Susan Sarandon
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 13. 11. 2012, 15:25
Susan Sarandon (* 4. říjen 1946, New York) je americká herečka, držitelka Oscara za film Mrtvý muž přichází. Je také známá pro svou sociální a politickou aktivitu.
Obsah |
Životopis
Dětství a studium
Narodila se jako Susan Abigail Tomalin, nejstarší z devíti sourozenců, Leonoře Marie a Philipu Leslie Tomalinovým. Po otci má anglický, irský a velšský původ, po matce sicilský. Studovala The Catholic University of America, kde získala bakalářský titul z dramatu.
Kariéra
V roce 1969 šla spolu se svým tehdejším manželem Chrisem Sarandonem na casting k filmu Joe a získala hlavní roli. V roce 1975 hrála spolu s Robertem Redfordem ve filmu Velký Waldo Pepper. Jejím nejkontroverznějším filmem byl v roce 1983 Hlad, moderní upírský příběh, ze kterého se stal propadák. Film se ale svým způsobem stal kultovním díky lesbické scéně mezi Susan Sarandon a Catherine Deneuve, která byla vůbec jednou z prvních takových. Jméno Sarandon se ale nestalo tak známým až do roku 1988, kdy natočila Durhamští Býci, který sklidil obrovský úspěch.
Susan Sarandon získala pět nominací na Oscara za filmy Atlantic City (1981), Thelma & Louise (1991), Lorenzův olej (1992), Nebezpečný klient (1994) a v roce 1995 za film Mrtvý muž přichází, kdy cenu konečně získala. Mezi její další filmy patří Druhá nebo první, Kdekoli, jen ne tady, Rockerky, Smím prosit?, Zlatíčko nebo Elizabethtown.
Objevila se také ve dvou epizodách seriálu Simpsonovi. Poprvé jako učitelka baletu v epizodě Homer versus Patty a Selma, podruhé jako ona sama v epizodě Bart má dvě mámy. Objevila se také v seriálu Přátelé. Objevila se také v mnoha dokumentárních filmech zobrazujících různé sociální a politické záležitosti.
Osobní život
Ještě na univerzitě potkala a pak si i vzala Chrise Sarandona. Rozvedli se v roce 1979, ale Susan si ponechala jeho jméno jako své umělecké. V roce 1981 zvolili čtenáři Playboye její poprsí nejlepším z celebrit. V osmdesátých letech chodila s režisérem Francem Amurrim, se kterým má dceru Evu Amurri. Od roku 1988 udržuje vztah s hercem Timem Robbinsem, se kterým se seznámila během natáčení filmu Durhamští Býci. Má s ním dva syny - Jacka Henryho (1989) a Milese Guthrieho (1992). Oba se často zapojují do stejných sociálních a politických problémů.
Politické aktivity
Susan Sarandon je také známá díky aktivnímu zapojení do sociálních a politických problémů, poskytuje dary charitativním organizacím, zapojuje se do misí působících přímo v místě problému (pomoc válečným obětem, terapeutické produkce pro schizofreniky) apod.
V roce 1999 byla vyslankyní dobré vůle UNICEF. V roce 2000 podpořila prezidentskou kandidaturu nezávislého Ralpha Nadera, v roce 2004 ho ale odmítla a podpořila Johna Kerryho. Spolu se svým partnerem Timem Robbinsem odsoudila v roce 2003 invazi do Iráku, proti které vystupuje dodnes. Podporuje také práva homosexuálů a transgendery, pro které se objevila například v reklamě Love is Love is Love.
V roce 2006 byla jednou z osmi žen, která nesla olympijsou vlajku při zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her 2006 v Turíně.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |