Holubinka chromová
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 29. 5. 2014, 11:23
Holubinka chromová (Russula claroflava Grove) je houba z čeledi holubinkovitých. Někteří autoři ji pro její natrpklou chuť uváději jako nejedlou [1], jinde je uváděna jako jedlá, dobrá houba.[2][3] Starší plodnice bývají často červivé.[2]
Obsah |
Synonyma
- Russula flava (Romell) Romell
- Russula constans Britzelm. 1885
- Russula decolorans var. constans (Britzelm.) P.Karst. 1926
- Russula ochroleuca var. claroflava (Grove) Cooke 1890
Vzhled
Makroskopický
Klobouk je pevný a tvrdý, v průměru 4-8 cm, v mládí polokulovitý s podvinutým okrajem, později plochý a ve stáří až vmáčklý. Pokožka klobouku je citrónově nebo chromově žlutá, poměrně silná, za vlhka lesklá a slizká, za sucha matná, do poloviny až do 2/3 slupitelná.
Lupeny jsou husté, krátce připojené, vidlené, křehké, zpočátku bělavé, v dospělosti máslově žluté, stářím a poraněním šednou.
Třeň je válcovitý, 4-9 cm dlouhý, 1-2 cm tlustý, v mládí plný a pevný, v dospělosti vatovitě vycpaný, podélně jemně vrásčitý, bělavý (bez fialových či červených tónů), ve stáří s šedavými žilkami. Poraněním a ve stáří šednoucí, dole na třeni někdy až černající.
Dužnina je bělavá, po rozkrojení a ve stáří se zabrvuje do šeda až černošeda. Vůně je nasládlá (medová), chuť je zejména v mládí trpká, slabě palčivá, poté obvykle mírná, nasládlá.
Mikroskopický
Výtrusy jsou 8-10 x 7-8 µm, oválné, ostnité. Výtrusný prach je máslově žlutý.
Výskyt
Roste v červenci až říjnu pod břízami (zejména bříza pýřitá a bříza nízká) a olšemi, se kterými tvoří mykorhizu, na vlhkých travnatých lesních plochách. Dává přednost kyselým půdám a vyšším, chladnějším polohám.
Nejčastější záměny
Podobná je jedlá holubinka odbarvená, která však roste výhradně pod jehličnany a taktéž jedlá, holubinka hlínožlutá, kterou lze odlišit podle široce připojených lupenů a podle toho, že roste převážně pod smrky, dále pak nejedlá, silně hořká, holubinka žlučová a taktéž nejedlá holubinka pružná.
Literatura
- Josef a Marie Erhartovi: "Houbařský atlas", str. 73. Nakladatelství Finidr, Český Těšín. ISBN 80-86682-18-8
Reference
- ↑ Josef a Marie Erhartovi: "Houbařský atlas", str. 76. Nakladatelství Finidr, Český Těšín. ISBN 80-86682-18-8
- ↑ 2,0 2,1 Holubinka chromová na Biolibu
- ↑ Holubinka chromová na Nahuby.sk
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |