Wish You Were Here
Z Multimediaexpo.cz
(Nahrazení textu „Columbia Records“ textem „Columbia Records“)
Porovnání s novější verzí →
Verze z 20. 10. 2011, 13:47
Wish You Were Here je jedenácté album slavné anglické hudební skupiny Pink Floyd, které bylo vydané v roce 1975. Album, jakož i skladby Shine On You Crazy Diamond a Wish You Were Here jsou věnovány Sydu Barrettovi, spoluzakladateli kapely, který ji musel ze zdravotních důvodů opustit.
Dalším tématem, kterého se album dotýká, je hudební průmysl, kritika jeho komerčního zaměření a nedostatku pochopení a zájmu o hudebníky. Píseň Have a Cigar nezpívá žádný z členů kapely, ale Roy Harper. Album Wish You Were Here je považováno za jedno z nejlepších alb, které Pink Floyd nahráli.
Obsah |
Household Objects
Po obrovském úspěchu alba Dark Side of the Moon stáli Pink Floyd před dilema jaký originální nápad by mohli využít na novém albu. Jedna myšlenka byla nahrát celé album s použitím věcí, které se nacházejí v domácnosti. Tento projekt měl pracovní název 'Household Objects'. Koncem roku 1973 začali teda sbírat nahrávky nekonvenčních nástrojů jako například flašky od vína, aerosolové spreje, plechovky, gumičky, prací desky (valchy) a jiné... nahráli tři songy když došli k názoru, že je to „trochu hloupý nápad“.
Pozorný poslucháč prý může některé zbytky zvuků z těchto nahrávek (zvuky flašek) sylšet ve skladbě „Shine of You Crazy Diamond“.
Wish You Were Here je další z koncepčních alb Pink Floyd. Z části je poctou zakladatelovi Sydu Barrettovi (skladba „Shine on You Crazy Diamond“) a z části kritikou/ karikaturou komerčnosti a nezájmu o umeleckou stránku hudebních děl ze strany hudebního průmyslu (skladby „Welcome to the Machine“, „Have a Cigar“). Titulní skladba „Wish You Were Here“ se zmiňuje o znuděnosti a frustraci členů skupiny z hudby.
Dalo by sa tedy říci, že tématem skladeb celého alba je neúčast. Roger Waters řekl, že název by klidně mohl být Wish We Were Here (Chceme, aby jsme tu byli ), protože hlavně na začátku nahrávání byl u členů skupiny slabnoucí entuziasmus k tvorbě tohoto projektu.
Toto album je poslední na kterém se autorsky aktivně podílel Richard Wright (až do vydání powatersovského alba The Division Bell). S odstupem času se David Gilmour s Richardem Wrightem vyjádřili, že patří mezi jejich favority.
Pink Floyd začali nahrávat ve studiu Abbey Road 6. ledna, 1975 a dokončení bylo v červenci stejného roku. Vydané bylo u Columbia Records 15. září, 1975.
Během práce na něm dostali členově dvě návštěvy, jednu očekávanou, druhou ne.
'Uh! By the way, which one‘s Pink?'
Watersovi se během nahrávání nelíbilo jak zní jeho vlastní zpěv ve skladbě „Have a Cigar“. Tou dobou nahrával v jiném studiu na Abbey Road své album zpěvák Roy Harper a David Gilmour mu při nahrávaní vypomáhal. Waters ho zavolal a požádal ho, zda by se nepokusil tuto skladbu nazpívat on. S výslednou nahrávkou byl Waters spokojen i naproti tomu, že je to jediná skladba, na které nezpíva člen skupiny Pink Floyd, se rozhodl ji zařadit na toto album. To, že ji nezpíva člen skupiny přišlo Watersovi vhod. V průbehu jednání s jedním hudebním vydavatelem se zástupce tohoto vydavatele během rozhovoru zeptal„Oh, by the way, which one’s Pink?“ (Mimochodem který z vás je Pink?). Tato „otázka“ zarezonovala ve Watersově hlavě natolik, že se rozhodl použít ji v textu skladby „Have a Cigar“ a z úst zpěváka Harpera tato otázka zněla prece jen realističtějši.
Roy Harper je pouliční zpěvák z Anglie populární v 70. letech. Na konci 60. let vydal asi 18 alb včetně pokusu o duo s Jimmy Pageem z Led Zeppelin „What Ever Happened to Jugula?“ na kterém spolupracoval i David Gilmour.
Harper sice neměl excelentní, ale něčím přece unikátní hlas. Jeho skladby jsou víc vokální s doprovodem akustické kytary. Je to typický Brit, někdy příliš politicky laděný a hrozný cynik. Jeho písně nejsou věru pro každého. Harper pomohl Davidovi Gilmourovi při nahrávaní jeho prvního alba v písni „Short and Sweet“ a Gilmour spolupracoval na Harperových albech. Harper se objevil i na Gilmourových koncertních šňůrách.
Skupina Led Zeppelin má na svém třetím albu skladbu „Hats Off to Roy Harper“, která je o tomto zpěvákovi.
„Shine on You Crazy Diamond“
„Shine on You Crazy Diamond“ byla skladba, která měla být původně jen na jedné straně alba (podobně jako skladby „Echoes“ a „Atom Heart Mother Suite“ na předešlých projektech), ale během komponování její délka narostla na 30 minut a na jednu stranu vynilové desky by se nenacpala. Členové skupiny došli k názoru, že ji rozdělia tak, aby ve středu mezi její dvěma častmi byly ostatní skladby alba. Rozdělili skladbu na devět částí a začali uvažovat nad jedním kardinálním problémem: čím bude skladba začínat a čím bude končit.
