Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Funebrák
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 13. 3. 2014, 12:44
Film Funebrák je film z roku 1932 v režii Karla Lamače, v němž hlavní roli vytvořil Vlasta Burian.
Obsah |
Děj
Zaměstnanec pohřebního ústavu Lux - Vendelín Pleticha (Vlasta Burian) nejdříve urazí v rychložehlírně záhadného pána (Theodor Pištěk) a ještě řekne, že je rád, že nejel vlakem, který se srazil s druhým u Vrňan. Poté zavolá z telefonní budky svému šéfovi (Viktor Nejedlý) a ten mu řekne, aby zašel k vdově Plicové a vše zařídil, nevyslechl však co má zařídit, vyrušil ho otec svedené dívky (Jaroslav Marvan), ten musí volat otci. Pleticha měl koupit svatební dar, protože neteř Plicové se vdává, on si myslí, že tam je pohřeb. A tak tam jede a splete si švagry Plicové (Josef Rovenský a Václav Menger) s nebožtíky. Nakonec se vše vysvětlí, nevěsta Anna Plicová (Růžena Šlemrová) si vezme svého milého šoféra (Jan Sviták) místo svého pravého ženicha (Čeněk Šlégl), toho si odvedl právě otec dívky, kterou svedl. Na hostině Pleticha předvede téměř čtrnáct minut dlouhé kabaretní pásmo „Jak různí národové dělají zvyky a obyčeje o svatbě“. Pak se dozví od švagra Boleslava Hnipírda, že prodělal srážku vlaků v Vrňan a proto ho napadne, že půjde vymáhat odškodné místo něho, ale peníze si nechá. A tak si obvázal nohu, vzal si berle – košťata a šel na ředitelství drah a tam se setkal s paní Rozmarovou (Lída Baarová). Pak jde do kanceláře kde má pěkně dlouhý monolog s ustrašeným úředníkem (Martin Frič) a inspektorem Jahnem (Jan Richter). Místo bolestného ho však čeká pokuta, kterou nevědomky zaplatí pravý Hnipírdo. Pletichovi se to nelíbilo a tak si chtěl stěžovat vrchnímu železničnímu radovi Klapkovi – je to ale ten pán, kterého na začátku urazil a kterému řekl, že u srážky nebyl. A tak ho rada vyhodil a Pleticha utekl…
Pozn.: V tomto dvanáctém filmu Vlasty Buriana jsou vlastně dva příběhy, které jsou k sobě spojené velmi vratkým můstkem. Zde také je vidět jaký asi byl Burian na jevišti a to díky kabaretnímu pásmu na hostině a také díky rozhovorům s úředníkem a s inspektorem na ředitelství drah. Film byl vyrobený za pouhých pět dnů (celý natočený v ateliéru).
V hlavní roli
Vlasta Burian (role: zaměstnanec pohřebního ústavu Vendelín Pleticha a falešný Boleslav Hnipírdo)
Dále hrají
Betty Kysilková (teta Františka Plicová), Růžena Šlemrová (nevěsta Anna Plicová, neteř paní Plicové), Jan Sviták (zamilovaný šofér a miláček Anny), Josef Rovenský (Boleslav Hnipírdo, švagr paní Plicové), Václav Menger (švagr paní Plicové), Jan W. Speerger (Hnipírdův synovec), Milka Balek – Brodská (tetička paní Plicové), Dalibor Pták (klavírista na svatbě), Viktor Nejedlý (majitel pohřebního ústavu Lux a šéf Pletichy), Jaroslav Marvan (otec svedené dívky ženichem), Čeněk Šlégl (ženich, svůdce dívky), Karel Němec (strážník), Jan Richter (inspektor drah Jahn), Martin Frič (úředník na ředitelství drah), Theodor Pištěk (vrchní železniční rada Klapka), Lída Baarová (paní Rozmarová), Ferry Seidl (pokladník na ředitelství drah), Emil Dlesk (otec dívky svedené ve vlaku) a další…
Autorský tým
Námět: Vlasta Burian, Jiří Dréman (hra „Srážka vlaků“), Emil Artur Longen (hra „Už mou milou“),
Scénář: Václav Wasserman,
Režie: Karel Lamač,
Kamera: Otto Heller, Jan Stallich,
Hudba: Eman Fiala,
Výroba: Elektafilm
Technické údaje
Rok výroby: 1932,
Premiéra: 10. června 1932,
Zvuk: zvukový,
Barva: černobílý,
Délka: 88 minut,
Druh filmu: komedie,
Země původu: Československo,
Jazyk: Český,
Natočeno v: ateliéru
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |