Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
.38 Special
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 23. 4. 2013, 14:11
Náboj .38 Special (čte se „Thirty-eight Special“) je náboj se středovým zápalem navržený firmou Smith & Wesson. Většinou se používá v revolverech, ale někdy se vyskytne i pistole nebo puška komorovaná na tento náboj. V USA se od 20. let do 80. 20. st jednalo o standardní služební náboj většiny policejních oddělení.
Navzdory jeho jménu, je jeho ráže 0,357-,0,358" (9,0678mm). ".38" označuje průměr jeho mosazné nábojnice. Tento náboj je co do rozměrů až na svojí délku identický s náboji .38 Long Colt a .357 Magnum. Takže je možné tento náboj nabít i do revolveru, který je komorovaný pro náboj .357 Magnum. (Ale ne opačně. Z důvodu mnohem vyšších výstřelových tlaků by mohlo dojít k poškození zbraně a vážnému poranění střelce).
Obsah |
Historie
Náboj .38 Special byl uveden na trh v roce 1902 jak vylepšení náboje .38 Long Colt (jednalo se o vojenský služební náboj), u kterého se během filipínsko-americké války ukázalo, že jeho zastavující efekt je nedostatečný. Ačkoliv v době jeho uvedení se už 16 let používaly i náboje s bezdýmým střelným prachem, tento náboj byl zpočátku plněn klasickým střelným prachem. Teprve rok po jeho uvedení na trh se začal nabízet i ve verzi s bezdýmým černým prachem.
Tento náboj byl velmi přesný (při použití kvalitního revolveru) a působil malý zpětný ráz při výstřelu. Z těchto důvodů je velmi populární dodnes (vliv na toto má také jeho relativně nízká cena).
Používá se pro terčovou střelbu, pro lov menší zvěře (to v ČR není z legislativních důvodů možné) a na sebeobranu. Co se týče použití pro účely sebeobrany, tak ale někteří považují jeho výkon za nedostatečný.
Ve 30. letech 20. století se pro terčovou střelbu používaly i některé těžké revolvery. Ty byly schopné snést větší výstřelové tlaky, což umožnilo vývin silnější varianty .38 Special Hi-Speed. Ta existovala přibližně 3 desítky let, než byla nahrazena nábojem .357 Magnum. V dnešní době se vyrábí varianta .38 Special +P, kde je tlak zvýšený jenom lehce.
Výkon
Díky dědictví střelného prachu se jedná o nízkotlaký náboj. Jeden s nejnižším tlakem, který se dnes používá vůbec. Podle současných měřítek .38 Special střílí kulku střední hmotnosti s poměrně nízkou úsťovou rychlostí. Nejpodobnější tomuto náboji je .380 ACP, který má o něco lehčí střelu a vyšší rychlost, ale úsťová energie je o něco nižší než u většiny laborací .38 Special a dále 9 mm Luger, který má lehčí střelu, ale mnohem vyšší úsťovou rychlost a úsťovou energii. Oba tyto náboje se ale na rozdíl od .38 Special používají v samonabíjecích pistolí
.38 Special +P, který má vyšší výstřelový tlak než standardní varianta má cca o 20% vyšší úsťovou energii a výkonem spadá mezi .380 ACP a 9 mm Luger
Experimenty prokázaly, že je dostatečně efektivní pro účely sebeobrany, ale pouze menší policejní oddělení vydávají revolvery komorované na náboj .38 Special jako standardní služební zbraňě. Většina jich přešla na samonabíjecí pistole s vyšší kapacitou nábojů v rážích 9 mm Luger, .357 SIG, .40 S&W, and .45 ACP. Je ale stále běžný v bezpečnostních agenturách, které oceňují spolehlivost a jednoduchost použití revolveru, dále u civilních osob pro skryté nošení a jako záložní policejní zbraň.[1]
Průměrná hmotnost střely: cca 130 grainů Průměrná úsťová rychlost: 257 m/s Průměrná úsťová energie: 290 J (Tyto údaje se u jednotlivých laborací mohou i velmi výrazně lišit)
Příklad zbraní komorovaných na tento náboj
Synonyma názvu
- .38
- .38 Smith & Wesson Special
- .38 S&W Special
Související články
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.