Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Pearlův index
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 11. 1. 2010, 08:15
Pearlův index, pojmenovaný podle amerického biologa Raymonda Pearla (1879-1940), je jeden ze způsobů matematického vyjádření spolehlivosti antikoncepce. Zjednodušeně řečeno vyjadřuje, kolik žen ze 100 za rok při používání dané metody neplánovaně otěhotní. Poprvé byl zveřejněn v roce 1933.[1]
Způsob výpočtu
Pearl index nejprve určuje pravděpodobnost neplánovaného početí za 1 měsíc užívání, poté se výsledek násobí 12 (zobecnění na 1 rok) a pro přehlednost (abychom získali snadno pochopitelný údaj v procentech) se výsledek násobí 100: <math>\mbox{Pearl-Index} = \frac{\mbox{Celkový počet neplánovaných těhotenství}}{\mbox{Celkový počet měsíců užívání}} \cdot\mathbf{12}\cdot\mathbf{100}</math> Nebo (pokud je jednotkou menstruační cyklus a nikoli měsíc, násobí se mezivýsledek 13, protože při průměrné délce 28 dnů vychází 13 cyklů za rok): <math>\mbox{Pearl-Index} = \frac{\mbox{Celkový počet neplánovaných těhotenství}}{\mbox{Celkový počet menstruačních cyklů užívání}} \cdot\mathbf{13}\cdot\mathbf{100}</math> Minimální hodnota indexu je 0 (neplánovaně neotěhotní žádná žena), maximální pak nikoli 100, ale 1200 (nebo 1300), a to v případě, kdy otěhotní všechny ženy ve výzkumu hned během prvního měsíce (nebo menstruačního cyklu).
Výhody
Hlavní výhodou Pearlova indexu je jeho srozumitelnost a snadnost výpočtu. Proto byl používán ve většině studií spolehlivosti kontroly početí až do začátku 90. let 20. století.
Nevýhody
Velkou slabinou Pearlova indexu je, že nereflektuje počet pohlavních styků u jednotlivých párů v daném roce a výsledky tak nemusí odpovídat skutečné spolehlivosti antikoncepční metody.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.