V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Tis

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 21. 10. 2013, 20:06


Pozor, smrtelný jed !

Tis (Taxus) je rod jedovatých jehličnatých stromů a keřů z čeledi tisovitých. Zahrnuje 8-9 druhů rozšířených na severní polokouli (v oblasti Indonésie zasahují i na polokouli jižní). Tisy jsou neopadávající, dvoudomé dřeviny bez pryskyřičných kanálků s dvouřadě uspořádanými jehlicemi. Koruna tisů je rozpláclá, kulovitá či kuželovitá. Samičí šištice mají kulovitý tvar a dozrávají v semeno obklopené zdužnatělým míškem. Dorůstá výšky až 20m. Díky pomalému růstu má tis velmi husté dřevo, nejtěžší z našich domácích dřevin. Tis je celý, s výjimkou dužnaté části plodu, prudce jedovatý, udáváná smrtelná dávka pro člověka je okolo 200g jehličí.

Obsah

Výskyt a původ

Tis je reliktem z třetihor. Je velmi dlouhověkký. Jsou známi jednici starší i více než tisíc let. Tis se vyskytuje v lesích suťovitého typu v Evropě od středomoří až po jižní Švédsko a Norsko, od Litvy, Lotyšska,Estonska a místy i v Malé Asii a na Kavkazu. Na území České republiky se jedná o původní dřevinu, která nebyla dovezena ze zahraničí. Dříve se odvar z jehličí užíval k vyvolání potratu.

Historie

Tisové dřevo bylo díky svým vlastnostem hojně využíváno Angličany na výrobu slavných anglických luků v 13. století až po 17. století. Později je jeho dřevo využíváno na výrobu nábytku. Známé je pod pojmem Německý eben. Dnes se používá i jako okrasná dřevina například parcích a zahradách. Je odolný a proto zvládne i víc než pouhý sestřih, překoná i prudký řez do dřeviny. Tis je státem přísně chráněná dřevina.

Druhy

Literatura

Květena ČSR, díl 1 / S. Hejný, B. Slavík (Eds.). - Praha : Academia, 1988. - S. 344. - ISBN 80-200-0643-5

Externí odkazy