Střevle potoční

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 30. 6. 2011, 23:19


Střevle potoční (Phoxinus phoxinus) z čeledi kaprovitých je drobná, obvykle asi 6 - 10 cm dlouhá ryba s velmi malými šupinami a často neúplnou postranní čárou.

Obsah

Popis

Na výstavě "Pod hladinou Vltavy"

Hřbetní ploutev má posunutou dozadu. Hřbet má hnědozlatý, světleji zelené boky se často zlatavě lesknou. Břicho má bílé nebo narůžovělé. Na hřbetě a na bocích má tmavé skvrny, které se někdy slévají v podélný pás, jindy tvoří větší počet příčných pásů. V době tření od dubna do června jsou samci pestří, mají velmi tmavý hřbet, zlaté boky, červené břicho, okraje rtů i základny párových ploutví a ploutev řitní. V době tření mají samci třecí vyrážku. Střevle žijí v hejnech v čistých potocích a horských tocích s písčitým nebo kamenitým dnem, často spolu se pstruhy.

Potrava

Živí se drobnějšími bezobratlými živočichy.

Rozšíření

Střevle potoční je rozšířena po celé Evropě od severního Španělska a severní Itálie na východ, nenajdeme ji v severní Británii, v jižních oblastech Španělska a v Portugalsku, ve střední a jižní Itálii, v Řecku a v severnějších oblastech Skandinávie. Ve východní Evropě v povodí Odry žije příbuzná a podobná Phoxinus percnurus. U nás žije střevle ve většině čistých potoků a řek, místy i v čisté vodě jezer - např. v Morském oku na Vihorlatě ve Slovenské republice.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Střevle potoční