Program Fobos

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 10. 3. 2009, 01:31

Program Fobos (rusky: Программа Фобос, v západních pramenech přepisováno Phobos) bylo označení série dvou automatických planetárních sond určených k průzkumu planety Marsu a jejího měsíce Phobosu, po němž byl celý program pojmenován.

Kresba sondy Fobos


Obsah

Úkoly programu

Hlavními úkoly těchto sond bylo:

  • zkoumat meziplanetární prostředí;
  • pozorovat Slunce;
  • studovat chování plazmatu v okolí planety Mars;
  • zkoumat povrch a atmosféru planety Mars;
  • zkoumat chemické, mechanické a magnetické vlastnosti povrchu měsíce Phobos.

Na projektu Fobos se podílela řada zahraničních vědeckých institucí, včetně československých.

Průběh programu

Sondy byly vypuštěny z kosmodromu Bajkonur v červenci 1988 a měly dorazit ke svému cíli koncem ledna 1989. V důsledku chyby operátora byla na sondu Fobos 1 ještě během letu meziplanetárním prostorem v srpnu 1988 vyslána chybná povelová sekvence, která způsobila, že se zcela vypojil řídicí systém sondy a pozemní řídicí středisko s ní ztratilo spojení, které se již nepodařilo obnovit. Druhá sonda, Fobos 2, byla 29. ledna 1989 úspěšně navedena na oběžnou dráhu kolem Marsu. V průběhu dalšího letu sonda zkoumala z oběžné dráhy povrch a atmosféru planety a postupně se přibližovala k měsíci Phobos, ale ještě před jeho dosažením bylo s ní také ztraceno spojení.

Další plány

Na rok 2009 je plánováno vypuštění sondy Fobos Grunt (Фобос-Грунт), která by měla na měsíci Phobos přistát, odebrat vzorky půdy z jeho povrchu a dopravit je k analýze zpět na Zemi.

Související články

Externí odkazy