V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Soubor digitálních map Prahy

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 16. 11. 2013, 22:38

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Soubor digitálních map Prahy (SDMP) je dnes (2006) tvořen několika datovými celky v objemu cca 2 biliony Bytů, zahrnuje souřadnice více než 12 milionů bodů v území a sestává z několika informačních celků.

Obsah

Jednotná digitální mapa

Základním informačním celkem (databází) je Jednotná digitální mapa Prahy (JDMP) v měřítku 1:500, která od konce roku 2002 pokrývá 497 km², tj. 100% městského území. Data jsou členěna do více než stovky tematických vrstev a aktualizována s frekvencí 65 000 územních změn ročně. Zdrojem aktualizace této mapy jsou:

  1. doplňující celoplošná měření (tzv. doměřování v rozsahu cca 500 ha/rok)
  2. informace získané leteckým snímkováním - polovina území města ročně
  3. údaje z Dokumentací skutečného provedení staveb (DSPS) – IMIP přebírá 7000 dokumentací ročně
  4. údaje o změnách v Informačním systému katastru nemovitostí – ISKN (pro 112 katastrálních území) a v Digitální katastrální mapě – DKM (zatím pro 23 katastrál. území, na kterých je tato mapa dokončena) vedených na Katastrálním úřadu
  5. kopie PET fólií katastrální mapy a údaje z nových geometrických plánů předaných na Katastrální úřad (změny se týkají cca 40 000 parcel v Praze ročně)
  6. údaje poskytnuté od správců technických sítí na území Prahy.

Data JDMP jsou dvakrát denně zálohována. Z jednotné digitální mapy Prahy jsou uživatelům (cca 900 zakázek za rok) poskytovány rozmanité výstupy (cca 2 800 výstupů v hodnotě asi 181 MKč ročně), a to ve formě elektronické – soubory pro ArcInfo (.shp), Bentley/MicroStation (.dgn), AutoCAD (.dxf), MISYS (.vyk) a ve výměnných formátech VFK a DTMM – či ve formě papírové (z tiskárny či velkoplošného plotteru). Obsahem těchto výstupů mohou být i standardní výběry jakými jsou a) soubor vrstev technické mapy a b) soubor vrstev Obrazu katastrální mapy Prahy (OKMP). Aktualizované údaje JDMP jsou zdrojem aktualizace pro Digitální referenční mapu (DRM) a pro Tematické mapy (viz dále).

Barevná ortofotomapa Prahy

Její tvorbu zajišťuje externí firma, která provádí letecké snímkování. Tak vzniká ročně cca 100 GB (polovina města) nových dat s rozlišením 10 cm na pixel. Pro některá použití jsou data dále ředěna na pixel 40 či 80 cm. Vedle Barevné Ortofotomapy spravuje IMIP také Barevnou digitální ortofotomapu okresů Praha-východ a Praha-západ s pixelem 50 cm v objemu cca 40 GB a dále Historické černobílé ortofotomapy z leteckých snímků pořízených vojenskými topografy v letech 1938, 1953, 1975 a 1988 v objemu cca 15 GB. Z ortofotomap poskytuje IMIP uživatelské výstupy (v hodnotě cca 19 MKč/rok) ve formátech .jpg a .bmp, případně v podobě soutisků s obsahem jiných map SDMP.

Digitální referenční mapa

Komplexním podkladem pro GIS aplikace je Digitální referenční mapa (DRM), vytvořená převážně nad podkladem v měř. 1:000. Její hlavní předností, již od jejího vytvoření v r. 1993, je provázání grafické a popisné složky. To umožňuje data využít pro „gisovská“ řešení nejrůznějších uživatelů. Model dat DRM byl zakomponován do hlavního městského systému WebGIS. Již od svého vzniku v průběhu let 1992 - 95 (DRM93) pokrývají DRM celé území Prahy. Ve druhé etapě, v roce 1996 (DRM96), byl zaveden dvojí stav mapy - „právní“ a „skutečný“. V této etapě byly také vytvořeny nové, dosud neexistující a uživateli postrádané vrstvy - budovy a generalizovaná mapa.

Zdroje aktualizace DRM jsou

  1. aktualizovaný polohopis JDMP
  2. změny a nové podklady z katastru (ISKN, PET, geometrické plány)
  3. barevná ortofotomapa Prahy
  4. rozhodnutí o změnách názvů ulic a změnách správních hranic na území města
  5. data „liniové mapy“ Technické správy komunikací (TSK)
  6. data Základní územní identifikace (ZÚZI) vedené na Magistrátě hl.m. Prahy (MHMP)

Z DRM poskytuje IMIP pro uživatele výstupy (dnes v hodnotě cca 8 MKč/rok) ve formátech ArcInfoCoverage, .shp a .dxf, a dále soubory pro prohlížečku DRMView a soubory pro provoz specifických aplikací.

Digitální model terénu

Trojrozměrné informace o území poskytují Digitální model terénu (DMT), který dovoluje přiřadit polohám v mapě nadmořskou výšku terénu s přesností + 30 cm (v části území i + 14 cm) a Digitální model zástavby a zeleně (DMZZ), který je dosud vytvořen na 260 km2 (52%) městského území – zahrnuje širší městské centrum. Vedle toho disponuje IMIP prvními daty Digitálního Laserscanningu, která zobrazují jednak některé interiéry hlavní budovy Magistrátu a uliční fronty (fasády) Pražské památkové rezervace v rozsahu asi 200 ha. Hodnota 3D dat poskytovaných uživatelům roste s rozsahem území pokrytého modelem zástavby: průměrná roční hodnota za roky 2001-05 činila 6 MKč, za poslední rok (2005) to už bylo 10,5 MKč.

Digitální tematické mapy

Soubory Digitálních tematických map (DITEM) jsou odvozeny z výše uvedených mapových celků a jejich výstupy pro uživatele mají hodnotu cca 1,6 MKč ročně. Podrobnosti o technologii tvorby a údržby SDMP jsou uvedeny na webových stránkách [1]

Aktualizace SDMP

Aktuální údaje ze Souboru digitálních map Prahy jsou Magistrátu hl.m. Prahy poskytovány s touto frekvencí: Obraz katastrální mapy Prahy (OKMP) zahrnující vrstvy:

  • parcely – právní stav (PAR) - 4x ročně
  • skutečný stav (ZAK) - 4x ročně
  • doplněk katastrální mapy (DOPL-KM) - 4x ročně
  • doplněk technické mapy (DOPL-TM) - 4x ročně

Digitální referenční mapa (DRM) ve formě:

  • blokové základní mapy (BMZ) - 1-2x ročně
  • budovy (BUD) - 1-2x ročně
  • blokové generalizované mapy (BMG) - 1x ročně
  • liniové mapy uliční sítě (UU + ULI) - 2-3x ročně
  • mapy správních hranic – vždy v případě změny
  • mapy inženýrských sítí – vždy v případě změny
  • vrstvy mapových značek (ZNA) - 1x ročně
  • jednotná digitální mapa Prahy 1:500 - 4x ročně
  • ortofotomapa barevná - 1x ročně
  • digitální model terénu (DMT) - vždy v případě změny
  • digitální (3D) model zástavby a zeleně (DMZZ) - vždy po doplnění či změně
  • názvy ulic 1:500 a 1:5000 – 1x ročně

Všechna tato data slouží Magistrátu při řešení a provozu významných projektů jako Informační systém krizového řízení (IS KŘ), Správa a evidence obecního majetku (SEM), Portál hl.m. Prahy, portál „Praha historická“, WebGIS Praha a další.