Tyto části (party) můžete na desce identifikovat následovně:
1. část- syntezátorový zvuk jakoby dechového nástroje, Gilmourovo sólo, souzvuk klávesů připomínající orchestr,
2. část- Začína Sydovým tématem, čtyři noty (Dah DAH Dah DAH...) kytarový „riff“, který se opakuje skrz celý tento part (asi od 03:35 min),
3. část- Rickovo syntezátorové sólo, připomínající dechovou sekci a Gilmourovo sólo (asi od 06:29 min),
4. část- vokální (asi od 08:42 min),
5. část- saxofónové sólo (asi od 11:10 min),
Na druhé straně alba:
6. část- šum a klávesové variace Ricka Wrighta s decentnými "ocelovými" riffy kytary Davida Gilmoura,
7. část- druhá vokální část (asi od 04:52 min),
8. část- syntezátory připomínající jazz (asi od 06:04 min),
9. část- závěrečný syntezátorový part, připomínající pohřební hudbu (asi od 09:09 min),
Během mixování skladby „Shine on You Crazy Diamond“ 6. června, 1975 (v ten den se ženil David Gilmour se svou první manželkou Ginger) přišel do studia tučný chlap s vyholenou hlavou a obočím, oblečený v šedivých tesilových kalhotách, nylonové košili a pletené vestě. Skupina se dál zaobírala nahráváním a návštěvníka si nevšímala.
Až když přišel do studia Andrew King koukl na něho a zvolal: Proboha! To je Syd!, a zeptal se ho Syde, proč si tak tlustý? Syd jim řekl, že si koupil domů obrovskou lednici a ted se nacpává velkým množstvím vepřových řezů. Ironií toho všeho je, že právě mixovaná skladba „Shine on You Crazy Diamond“ byla inspirovaná Sydovým osudem.
Pět let před touto příhodou Syda členové skupiny neviděli.
Ve všeobecnosti Roger Waters popírá, že by tato skladba byla výlučně věnovaná Sydovi. Vznikla podobně jako „Echoes“ z alba Meddle z jedné zádumčivé Gilmourovy kytarové improvizace postupným míšením nápadů ostatních členů skupiny. Témata, která se k tomuto dílku hodila, jsou spíš o všeobecném trendu ve stylu života rockových hudebníků, je to ten pověstný „sex, drogy a rockenroll“. Sydův osud je pro členy spíš hmatatelným příkladem pravdivosti tohoto pravidla.
Dosažené úspěchy
V žebříčcích popularity USA se album objevilo 27. září, 1975 na 12. příčce. 4. října dosáhlo první pozice, čímž se stalo druhým albem skupiny na prvním místě v USA (po Dark Side of the Moon).
V Anglii se album hned dostalo na první místo a dosáhlo prodeje 1/4 miliónu kusů. Stalo se, že vydavatelství nebylo schopné pokrýt trh dostatečným počtem albWish You Were Here, desky se vyráběly v osobitných pracovních změnách, ale vydavatelství dokázalo plnit objednávky jen na 50%.
Album bylo ještě i po dvaceti letech od vydání na 209. míste seznamu nejlepších 500 časopisu Rolling Stone.
Roku 1998 čtenáři časopisu Q magazine zvolili Wish You Were Here' 34. nejlepším albem všech dob. Roku 2000 tento samý časopis dal album na 43. místo ze 100 nejlepších britských alb.
V roce 1986 švédský poprockový časopis Slitz vyzval své čtenáře, aby volili nejlepší album všech dob. Wish You Were Here skončilo na 1. místě a Dark Side of the Moon bylo druhé.
Seznam skladeb
Strana jedna
- „Shine On You Crazy Diamond, Part 1 - 5“ (Gilmour/Waters/Wright) - 13:34
- „Welcome to the Machine“ (Waters) - 7:31
Strana dva
- „Have A Cigar“ (Waters) - 5:08
- „Wish You Were Here“ (Gilmour/Waters) - 5:34
- „Shine On You Crazy Diamond, Part 6 - 9“ (Gilmour/Waters/Wright) - 12:31
Singly
- „Have A Cigar“
- Bonus: „Welcome To The Machine“
Vydané: neurčené 1975
Výroba
Pink Floyd
- David Gilmour - zpěv, kytara
- Richard Wright - zpěv, klávesy
- Nick Mason - bicí
- Roger Waters - basová kytara
Spolupracovali
- Roy Harper – zpěv ve skladbě „Have a Cigar“
- Dick Parry – saxofon ve skladbě „Shine on You Crazy Diamond“
- Venetta Fields – vokály ve skladbe „Shine on You Crazy Diamond“
- Carlena Williams – vokály ve skladbě „Shine on You Crazy Diamond“
- Stephane Grapelli – housle ve skladbě „Wish You Were Here“ (velmi slabě slyšet v závěru)
Produkce
- Brian Humphries – technik
- Peter Christopherson – design
- Peter James – technik
- Hipgnosis – design, fotografie
- Storm Thorgerson – úprava designu
- Phil Taylor – fotografie pro remasterovanou verzi
- Jill Furmanovsky – fotografie pro remasterovanou verzi
- George Hardie – ilustrace
- Richard Manning – asistent designu
- Howard Bartrop – asistent designu
- Jeff Smith – asistent designu
- James Guthrie - remastering
- Doug Sax - remastering
- Gerald Scarfe - „Welcome to the Machine“ hudební video
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |