Osteomyelitida
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 5. 7. 2013, 11:44
Osteomyelitida (osteomyelitis), česky zánět kostní dřeně, je infekční hnisavé onemocnění kostí a kostní dřeně vyvolané bakteriemi či mykobakteriemi. Při tomto onemocnění dochází k ucpávání cév v kosti krevními sraženinami a následnému odumírání kostní tkáně. Může docházet k obrůstání postižených částí okosticí.
Osteomyelitida z vnitřních příčin
Tento typ onemocnění se nazývá též endogenní, primární či hematogenní. Vzniká šířením z primárního infekčního ložiska krevní cestou např. při hnisavých zánětech kůže a podkoží a obvykle se rozvíjí v kostech s dobrým krevním zásobením a bohatou dření. U dětí zánět vzniká nejčastěji na dlouhých kostech, zejména v blízkosti kloubu. U dospělých jsou napadány nejčastěji obratle, protože v průběhu dospívání je dřeň v místech kloubů nahrazována tukovou tkání.
Osteomyelitida ze zevních příčin
Při exogenním zánětu se infekce do kosti může šířit z okolní hnisající měkké tkáně nebo přímo při otevřených zlomeninách (posttraumatický zánět) či po operacích zavřených zlomenin nebo neúrazových chorob kostí a kloubů (pooperační zánět).
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |