Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Národní park Šumava
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 15. 4. 2011, 23:49
Národní park Šumava je jeden ze čtyř národních parků v České republice. Podle mnozích odborníků je i nejkrásnějším národním parkem v České republice .
Obsah |
Význam a smysl parku
Národní park vznikl v roce 1991 z části území původní Chráněné krajinné oblasti Šumava. Účelem jeho vzniku bylo ochránit pestrou mozaiku unikátních rozsáhlých rašelinišť, smrkových i bukových pralesů, horských luk, nespoutaných řek a ledovcových jezer. Tvoří největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě, často bývá proto označován jako zelená střecha Evropy . Domov zde mají desítky ohrožených druhů rostlin a živočichů, jako jsou rys, los či tetřev. Některé druhy hmyzu se nevyskytují nikde jinde na světě než právě v šumavských rašeliništích. Národní park má unikátní přírodu zachovat – nejen pro ni samotnou, ale také proto, aby ji mohli i nadále obdivovat turisté, kterých sem každoročně přijíždějí dva miliony[1]. Oblast celé Šumavy patří mezi turisty k těm velmi populárním. Oblibě se těší především Jezerní slať, Prášilské jezero, Kvilda, Chalupská slať, Plešné jezero, Laka, Tříjezerní slať, Vltavy, Poledník, divoký tok Vydry. Horní tok Vltavy je též oblíben vodáky.
Následky orkánu Kyrill
V lednu 2007 zasáhl park orkán Kyrill, který dosahoval v nárazech rychlosti až 170 km/h, většinou okolo 130 km/h. Způsobil rozsáhlé škody na lesních porostech, kolem 840 tisíc m3 padlého dřeva.[2] V srpnu 2009 byla otevřena speciální turistická zážitková trasa u rozhledny Poledník, která nabízí možnost sledovat přirozenou obnovu lesa. Jde 700 metrů vedených jedním z polomů z menších polomů o velikosti několika hektarů vedenou převážně po zemi s vyvýšenou vyhlídkovou plošinou. Stezka má být otevřena minimálně 10 let a pro turisty je otevřená v letní sezóně od července do září.[3]
Problémy parku
Národní park dlouhodobě zápasí s mnoha problémy. Jde zejména o pravidelně se opakující kůrovcové kalamity a otázku zásahů proti nim, o politické spory týkající se těžby dřeva, stavění na turisty zaměřených středisek a areálů na území parku a CHKO, spory s vodáky a provozovateli s vodáctvím spojených zařízení na horním toku Vltavy, spory týkající se struktury parku a o spory s obcemi, jejichž katastry zasahují na území parku.
Současná struktura (rozdrobení bezzásahových prvních zón do z ekologického hlediska nefunkčních minienkláv) a zásahy proti kůrovci, v době nedávno minulé dokonce v 1. zónách, jsou terčem kritiky ochránců přírody, ekologů- vědců i oficiálních organizací zabývajících se ochranou přírody na mezinárodní úrovni . Tyto skupiny často označují současný NP Šumava za NP jen podle jména, který nesplňuje povinnosti a charakteristiky této kategorie chráněného území (parku z tohoto důvodu hrozí vyškrtnutí ze seznamu mezinárodně uznávaných parků). Současná správa se dlouhodobě snaží o nápravu, naráží však na prudký odpor lesníků, dřevařských firem a podnikatelů v oblasti turistiky, kteří mají spojence v obcích ležících na území parku a CHKO a v řadě politiků na krajské a celostátní úrovni. 15. prosince 2010 Nejvyšší správní soud ČR na podnět soukromého aktivisty rozhodl o zrušení zákazu vstupu do oblastí Smrčina, Trojmezná, Vltavský luh, Horskokvildské slatě, Modravské slatě, Křemelná a Plesná s Poledníkem mimo značené cesty, protože tak razantní omezení nebylo v nařízení správy NP dostatečně zdůvodněné. Dotčené oblasti nepatří k první zóně národního parku, ale v minulosti byly součástí nepřístupného hraničního pásma ČSSR a dnes zde žije například jediná životaschopná populace tetřeva hlušce v Česku.[4]
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava
Správa NP a CHKO Šumava je organizace zřízená ministrem životního prostředí v dubnu 1991 v souvislosti se zřízením Národního parku Šumava. Posláním organizace je výkon státní správy v oblasti ochrany přírody a krajiny, zemědělského půdního fondu. Její povinností je péče o pozemky, porosty a drobné vodní toky ve svěřeném území. Správa má dbát na to, aby turistika a rekreace území parku a CHKO nezhoršovala prostředí. Je zodpovědná za osvětu vysvětlují cíle parku a přírodní procesy ve svěřeném území.
Fotogalerie
Reference
- ↑ (MIS). Poledník lákal návštěvníky Šumavy letos ještě víc než, než vloni. Magazín ze Šumavy, leden 2000, roč. IV., čís. 1, s. 1.
- ↑ JAROMÍR KOLEJKA, MARTIN KLIMÁNEK, TOMÁŠ MIKITA: GEOGRAFICKÁ ANALÝZA POLOMŮ NA ŠUMAVĚ PO ORKÁNU KYRILL, Spisy Zeměpisného sdružení, číslo 19
- ↑ Trasa na Šumavě nabízí pohled na spoušť po Kyrillu i obnovu lesa, ČTK, 12. srpna 2009
- ↑ Na Šumavě nelze omezovat turisty tak jako dosud, rozhodl soud, iDnes.cz, 15. 12. 2010, alt (Aleš Tolar), jis (Jitka Šrámková)
Externí odkazy
- Oficiální stránky NP Šumava
- Spory o podstatu národního parku, Nedej se, Česká televize, 10. 6. 2009
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |