Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Lomnický štít
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 6. 3. 2014, 11:01
Lomnický štít je s 2633 m třetí nejvyšší hora Vysokých Tater a Slovenska. Vrchol již není přístupný po turistické stezce, je však možné využít lanovku ze Skalnatého plesa, nebo si zaplatit výstup se zkušeným horským vůdcem. Vrchol proto patří mezi nejnavštěvovanější vrcholy Vysokých Tater. Nachází se zde nejvýše položená meteorologická stanice na Slovensku.
Obsah |
Charakteristika
Lomnický štít patří k nejznámějším štítům Vysokých Tater. V minulosti byl dlouho považován za nejvyšší štít Tater. Z vrcholu, jenž připomíná trojhrannou pyramidu převyšující okolí, vedou tři hřebeny:
- severozápadním, směrem k Pyšnému štítu, Malému Pyšnému štítu, Spišskému štítu po Baranie sedlo a dále přes Baranie rohy pokračuje hlavním hřebenem Tater směrem na západ
- severovýchodním, který vede přes Vidlový hrebeň a Kežmarský štít k Huncovskému štítu nebo přes Malý Kežmarský štít k Veľkej Svišťovke
- jižním, Lomnický hřeben, vedoucí přes Lomnickou kopu, Lomnické sedlo, Veľký Lomnický hrb, nad Zamkovského chatu až po Lomnickú vyhliadku
Na vrcholu Lomnického štítu se nalézá nejvýše položená meteorologická stanice na Slovensku. Vede k ní visutá visutá lanovka ze Skalnatého plesa. Na vrcholové stanici lanové dráhy se nacházejí astronomická a meteorologická pracoviště Slovenského hydrometeorologického ústavu, od roku 1957 také televizní retranslační stanice.
První výstup
Prvně dosáhl z Měděných lávok vrchol Lomnického štítu obuvník a amatérský horník Jakub Fábry (v období let 1760-1790). První zaznamenaný turistický výstup provedl 16. srpna 1793 z Malej Studenej doliny anglický lékař, přírodovědec a cestovatel Robert Townson během své cesty po zemích Rakouské monarchie. Robert Townson barometrickým měřením určil jen s malou chybou výšku Lomnického štítu (2 633 m n. m.). První zimní výstup na štít provedli Theodor Wundt a Jakob Horvay v roce 1891.
Přístup
Štít není přístupný po turistickém značeném chodníku. Běžní turisté se na něj mohou od 19. listopadu 1941 vyvézt visutou lanovkou ze Skalnatého plesa (svého času se jednalo o nejmodernější lanovku v Evropě), toto Lomnickému štítu zabezpečuje prvenství v návštěvnosti mezi tatranskými štíty. Na Lomnickém štítu však můžete strávit maximálně 50 minut. Na vrchol je možné i vyjít z Lomnického sedla, ale jen s doprovodem horského vůdce.
Okolí štítu
Ze štítu je nádherný výhled na okolní vrcholy i podhůří. Malá a Veľká Studená dolina, po Tatranskej magistrále směrem k Doline Zeleného plesa Veľká Svišťovka, Dolina Piatich Spišských plies, Veľká Zmrzlá dolina, Skalnatá dolina, Medená kotlinka, Skalnaté pleso, Jahňací štít, Kežmarský štít, Pyšný štít, Skalnatá chata, Téryho chata, Zamkovského chata.
Název štítu
V minulosti byl Lomnický štít nazýván i Dedo. Současný název je odvozen od obce Veľká Lomnica, v jejímž katastru do roku 1947 ležel.
Galerie
Lomnický štít (vlevo), přes Vidlový hrebeň Kežmarský štít (uprostřed) a Huncovský štít (vpravo) ze Skalnatého plesa |
Lomnický štít z Hrebienku |
Související články
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |