Západní Vitorazsko
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu „1785“ textem „1785“) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 16. 6. 2013, 12:38
Západní Vitorazsko dnes známé spíše pod názvem Vitorazsko je historický název území v okolí Českých Velenic, připojeného k Československu od Rakouska 31. července 1920. Území Západního Vitorazska představuje malou část původního Vitorazska, které původně patřilo k Čechám, ale od konce 13. století celé náleželo k Dolním Rakousům.
Po svém připojení k Československu se území Západního Vitorazska stalo součástí Čech, přičemž menší jihozápadní část (dnes náležející do okresu České Budějovice) připadla k soudnímu okresu Nové Hrady v politickém okrese Kaplice; zatímco většina území (dnes náležející k okresu Jindřichův Hradec) připadla k soudnímu okresu Třeboň ve stejnojmenném politickém okrese.
Z hlediska katolické církevní správy spadalo Západní Vitorazsko nejprve pod pasovskou diecézi a od roku 1785 pod diecézi St. Pölten. Po připojení k Československu se stal apoštolským administrátorem Západního Vitorazska českobudějovický biskup Šimon Bárta. V roce 1937 se území, členěné do čtyř farností, stalo součástí českobudějovické diecéze.
Jako výraz díků západním mocnostem, které se přičinily o začlenění tohoto území k Československu bylo roku 1920 několik zdejších osad přejmenováno podle západních velkoměst: Nový York, Paříž, Malý Londýn a Velký Londýn.
Na území Západního Vitorazska dnes existují následující celá katastrální území:
- České Velenice
- Dvory nad Lužnicí
- Halámky
- Krabonoš (součást obce Nová Ves nad Lužnicí)
- Nová Ves nad Lužnicí (součást obce Nová Ves nad Lužnicí)
- Nakolice (součást města Nové Hrady)
- Obora u Vyšného (součást města Nové Hrady)
- Rapšach (součást obce Rapšach)
- Tušť (součást města Suchdol nad Lužnicí)
- Vyšné (součást města Nové Hrady)
a východní část katastrálního území Hranice u Nových Hradů.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |