Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Paličkovice nachová
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 1. 10. 2013, 14:53
Paličkovice nachová (Claviceps purpurea) je druh vřeckovýtrusné houby, která tvoří mycelium (podhoubí) v semeníku lipnicovitých a mění ho v tmavý tvrdý útvar (sklerocium), tzv. černý námel.
Obsah |
Obsahové látky
Námel je zdrojem jedovatých alkaloidů a pokud dojde k rozemletí většího počtu námelů do mouky, může požití z ní vyrobených potravin způsobit otravu: ergotismus. Avšak některé alkaloidy z námele se používají k výrobě léčiv nebo drog (např. LSD). Paličkovice nachová obsahuje především tyto látky: ergotamin a ergotoxin, které mají halucinogenní účinek, používají se v porodnictví a v interní medicíně především na hladké svalstvo.
Rozmnožování
Zmíněná sklerocia jsou struktury vzniklé zbytěním pletiv semeníku napadené rostliny a v životním cyklu paličkovice představuje trvalé (rigidní) stadium, v němž houba setrvává po dobu nepříznivých podmínek. Sklerocium na zimu vypadne z klasu a přečká zimu v půdě. Na jaře z něj vyrůstají typické paličkovité útvary s plodničkami - jedná se o kulovitá stromata na stopce, ve kterých se tvoří drobné lahvicovité plodničky ústící na povrch stromata úzkými otvory, které obsahují spory dávající vznik novým jedincům. Celý děj se poté opakuje.
Eleusinská mysteria
Existuje teorie, že námel byl součástí rituálního nápoje užívaného v antickém Řecku při obřadech Eleusinských mysteriích.
Literatura
- Hanuš L.: Paličkovice nachová (Claviceps purpurea) - tajemný halucinogen eleusínských mystérií ve starověkém Řecku.
- Mykologický sborník 56 (5), 147-149 (1979)
- Odmaturuj z biologie
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |