SSE

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
Sysop (diskuse | příspěvky)
(+ Nejznámější sociální sítě (připojte se) !)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 8. 5. 2012, 13:41

SSE (Streaming SIMD Extensions, původně nazvaná ISSE, Internet Streaming SIMD Extensions) je je instrukční sada navržená Intelem na počátku roku 1999 pro procesor Pentium III jako odpověd na multimediální technologii 3DNow! od konkurenční AMD, která debutovala o rok dříve.

SSE obsahuje 70 nových instrukcí pro zpracování grafiky i zvuku a 8 nových 128-bitových registrů známých jako XMM0 až XMM7. Každý z nich obsahoval čtyři 32-bitové registry pro čísla s plovoucí desetinnou čárkou.

SSE byla původně známá pod jménem KNI což byla zkratka pro Katmai New Instructions (Katmai bylo první jádro Pentia III). Tato nová sada instrukcí byla jednou z mála vlastností, kterou se odlišovalo Pentium III od Pentia II. SSE později implementovalo i AMD ve všech svých procesorech Athlon XP.

V listopadu 2000 začala firma Intel v procesorech Pentium 4 používat vylepšenou technologii SSE2, která do procesoru přidává dalších 144 SIMD instrukcí. SSE2 zároveň obsahuje všechny instrukce, které byly součástí původního SSE a MMX.

Hlavní výhody SSE

Pravděpodobně největší výhodou SSE i SSE2 je výrazné vylepšení videa ve formátu MPEG-2, standardně používaného na prakticky všech DVD discích. Obě technologie totiž umožňují softwarové dekódování MPEG-2 v plné rychlosti bez nutnosti použití jakékoliv přídavné hardwarové karty. Další významnou výhodou vůči MMX je plná podpora zpracování desetinných čísel s jednoduchou přesností, což je kriticky důležité při zpracování rozsáhlejší grafiky. SSE umí provést až 4 operace s desetinnými čísly během jediného cyklu procesoru. Navíc byl vylepšen mechanismus načítání dat do cache, díky kterému je možné načítat data ještě předtím, než jsou skutečně potřeba.

Nejznámější sociální sítě (připojte se)

<facelikebutton style="2" showsend="0"></facelikebutton>