Vodní kolo
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 17. 4. 2011, 20:50
Vodní kolo nebo též mlýnské kolo je jedním z nejstarších zařízení k získání energie proudící vody. Síla vodního proudu byla jedním z prvních využívaných zdrojů energie. Vodní kolo bylo široce využíváno ve starověku, středověku, i na počátku novověku, a to především pro pohon vodních mlýnů. Později bylo používáno i pro pohon mechanismů v kovářských dílnách - hamrech a na pilách. V některých zemích je vodní kolo dodnes využíváno například pro čerpání vody.
Typy vodních kol
Vodní kolo bývá obvykle vyrobeno sekernickými mistry z dubového dřeva a po obvodu má řadu dřevěných lopatek nebo kapes. Principiálně lze vodní kola rozdělit na tři druhy:
- Kolo na spodní vodu využívá pouze kinetické energie vody, proudící pod ním.
- Kolo na střední vodu využívá i potenciální energie vody, která je k němu přiváděna výše, než je hladina odtékající vody. Oba druhy kol se otáčí spodní částí ve směru toku vody.
- Kolo na vrchní vodu je zaléváno svrchu a otáčí se ve směru proudu vody vrchní částí. Využívá především potenciální energie vody.
Kola na lodních mlýnech se stavěla na lodích a jednalo se o kola na spodní vodu. Při poklesu vody klesal celý mlýn a nehrozilo vyschnutí. Vodní kolo bylo ve dvacátém století nahrazeno mnohem účinnější vodní turbínou. Lze jej ale vidět v činnosti v některých zachovalých muzejních provozech. Na principu vodního kola také pracovaly druhdy velice oblíbené dětské hračky našich dědečků a pradědečků - vodní mlýnky, které si kluci často stavěli na potoce.
Související články
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |