozi, medvědi a vlci.

TNP spadá pod slovinské ministerstvo zemědělství a životního prostředí. Sídlo správy parku je v Bledu. Celkový počet zaměstnanců TNP je 64, z čehož se o dohled nad územím stará dvacet strážců a na zvěř a regulaci lovu dohlíží čtrnáct zaměstnanců. TNP je rozdělen do tří oblastí (I. ochranná oblast: 314,87 km2; II. ochranná oblast: 324,12 km2; III. ochranná oblast: 200,82 km2). Jen ve druhé a třetí ochranné oblasti je povolena těžba dřeva a lov zvěře. V první ochranné oblasti je lov možný jen ve zvláštních případech.

Vody v národním parku Triglav se skládají ze dvou povodí: povodí řeky Sávy a povodí řeky Soča. V parku se nachází mnoho vodopádů. Většina z nich se nachází v údolí řeky Soča a jejích přítocích. Nejvyšším vodopádem je Boka (106 metrů), který se nachází v západní části parku. Jezera v parku jsou ledovcového původu.