Napájecí zdroj (počítač)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 14. 11. 2012, 10:24

Napájecí zdroj osobního počítače

Napájecí zdroj počítače (PSUPower Supply Unit) je zařízení sloužící ke zpracování střídavého napětí dodávaného ze sítě (100-127 V v Severní Americe, Jižní Americe, Japonsku a Tchaj-wanu, 220-240V ve zbytku světa, u nás 230V/50Hz) na nízké napětí potřebné napájení komponent počítače. Některé zdroje mají přepínač pro změnu vstupního napětí mezi 230V a 115V, ostatní se automaticky přizpůsobí jakémukoli napětí v tomto rozsahu.

Nejčastěji dodávané počítačové zdroje spadají do standardu ATX. Povolení nebo zakázání napájení je přes základní desku, která poskytuje podporu pro různé další funkce, jako např. pohotovostní režim. Nejnovější verze standardního napájení ATX je 2.31 (z poloviny roku 2008).

Stojí za zmínku, že někteří výrobci, zejména Compaq a Dell, používají typické zdroje napájení se zásuvkami ATX, ale jiných napětích či pořadích kolíků. Kombinací těchto zdrojů s příslušenstvím může způsobit nenávratné škody na zařízeních v počítači či na zdroji samotném.

Obsah

Zařízení připojená k napájení

V osobním počítači jsou přímo připojeny k napájení následující součásti:

Pro všechny další součásti je dodáváno napětí nepřímo ze základní desky (jakékoli rozšiřující karty, některé ventilátory, procesory, porty, LED kontrolky atd.).

Stavba

Nejvíce energie se soustřeďuje v kovové obdélníkové "krabici", ze které vychází několik svazků drátů. Na opačné straně jsou větrací otvory a zásuvky IEC C14 pro připojení do sítě. Volitelně může být přítomen též přepínač vstupního napětí. Štítek připevněný na boku adaptéru obsahuje údaje o maximálním výkonu a certifikaci. Nejčastějším znakem je znamení bezpečnosti UL, GS Mark, TUV, NEMKO, SEMKO, Demko, FIMKO, CCC, CSA, VDE, GOST R, BSMI. Údaje týkající se elektromagnetické kompatibility je označení CE, FCC a C-Tick. Značka CE je vyžadována pro napájecí zdroje prodávané v Evropě a Indii. Norma Evropské unie, EN61000-3-2 vyžaduje, aby byl každý napájecí systém vybaven PFC.

Rozměry ATX zdroje jsou: šířka 150 mm, výška 86 mm a hloubka obvykle 140 mm i když se mohou lišit v závislosti na výrobci.

Napájení používá nucené chlazení, obvykle pomocí ventilátoru s průměrem 80 mm. Jeho prostřednictvím proudí horký vzduch z vnitřku počítačové skříně ven, proto se používá ventilátor s vyšší účinnosti, než které je třeba pro udržení stále teploty ve zdroji. Ventilátor je hlavním zdrojem nepříjemného hluku.

Power rating

Napájecí zdroje jsou hodnoceny na základě maximálního výkonu. Typické výkonové rozsahy pro domácí a kancelářské aplikace jsou v rozmezí od 350 W do 500 W (pro miniaturní a zejména staré počítače i pod 300 W). Napájecí zdroje používané v počítačích pro hráče mají výkon poněkud vyšší – 500 W až 1 000 W a zdroje pro servery od 400 W až do 1 500 W. Silnější zdroje jsou určeny především pro velké servery a v menší míře pro počítače s více procesory, více pevnými disky a několika grafickými kartami.

Někteří výrobci přesahují hodnotu výkonu svých zdrojů pro marketingové účely. Je to jeden z důsledků absence norem pro měřící podmínky. Nejčastěji se tak vyskytují:

  • hodnota špičkového výkonu místo výkonu trvalého
  • definice trvalého výkonu za nerealistických nízkých teplotách (např. při pokojové teplotě, ač uvnitř zařízení se teplota pohybuje okolo 40 °C)
  • hodnoty pro odběr z veškerého vedení, ačkoli je u moderních počítačů odebírán proud pouze z hlavní 12V linie)

Konektory

Typicky jsou v napájecím zdroji přítomny následující konektory:

  • Hlavní napájecí konektor (obvykle nazývaný P1): jedná se o konektor pro přípojení napájení k základní desce. Mívá 20 nebo 24 pinů. Jeden z nich patří PS-ON drátu (je obvykle zelený). Je to největší konektor ze všech. Na starších AT zdrojích byl tento konektor rozdělen na dvě části: P8 a P9. Napájecí zdroj s 24pinovým konektorem nemůže být použit na základní desce s konektorem 20pinovým. V případech, kdy má základní deska pouze 24pinový konektor, jsou některé zdroje dodávány s dvěma konektory (jeden s 20 piny a druhý se 4 piny), které tak dohromady tvoří jeden 24pinový konektor.
  • ATX12V - 4pinový napájecí konektor (někdy nazývaný P4), druhý, který je pro připojení k základní desce (kromě hlavního 24pinového), poskytuje zvláštní napájení pro procesor. Pro high-end desky a procesory je totiž zapotřebí více energie, proto EPS12V má 8 pinový konektor. U starších zdrojů se s tímto konektorem nesetkáte.
  • 4pinový periferní (známý jako Molex, dle svého výrobce) – klasický konektor pro napájení pevných disků v počítači. Obsahuje čtyři vodiče: dva černé (zem), jeden červený (+5 V) a jeden žlutý (+12 V). Dříve používán i jako napájení pro 8″ a 5,25″ disketové jednotky. V některých případech jsou využívány jako dodatečné napájení pro různé karty.
  • 4pinový Berg (též Mini-konektor nebo mini-Molex): malý napájecí konektor pro 3,5″ disketové jednotky. V některých případech může být použit jako pomocný konektor pro grafické karty AGP.
  • pomocné napájecí konektory: existuje několik typů pomocných konektorů, určených pro dodatečné napájení, pokud jsou k zapotřebí
  • SATA Power - 15pinový konektor pro komponenty, které používají SATA napájecí zásuvky. Tento konektor dodává napětí ve třech různých hodnotách: +3.3, +5 a +12 Voltů.
  • 6pinové - většina moderních počítačů dodává energii pomocí 6pinových konektorů, které obvykle využívají PCI grafické karty Express. Každý tento konektor může mít na výstupu maximálně 75W.
  • 6+2 piny - pro účely zpětné kompatibility jsou některé PCI grafické karty Express určeny pro tento druh pinové konfigurace. To umožňuje mí buď 6pinové nebo 8pinové karty, které mají být připojeny pomoc dvou samostatných modulů kabelového připojení do stejné zdířky: jeden s 6 kolíky a další se dvěma.
  • C14 IEC konektor s vhodným C13 kabelem se používá k napájení místní rozvodné sítě.

Notebooky

Většina přenosných počítačů má zdroje, které poskytují na výstupu výkon od 25 do 100 W. Obvykle to jsou zdroje externí, které konvertují AC napětí na jedno stejnosměrné (nejčastěji 19V), DC-DC konverze dále dochází v NTB, aby poskytl různá stejnosměrná napětí požadovaný různými složkami počítače.

Servery

Některé webové servery používají jedno 12V napájení. Všechna ostatní napětí jsou generována pomocí modulu regulace napětí na základní desce.

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Napájecí zdroj (počítač)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Napájecí zdroj (počítač)