Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Šablona:Článek dne/2023/13

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2022/40 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2023/13: 2023)
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Fifth element poster (1997).jpg|right|160px|Filmový plakát – Pátý element]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''''<big>[[Pátý element]]</big>''''' ('''[[Pátý element|The Fifth Element]]''') je koprodukční film Velké Británie a [[Francie]], který v roce [[1997]] natočil francouzský režisér [[Luc Besson]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
V hlavních rolích si zahráli [[Bruce Willis]] (''Korben Dallas''), [[Milla Jovovich]] (''Leeloot''), [[Gary Oldman]] (''Jean-Baptiste&nbsp;Emmanuel&nbsp;Zorg''), [[Ian Holm]] (''Vito&nbsp;Cornelius'') a [[Chris Tucker]] (''Ruby&nbsp;Rhod'').
 +
 
 +
Kostýmy byly navrženy francouzským módním návrhářem [[Jean-Paul Gaultier|Jeanem-Paulem&nbsp;Gaultierem]], který jich pro&nbsp;film musel vyrobit 954.
 +
 
 +
Přestože byl scénář napsán a odehrán v angličtině a děj se odehrává v&nbsp;[[New York]]u budoucnosti, je film koprodukčním dílem [[Francie]] a [[Velká Británie|Velké Británie]]. Nejvíce záběrů bylo pořízeno v&nbsp;Pinewood Studios v Anglii, další byly natočeny v&nbsp;Mauretánii. Koncertní&nbsp;scény byly nafilmovány v&nbsp;královské opeře. Filmový formát je Super 35 mm a&nbsp;ve&nbsp;filmu bylo použito mnoho vizuálních efektů. Celkové tržby přesáhly 260 milionů amerických dolarů.
 +
 
 +
Podle filmu byla v roce [[1998]] vytvořena ne příliš úspěšná [[videohra]] pro [[konzole]] [[PlayStation (herní konzole)|PlayStation]] a pro [[Osobní počítač|PC]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
 
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
 
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 3. 8. 2023, 14:00

Filmový plakát – Pátý element

Pátý element (The Fifth Element) je koprodukční film Velké Británie a Francie, který v roce 1997 natočil francouzský režisér Luc Besson.

V hlavních rolích si zahráli Bruce Willis (Korben Dallas), Milla Jovovich (Leeloot), Gary Oldman (Jean-Baptiste Emmanuel Zorg), Ian Holm (Vito Cornelius) a Chris Tucker (Ruby Rhod).

Kostýmy byly navrženy francouzským módním návrhářem Jeanem-Paulem Gaultierem, který jich pro film musel vyrobit 954.

Přestože byl scénář napsán a odehrán v angličtině a děj se odehrává v New Yorku budoucnosti, je film koprodukčním dílem Francie a Velké Británie. Nejvíce záběrů bylo pořízeno v Pinewood Studios v Anglii, další byly natočeny v Mauretánii. Koncertní scény byly nafilmovány v královské opeře. Filmový formát je Super 35 mm a ve filmu bylo použito mnoho vizuálních efektů. Celkové tržby přesáhly 260 milionů amerických dolarů.

Podle filmu byla v roce 1998 vytvořena ne příliš úspěšná videohra pro konzole PlayStation a pro PC.