V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Jan Kaplický

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 25. 11. 2012, 12:03

Jan Kaplický v Design Muzeu (Londýn)
Národní knihovna na Letné

Jan Kaplický (* 18. dubna 1937, Praha, † 14. ledna 2009) byl slavný český architekt žijící, od své emigrace v roce 1968, ve Velké Británii. Vystudoval VŠUP v Praze. V České republice bylo vydáno několik jeho knih.

Obsah

Životopis

První architektonickou kanceláří, ve které působil, byla v letech 19691971 Denys Lasdun and Partners. Poté byl zaměstnán v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse, kde se podílel na projektu pařížského Centre Georges Pompidou (realizováno 1971–1977). V roce 1979 založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems, ve kterém působil až do své smrti.

Styl

Je představitelem high-tech architektury, v posledních letech experimentuje s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary. Spolupracoval s předními světovými architekty, například Richardem Rogersem či Normanem Fosterem.

Společně s Amandou Levete, která se stala jeho profesní partnerkou na sklonku 80. let, byli jedinou britskou společností, která pracovala pro NASA. Zde si mohl osvojit práci s moderními materiály a technologiemi. Tato zkušenost ovlivňuje praxi ateliéru dodnes.

Významné projekty

V poslední době zaujal architekt světovou veřejnost především stavbou obchodního domu Selfridges building v Birminghamu, za kterou získal mnohá významná ocenění a došel všeobecného uznání.

Kromě působení v oblasti architektury a designu se Kaplický podílí i na výuce na univerzitách ve Velké Británii, Francii a Německu. V Česku bylo vydáno několik jeho knih (Album, Česká inspirace, Sketches).

Mezi poslední Kaplického návrhy patří:

Realizace vítězného projektu Future systems na muzeum Maserati v Modeně je plánována na rok 2009.

V Česku vešel v širší známost veřejnou diskusí, kterou vyvolal jeho návrh na novou budovu Národní knihovny na Letenské pláni v Praze, organického tvaru zeleno-žluto-bílé barvy s fialovými skvrnami, novináři přezdívané chobotnice nebo blob. Důvodem diskuse bylo nejen modernistické pojetí budovy, ale především vyhodnocení architektonické soutěže, v níž byl jako nejlepší vybrán projekt, který údajně nesplňoval některé základní zadávací podmínky (zejména skladováním knih pod úrovní terénu).

Ocenění a kritika

Je držitelem mnoha ocenění, mezi významná patří nejprestižnější britská cena za architekturu Stirling Prize, udělená za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu.

V říjnu 2008 Kaplický odmítl přijmout cenu od ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury, kterou se mu porota rozhodla udělit „za mimořádné architektonické dílo, kterým proslavil českou architekturu doma i v zahraničí“. V dopise ministrovi Jehličkovi, kterým cenu odmítl, Kaplický uvedl: ... vaše ministerstvo i vláda znemožňují prosadit můj příspěvek k české kultuře a architektuře....

YouTube

Jan Kaplický o Národní knihovně (2007)
Jan Kaplický – Oko nad Prahou


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jan Kaplický
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jan Kaplický