V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2016/26

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2016/26“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Sandra Bullock-Toronto-2015-Flickr01.jpg|right|160px|Sandra Bullock během 2015 Toronto International Film Festivalu]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Sandra Bullock|Sandra Annette Bullock]]''' ([[26. červenec|26. července]] [[1964]]) je [[Spojené státy americké|americká]] filmová [[Herec|herečka]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
V roce [[2010]] obdržela [[Zlatý glóbus]] a [[Oscar]]a v kategorii Nejlepší herečka v dramatu za roli ve filmu ''Blind Side''.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Herectví vystudovala na East Carolina University (ECU). Školu však opustila a začala se věnovat herectví v [[New York]]u, jenže poznala, že prosadit se nebude jednoduché. Přestěhovala se do [[Los Angeles]] v [[Kalifornie|Kalifornii]], kde začínala s malými rolemi v několika [[nezávislý film|nezávislých filmech]], později si zahrála ústřední postavu v [[Seriál|televizním seriálu]] ''Podnikavá dívka''.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Její první velká filmová role však přišla s filmem ''[[Demolition Man]]'' z roku [[1993]], v němž se objevila vedle [[Sylvester Stallone|Sylvestera Stallonea]] a [[Wesley Snipes|Wesleyho Snipese]]. O rok později následoval snímek ''[[Nebezpečná rychlost (film, 1994)|Nebezpečná rychlost]]'' s [[Keanu Reeves]]em. Za další film ''[[Zatímco jsi spal]]'' (1995) získala Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší herečka v muzikálu nebo komedii. 11 milionů dolarů získala za film ''[[Nebezpečná rychlost 2: Zásah]].''
 +
V roce 2000 získala roli ve filmu ''[[Slečna drsňák]]'', který získal 212 milionů dolarů po celém světě a získala další nominaci na Zlatý Glóbus. Po boku [[Hugh Grant|Hugha Granta]] si zahrála v roce 2002 ve filmu ''[[Láska s výstrahou]].''
 +
 +
Jako obzvláště úspěšný se pro herečku jeví rok 2009. Nejdříve byl uveden do kin její romantická komedie s [[Ryan Reynolds|Ryanem Reynoldsem]] ''Návrh'', která utržila po celém světě více než 314 milionů dolarů, a za níž herečka získala také nominaci na [[Zlatý glóbus]] v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve filmovém muzikálu nebo komedii. Později téhož roku měl premiéru také snímek ''[[Zrození šampióna]]'', který se stal prvním filmem v historii, jež utržil více než 200 milionů dolarů s pouze jednou velmi známou ženskou hvězdou. Za tento film získala v dalším roce [[Zlatý glóbus]] v kategorii Nejlepší herečka v dramatu a [[Oscar]]a v kategorii [[Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli|Nejlepší herečka v hlavní roli]]. Pouze jeden den před předáváním Oscarů obdržela také [[Zlatá malina|Zlatou malinu]] za roli ve filmu ''[[Slečna zamilovaná]]'' v kategorii Nejhorší herečka, kterou si přišla vyzvednout osobně. Stala se tak jediným hercem v historii, kterému byl tentýž rok udělen [[Oscar]]&nbsp;i&nbsp;[[Zlatá malina]].
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 27. 7. 2016, 11:48

Sandra Bullock během 2015 Toronto International Film Festivalu

Sandra Annette Bullock (* 26. července 1964) je americká filmová herečka.

V roce 2010 obdržela Zlatý glóbus a Oscara v kategorii Nejlepší herečka v dramatu za roli ve filmu Blind Side.

Herectví vystudovala na East Carolina University (ECU). Školu však opustila a začala se věnovat herectví v New Yorku, jenže poznala, že prosadit se nebude jednoduché. Přestěhovala se do Los Angeles v Kalifornii, kde začínala s malými rolemi v několika nezávislých filmech, později si zahrála ústřední postavu v televizním seriálu Podnikavá dívka.

Její první velká filmová role však přišla s filmem Demolition Man z roku 1993, v němž se objevila vedle Sylvestera Stallonea a Wesleyho Snipese. O rok později následoval snímek Nebezpečná rychlost s Keanu Reevesem. Za další film Zatímco jsi spal (1995) získala Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší herečka v muzikálu nebo komedii. 11 milionů dolarů získala za film Nebezpečná rychlost 2: Zásah.

V roce 2000 získala roli ve filmu Slečna drsňák, který získal 212 milionů dolarů po celém světě a získala další nominaci na Zlatý Glóbus. Po boku Hugha Granta si zahrála v roce 2002 ve filmu Láska s výstrahou.

Jako obzvláště úspěšný se pro herečku jeví rok 2009. Nejdříve byl uveden do kin její romantická komedie s Ryanem Reynoldsem Návrh, která utržila po celém světě více než 314 milionů dolarů, a za níž herečka získala také nominaci na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve filmovém muzikálu nebo komedii. Později téhož roku měl premiéru také snímek Zrození šampióna, který se stal prvním filmem v historii, jež utržil více než 200 milionů dolarů s pouze jednou velmi známou ženskou hvězdou. Za tento film získala v dalším roce Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka v dramatu a Oscara v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli. Pouze jeden den před předáváním Oscarů obdržela také Zlatou malinu za roli ve filmu Slečna zamilovaná v kategorii Nejhorší herečka, kterou si přišla vyzvednout osobně. Stala se tak jediným hercem v historii, kterému byl tentýž rok udělen Oscar i Zlatá malina.