Tařice skalní

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 26. 10. 2013, 09:00


Tařice skalní (Aurinia saxatilis, též Alyssum saxatile) je vytrvalá ozdobná rostlina se žlutými květy z čeledi brukvovité (Brassicaceae).

Popis

Tařice skalní je středně vysoká (10-40 cm) rostlina, celá šedoplstnatá. Lodyha bývá jen málo větvená či není větvená vůbec a ve spodní části často dřevnatí. Listy vyrůstají jak v přízemní růžici. kde jsou větší a přibližně obvejčité, tak na lodyze, kde jsou více kopinaté. V obou případech však mají celokrajnou čepel.[1] Květenstvím je chocholík složený z hustých hroznů sytě žlutých květů. Každý z kvítků má čtyři korunní lístky, stopku a kališní lístky, které brzy opadávají.[1] Z oplozených květů vzniká plod - šešulka.

Rozšíření

Tařice skalní roste v Evropě a přilehlé části Asie. V ČR je severní hranice výskytu, dává přednost různím skalám říčních kaňonů[1], roste i na zdech hradních zřícenin (Tolštejn), velmi často na dolních a středních tocích řek (Vltava, Berounka, Ohře, Labe, Sázava, Lužnice) a na Moravě v Pavlovských vrších a Moravském krase. Dále zplaňuje ze zahrad.[2] U nás se vyskytuje pouze jeden z poddruhů tařice skalní, tzv. tařice skalní Arduinova (Aurinia saxatilis subsp. arduini).[2]

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 http://botanika.wendys.cz/kytky/K695.php
  2. 2,0 2,1 Kubát et al. (2002): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha