Střevle potoční
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 30. 6. 2011, 23:19
Střevle potoční (Phoxinus phoxinus) z čeledi kaprovitých je drobná, obvykle asi 6 - 10 cm dlouhá ryba s velmi malými šupinami a často neúplnou postranní čárou.
Obsah |
Popis
Hřbetní ploutev má posunutou dozadu. Hřbet má hnědozlatý, světleji zelené boky se často zlatavě lesknou. Břicho má bílé nebo narůžovělé. Na hřbetě a na bocích má tmavé skvrny, které se někdy slévají v podélný pás, jindy tvoří větší počet příčných pásů. V době tření od dubna do června jsou samci pestří, mají velmi tmavý hřbet, zlaté boky, červené břicho, okraje rtů i základny párových ploutví a ploutev řitní. V době tření mají samci třecí vyrážku. Střevle žijí v hejnech v čistých potocích a horských tocích s písčitým nebo kamenitým dnem, často spolu se pstruhy.
Potrava
Živí se drobnějšími bezobratlými živočichy.
Rozšíření
Střevle potoční je rozšířena po celé Evropě od severního Španělska a severní Itálie na východ, nenajdeme ji v severní Británii, v jižních oblastech Španělska a v Portugalsku, ve střední a jižní Itálii, v Řecku a v severnějších oblastech Skandinávie. Ve východní Evropě v povodí Odry žije příbuzná a podobná Phoxinus percnurus. U nás žije střevle ve většině čistých potoků a řek, místy i v čisté vodě jezer - např. v Morském oku na Vihorlatě ve Slovenské republice.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |