Sežana
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu „1086“ textem „1086“) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 19. 11. 2013, 15:54
Sežana je město ve Slovinsku s asi 5332 obyvateli. Tvoří hospodářské, dopravní, vzdělávací, kulturní a zdravotní centrum Klasického krasu a důležité centrum přímořského regionu, soustředí se zde větší množství malých firem, které vytváří pracovní příležitosti i pro obyvatele širšího okolí (Postojna, Ilirska Bistrica, Divača, Kozina, Komen, atd.). Město leží u železnice spojující Lublaň s Terstem, odpojuje se zde dráha do Nové Gorice. V Sežaně se narodil známý básník Srečko Kosovel, po kterém je zde pojmenována řada institucí. Nachází se zde také botanická zahrada Scaramangà, která se může pochlubit sbírkou exotických stromů a skleníkem - oranžérií.
Historie
Okolí města bylo osídleno už v pravěku, což dokládá hradiště na nedalekém vrchu Tabor. První písemná zmínka pochází z roku 1086. Sežana byla dlouho nepříliš významná vesnice. Její význam se zvýšil z těchto důvodů:
- roku 1713 sem hrabě Petači přenesl sídlo svého panství, takže obec se stala administrativním centrem regionu
- po výstavbě silnice z Vídně do Terstu na začátku 18. století se význam Sežaně zvětšil, neboť zde vznikly četné formanské stanice s hostinci a chlévy, pořádaly se zde také velké výstavy dobytka, které se zde udržely až do 2. světová války
- k ještě rychlejšímu rozvoji přispěla po roce 1857 příchod železnice Vídeň - Terst, která znamenala další zvýšení množství přepravovaného zboží a objemu obchodu.
Po 1. světové válce připadla Sežana Itálii, kde zůstala do osvobození v roce 1945. Mezi lety 1945 a 1947 pak byla spolu s okolím pod správou anglického vojska, poté byla definitivně přičleněna k Jugoslávii. V roce 1952 byla povýšena na město.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |