Stálkov

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 28. 4. 2010, 08:25


Stálkov byl dříve samostatnou obcí 6 km severozápadně od Slavonic v nadmořské výšce 637 m. Malá obec, ve které žilo německé obyvatelstvo, po roce 1918 s českou menšinou, po r. 1945 české obyvatelstvo. V roce 1850 měla obec podle Vlastivědy moravské (vydání 2005) 335 obyvatel a katastr obce měl v té době výměru 774 ha. V současné době je obec místní častí Slavonic a je v ní 34 obytných domů, z nichž necelá polovina je obydlena trvale. Ostatní jsou využívány jako rekreační chalupy zvláště v letních měsících. Ve vesnici je po dobu letní turistické sezóny provozována ubytovna pro cyklisty. Obcí prochází i značené cyklotrasy a turistické stezky. V okolí vesnice je řada rybníků a neposkvrněná příroda je v létě cílem mnoha letních táborů mládeže, zvláště z Brna.

Obsah

Škola

Budova bývalé školy

Škola ve Stálkově existovala již koncem 18. století, ale školní budova byla postavena v r. 1804. V roce 1899 však byla zbořena a postavena nově. Jako jednotřídní byla provozována až do 50. let minulého století, kdy pro malý počet žáků byla zrušena a žáci chodí od té doby do školy ve Slavonicích.

Zajímavosti okolí

V blízkém okolí obce se nachází jednak řada skalních útvarů, vzniklých působením procesů zvětrávání a odnosu landštejnské žuly, jednak doklady po starých plužinách. Základním tvarem zvětrávání žuly jsou strukturně podmíněné nízké žulové klenby, rozdělené systémy vertikálních a i subhorizontálních puklin na bloky různé šířky a velikosti. Příkladem takové klenby může být i Bukový vrch 720 m n. m., vpravo od silnice ze Stálkova do Matějovce. Původně kompaktní žulové klenby se rozvolňují podle puklin na různě velké skupiny žokovitých balvanů, které spočívají jak na skalních podstavách původních kleneb, tak v rozvolněných sestavách, které podlehly destrukci a po sesutí vytvářejí řadu bizarních útvarů. Větším seskupením skalek a balvanů vznikají menší skalní města. Východní částí katastru Stálkova prochází naučná stezka ze Slavonic do Českého Rudolce, vedoucí kolem několika skalních skupin s typickými ukázkami zvětrávání žuly. V lese vpravo od silnice ze Stálkova do Matějovce, se na plošině s několika drobnými žulovými klenbami zachovala i část zaniklé plužiny, s dobře patrnými řadami mezí.

Památky a pamětihodnosti

  • Kaple sv. Víta z 19. století na návsi
  • Kamenný kříž z roku 1839 před kapličkou
  • Pomník padlým ve 2. světové válce a k osvobození v květnu 1945
  • Kamenný kříž z roku 1897 při cestě do Českého Rudolce

Fotogalerie

Literatura

  • NEKUDA, Vladimír. Vlastivěda moravská Dačicko Slavonicko Telčsko. Brno : Muzejní spolek Brno, 2005.   str. 779 - 782
Město Slavonice

Kadolec • Maříž • Mutišov • Rubašov • Slavonice • Stálkov • Vlastkovec

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stálkov