Slavík tmavý

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 10. 3. 2012, 11:10


Slavík tmavý (Luscinia luscinia) je malý tažný pták z řádu pěvců. Je blízce příbuzný slavíka obecného, od něhož je pro laika obtížně odlišitelný (také se spolu občas kříží). Na rozdíl od něj se vyskytuje v severní a východní Evropě.

Obsah

Rozšíření

V Čechách a na Moravě Slavík tmavý nehnízdí. Jsou známa jen ojedinělá data z hnízdního období. Na Slovensku hnízdí pouze ve východních částech území. Obývá nevelký areál v severovýchodní Evropě a ve střední části Asie. Obývá také východnější oblasti Evropy, zhruba od Dánska a Polska a dál na východ. Tažný druh zimuje v jihovýchodní Africe.

Výskyt

Pobřežní houštiny řek s hustým bylinným patrem, zaplavované porosty vrb kolem potoků a vlhké lesíky v otevřené krajině. Na tahu se objevují i na sušších místech.

Stavba těla

Shora tmavěji hnědý než Slavík obecný. Na ocase je jen na okrajích a vrchních rezavohnědý, na prsou i na bocích šedohnědavém podkladu tmavěji nevýrazně skvrněný, na spodní části bělavý. Má velké, tmavě zbarvené oči.

Hnízdění

Hnízdo slavíka je dosti neuměle zhotovené. Je spleteno z trávy, kořínků, mechu a suchého listí. Bývá umístěno docela nízko nad zemí, nebo přímo na zemi mezi hustými větvemi keřů, v bylinách, v hromádce roští, v hromadě suchého listí nebo v trsu trávy. Vajíček bývá v hnízdě 4 nebo 5, jsou nazelenalá nebo hnědá a vyžadují 13 až 14 denní zahřívání. Sameček se na sezení nepodílí. Jakmile se však vylíhnou mláďata, pomáhá při jejich krmení. Nosí jim různé červy, housenky, larvy brouků nebo měkkýše. Po 12 dnech se mláďata z hnízda rozbíhají, ale létat se naučí až o něco později.

Význam druhu a příčiny ohrožení

Je to sekundární konzument drobných bezobratlých živočichů v ekosystémech vlhkých břehových porostů. Esteticky významný je svým zpěvem. Dříve se chytal pro chov v klecích. Je význačný z kulturního hlediska, vědecky je zajímavý svým rozšířením. Dříve byly populace ohroženy odchytem zpívajících samců, dnes jsou ohroženy především likvidací břehových porostů při úpravách vodotečí a změnami prostředí na zimovištích.

Zpěv slavíka

Slavík tmavý je výborným zpěvákem, rozhodně ale není lepší než slavík obecný. Ve zpěvu mu totiž chybí úvodní táhlé hvizdy a hlavně typickým trylkovitý tlukot slavíka obecného. Charakteristické je závěrečné srrr, které je ve zpěvu téměř všech samců slavíka tmavého. Soubor:Thrush Nightingale song.ogg

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Luscinia luscinia